Nie popijaj tym leków! Na szczycie czarnej listy jest… sok grejpfrutowy
W pośpiechu zdarza mi się popić tabletkę przeciwbólową czymś, co mam pod ręką: herbatą, sokiem, wodą. Zastanawiacie się, jakie ma znaczenie, czym popijamy lek? Ogromne! Na szczycie czarnej listy jest… sok grejpfrutowy.
Grejpfrut (zarówno jako sok, jak i świeży owoc) zwiększa wchłanianie leku do krwi, przez co jedna tabletka może działać nawet jak 5 do 10 tabletek. Sok wchodzi w reakcję z lekiem w układzie pokarmowym. Skutek? Nawet silne przedawkowanie. Ostrzegają przed tym lekarze oraz instytucje takie jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA.
Wiele lekarstw rozkłada się przy pomocy enzymu CYP3A4 w jelicie cienkim. Sok grejpfrutowy blokuje działanie tego związku, przez co lek zamiast być rozłożony szybciej, dłużej pozostaje w organizmie i wraz z krwią krąży go więcej. Jak pokazują badania, nie u wszystkich dochodzi do takiego samego efektu współdziałania leku i soku, ponieważ ilość enzymu CYP3A4 waha się u poszczególnych osób.
Jeszcze inne badania wykazały, że grejpfrut może też zmniejszać skuteczność leków. Dzieje się tak, bo czasami związki z grejpfruta wyłączają działanie transporterów, które w naszym organizmie rozprowadzają lek.
Jakich leków nie wolno łączyć z grejpfrutem?
W Canadian Medical Association Journal ukazał się artykuł mówiący o kilkudziesięciu lekach. Na przykład, jeśli pijecie dużo soku i bierzecie statyny (leki obniżające cholesterol), to nadmiar leku odkłada się w organizmie, powodując uszkodzenie wątroby oraz nerek. Nawet wypicie soku kilka godzin przed zażyciem lub po zażyciu leku może być groźne.
Lepiej na czas przyjmowania tabletek po prostu z niego zrezygnować. Oprócz niektórych statyn, w tej grupie są też leki obniżające ciśnienie, leki na serce, immunosupresyjne (chroniące przed odrzuceniem przeszczepu narządu), niektóre antydepresanty, przeciwhistaminowe, a także leki przeciwalergiczne.
Leki popijajcie tylko i wyłącznie wodą! Najlepiej: przegotowaną, niegazowaną i nie zawierającą zbyt wielu minerałów (one także mogą zmieniać działanie leku). Zrezygnujcie z popijania leków kawą, herbatą, a także mlekiem. Te napoje zawierają związki, które reagują z niektórymi substancjami zawartymi w lekarstwach.
Polecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
Ozempic i Wegovy pomocne w walce z uzależnieniami? Zaskakujący efekt uboczny leków na odchudzanie
się ten artykuł?