Olej kokosowy – jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce? Jakie ma właściwości?
Olej kokosowy ma wiele zastosowań. W kuchni jest idealny do smażenia w wysokich temperaturach, bo się nie przypala. Jest elementem wielu diet, bo choć jest tłuszczem, pomaga w odchudzaniu. Ale z kuchni przenieśmy się teraz do łazienki, bo olej kokosowy to również doskonały kosmetyk wielofunkcyjny. Jakie jeszcze zastosowanie ma olej kokosowy?
Olej kokosowy – co to?
Olej kokosowy jest jednym z najbardziej odżywczych produktów, który jest przez nasz organizm inaczej metabolizowany niż tłuszcz zwierzęcy czy inne oleje roślinne. Jego wszechstronne zastosowanie kosmetyczne i właściwości zdrowotne sprawiły, że amerykański „Vogue” umieścił go na liście 10 produktów, które każda modelka ma w swojej kosmetyczce.
Olej kokosowy nadaje się nie tylko do masażu ciała. Może pełnić funkcję kremu do twarzy, kremu do rąk i stóp, balsamu do ciała, pomadki pielęgnacyjnej, a także jest składnikiem naturalnych peelingów (wystarczy wymieszać go z solą morską).
Jaki olej kokosowy kupić?
Najlepiej nierafinowany, tłoczony na zimno. Poznamy go po delikatnym kokosowym zapachu. Jest droższy i mniej popularny od rafinowanego i wybielanego, który będzie oczywiście tańszy, ale też bezużyteczny, pozbawiony swoich cennych właściwości.
Nierafinowany olej kokosowy znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością, na półkach chłodniczych. W domu nie musimy go przechowywać w lodówce, jeśli będziemy go używać na bieżąco jako kosmetyku pielęgnacyjnego.
Olej kokosowy przyda nam się np., gdy nagle zabraknie w łazience kilku niezbędnych kosmetyków. Jakie jest zastosowanie oleju kokosowego?
Zastosowanie w kosmetyce
- olej kokosowy do demakijażu oczu
Olej kokosowy doskonale usuwa tusz do rzęs, a jednocześnie nie podrażnia oczu. Podczas demakijażu nawilża i odżywia delikatną skórę wokół oczu. Stosując olej kokosowy, nie musisz się martwić, że będzie szczypać w oczy. Nigdy mi się to nie przytrafiło, a wyrzuciłam już wiele preparatów renomowanych firm przeznaczonych do demakijażu, które piekły i podrażniały oczy.
- olej kokosowy jako naturalny dezodorant
Można dodać kilka kropli olejku eterycznego do jednorazowej porcji oleju kokosowego, wymieszać i posmarować się pod pachami, ale w wersji najprostszej wystarczy sam olej kokosowy. Wprawdzie nie nadaje się na upały, bo nie zapewni 24-godzinnej ochrony, jaką daje antyperspirant, ale ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
- olej kokosowy jako intymny lubrykant
W większości tego typu preparatów dostępnych na rynku znajduje się glikol propylenowy, który jest podejrzewany o działanie rakotwórcze, uszkadza naskórek, a w okolicy narządów płciowych może powodować wypryski. Dlatego olej kokosowy jest tutaj doskonałą zdrową alternatywą. Poza tym ma przyjemny delikatnie kokosowy zapach i jest… jadalny.
- olej kokosowy na cellulit
Olej kokosowy rozprawi się też z cellulitem. Wystarczy wmasowywać regularnie olej kokosowy w uda i pośladki. Jedyny minus jest taki, że potrzeba trochę czasu zanim olej się całkowicie wchłonie, więc lepiej odczekać, zanim założymy obcisłe dżinsy.
- olej kokosowy do masażu
Olej kokosowy doskonale nadaje się też do masażu. Nie tylko poprawi stan naszej skóry, zmiękczając ją i nawilżając, ale także zrelaksuje. Olej kokosowy najlepiej wcierając w jeszcze wilgotną skórę, tuż po wyjściu spod prysznica lub po wyjściu z wanny.
- olej kokosowy pod oczy
Nierafinowany olej kokosowy nakładaj jak najlepsze serum pod oczy. Nawilży suche miejsca wokół oczu, zmniejszy ilość widocznych zmarszczek oraz uelastyczni skórę. Warto także wiedzieć, że regularne stosowanie oleju kokosowego wspiera produkcję kolagenu.
Olej kokosowy na włosy
Należy wmasować łyżkę oleju kokosowego w zniszczone końcówki, najlepiej pozostawić na całą noc, a rano je umyć. Jest to również dobry preparat na ujarzmienie niesfornych loków, trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z ilością, bo włosy będą tłuste.
Zobacz także
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
HZ testuje naturalne kosmetyki: liposomowe serum pod oczy od Mokosh
„Zdrowy kosmetyk to receptura nastawiona na działanie, a nie tylko przyjemną aplikację czy ładny zapach”. Kwestionariusz urodowy: CosmetiCosmos
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?