Co cholesterol robi z twoim mózgiem?
Na pewno nic dobrego? Niekoniecznie. Chociaż hasło „wysoki cholesterol” od razu kojarzy się nam źle, to tak naprawdę może on szkodzić lub pomagać. Nie tylko sercu, ale i sprawności naszego umysłu.
Wszystko zależy od tego, o którym cholesterolu mowa. Najnowsze badania opublikowane w „Circulation” dowiodły, że wyższy poziom „złego” cholesterolu (LDL) może szkodzić nie tylko sercu, ale też osłabia zdolności poznawcze człowieka. Inaczej mówiąc, gorzej zapamiętujemy, mniej sprawnie analizujemy, wolniej reagujemy. Gdy lipidogram (badanie cholesterolu) wskazuje, że mamy zbyt dużo złego cholesterolu we krwi, to poprzez zmiany w naczyniach krwionośnych wpływa na sprawność umysłu.
Inaczej jest z „dobrym” cholesterolem (HDL) – ten niczym gąbka wciąga zły cholesterol przylegający do ścian naczyń krwionośnych i transportuje go do wątroby, gdzie możliwe jest usunięcie tego, co szkodliwe. Nie brakuje dowodów, że wyższy HDL chroni przed chorobami serca i naczyń, ale znane są też badania (np. przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim) wskazujące, że pomaga dłużej zachować jasność umysłu i dobrą pamięć.
Dlatego fachowcy alarmują, aby nie tylko obniżać poziom złego cholesterolu, ale także starać się podwyższać ilość tego dobrego. Jak? Odpowiedź znamy chyba wszyscy. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta (bogata w ryby, błonnik, mniejsze porcje posiłków, ograniczenie tłuszczy nasyconych i soli) oraz aktywność fizyczna. Pozytywne efekty w krótkim czasie przynosi też rzucenie palenia. Od momentu ostatniego papierosa odnotowuje się duży wzrost stężenia dobrego cholesterolu we krwi w czasie krótszym niż trzy tygodnie (!) (badanie Biomarker Research). Uważa się, że palenie uszkadza białka odpowiedzialne za rozpad cholesterolu. Zrezygnowanie z papierosów powoduje, że zaczynają działać one prawidłowo i spełniają przypisaną im rolę, dzięki czemu powstaje więcej cząsteczek HDL.
Mózg potrzebuje cholesterolu do prawidłowego działania. Ważne jednak, by tłuszcze dostarczać w odpowiednich proporcjach i by były to zdrowe tłuszcze. Aby dowiedzieć się, czy mamy nad czym pracować, powinniśmy przynajmniej raz do roku zrobić lipidogram, który oceni nie tylko stężenie całkowite cholesterolu, ale także HDL i LDL.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Pierwszy pacjent z implantem mózgowym gra w szachy za pomocą myśli. „To zmieniło moje życie”
się ten artykuł?