Przejdź do treści

Dieta detox – oczyszczająca moc

Dieta detox – oczyszczająca moc
Dieta detox, zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czujesz, że Twój organizm potrzebuje oczyszczenia z nagromadzonych toksyn? Sprawdź, jak działa dieta detox – to może być Twój strzał w 10!

Inne nazwy: dieta oczyszczająca, odtruwająca, detoxyfikująca

Zasady: do niedawna termin detox zarezerwowany był dla medycznego odtruwania z alkoholu czy innych związków toksycznych; dziś kuracje detox to głównie niskokaloryczne diety roślinne, stosowane nie tylko w celu odciążenia organizmu, ale też odchudzania. Najłagodniejsze formy kuracji detox przewidują wykluczenie z diety ciężkostrawnych, niezdrowych i wysoko przetworzonych produktów oraz przyjmowanie preparatów wspomagających pracę narządów zaangażowanych w usuwanie toksyn: jelit, nerek i wątroby. Do kuracji detox należą też jednak diety płynne, monodiety owocowe, warzywne lub mieszane (np. dieta owocowo-warzywna), diety roślinne obejmujące więcej grup tych produktów oraz bardziej złożone kuracje mieszane, gdzie przez kolejne tygodnie wzbogaca się menu sokowe w stałe produkty roślinne, a następnie stopniowo wprowadza te zwierzęce. Popularną kuracją oczyszczającą jest dieta owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej z Akademii Medycznej w Gdańsku. Zawiera trzy posiłki dziennie (i ew. przekąski) złożone wyłącznie z warzyw, ziół i niewielkiej ilości owoców. Przeznaczona jest do stosowania przez dwa–trzy tygodnie (do sześciu tygodni pod kontrolą lekarza). Choć jednak nie wymaga stosowania lewatyw, często są one jednak elementem komercyjnych kuracji wyjazdowych według tej metody. Podobną terapię zalecał w latach 30. ubiegłego wieku w celu leczenia nowotworów i wszelkich chorób cywilizacyjnych dr Max Gerson, a jej uzupełnieniem były lewatywy z kawy; terapia jest wciąż stosowana w dwóch ośrodkach na świecie.

Pomimo twierdzeń o leczniczym charakterze diet najczęściej są one stosowane krótkoterminowo jako wstęp do odchudzania lub na jego zakończenie. Choć ich celem nie jest odchudzanie, pozwalają zrzucić do kilku kilogramów w siedem–dziesięć dni, przy czym jest to głównie woda (i tkanka mięśniowa).

Dla kogo: diety detox przeznaczone są dla osób zdrowych, które z uwagi na nieprawidłową dietę czy styl życia wykazują objawy przeciążenia organizmu, takie jak bóle głowy, opuchnięcia, zaparcia, nadwrażliwość na produkty tłuste, intensywne zapachy czy alkohol. Kuracja odtruwająca może pasować osobom, które chcą sobie zrobić przerwę w klasycznej diecie, np. przed zmianą menu. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest m.in. wiek do lat 16, ciąża i karmienie piersią, wszelkie schorzenia i zaburzenia zdrowotne, niedobory pokarmowe oraz podeszły wiek.

Plusy: diety detox są dość proste i wygodne w stosowaniu; nie wymagają specjalnego planowania czy przygotowania posiłków. Wiele z tych kuracji daje pozytywne efekty w postaci niewielkiej utraty wagi i poprawy trawienia czy samopoczucia. Rezygnacja z produktów zwierzęcych na rzecz krótkoterminowego, urozmaiconego żywienia roślinnego rzeczywiście pozwala bowiem odciążyć organizm, wspomaga regenerację wątroby i oczyszczanie jelit oraz według badań prowadzi do zmniejszenia w organizmie poziomu toksyn charakterystycznych dla mięsa. Częstym efektem jest też obniżenie stężenia glukozy we krwi, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

Minusy: stosowanie tego typu diet nie ma uzasadnienia naukowego, organizm bowiem pozbywa się toksyn dzięki własnym mechanizmom; brak też dowodów naukowych na to, by diety detox rzeczywiście wspomagały usuwanie z ustroju niekorzystnych związków. Większość tego typu kuracji jest nie tylko nieskuteczna, ale może nawet być niebezpieczna dla zdrowia. Są one niedoborowe pod względem kalorii i zawartości składników odżywczych – oprócz białka i tłuszczów może brakować w nich również witamin i antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wielu składników mineralnych; w dietach płynnych często brakuje też węglowodanów i błonnika. Większość daje przejściowe skutki uboczne, takie jak osłabienie, mdłości czy zawroty głowy; utrzymywać się mogą za to zaparcia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Wiele diet „oczyszczających”, m.in. te należące do płynnych, daje przeciwne skutki do zamierzonych, m.in. odwodnienie i zatrucie organizmu ciałami ketonowymi ze spalania własnych tkanek czy toksynami z jelita przy nieodłącznych zaparciach. Stosowanie przeciwdziałających temu środków przeczyszczających może prowadzić do dysfunkcji jelita, a bardziej inwazyjne środki, jak lewatywy, są niekorzystne dla mikroflory jelita i grożą niebezpiecznymi powikłaniami.

Z uwagi na niski poziom kalorii i białka stosowanie diet detox powoduje przybieranie na wadze po zakończeniu kuracji. Poza nielicznymi przypadkami diety detox nie dają korzystnych efektów i nie są zalecane przez specjalistów. Istnieją lepsze sposoby na odciążenie organizmu, m.in. unikanie produktów spalania, prawidłowe sposoby przygotowania jedzenia, sięganie po produkty ekologiczne, wytwarzane naturalnymi metodami i bez chemicznych dodatków do żywności, a ponadto ograniczenie używek i higieniczny tryb życia. Przy ich uwzględnieniu stosowanie diet detox jest zbędne.

Jeśli interesują Cię inne diety – znajdziesz je w naszym indeksie diet.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?