Od czego żółkną zęby? Oto 10 rzeczy, które niszczą twój uśmiech
Od czego żółkną zęby? Jeśli jeszcze nie wiesz, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. To przecież na uśmiech zwracamy najpierw uwagę, gdy widzimy kogoś pierwszy raz. Nic zatem dziwnego, że chcemy, aby zęby wyglądały jak najlepiej. Poznaj 10 winowajców odpowiedzialnych za to, że uśmiech przestaje być ładny.
- Izotoniki prowadzą do erozji zębów
- Tytoń sprawia, że zęby żółkną
- Wino uszkadza szkliwo
- Kawa i herbata powodują przebarwienia
- Nieleczony bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
- Słodycze atakują szkliwo
- Suchość w ustach wpływa na rozwój bakterii
- Niezdrowa dieta pozbawia witamin
- Szczotkowanie w złym momencie naraża na erozję szkliwa
- Nadgorliwe wybielanie zwiększa wrażliwość zębów
Myślisz, że skoro regularnie szczotkujesz zęby, zainwestowałaś w dobrą szczoteczkę elektryczną, używasz też czasem płynu do płukania jamy ustnej, a na półce w łazience masz nić dentystyczną, to możesz być spokojna o stan swoich zębów? Niestety nie. Twórcy Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej biją na alarm – 95 proc. 18-latków ma próchnicę. Część z nich po prostu nie dba o zęby prawidłowo. Nie umiemy odpowiednio ich szczotkować, robimy to za rzadko i za krótko. Ale winne mogą być też codzienne nawyki, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego ze zdrowiem zębów. Zobacz, czy na liście poniżej znajdziesz coś, co być może rujnuje twój uśmiech.
Izotoniki prowadzą do erozji zębów
Od jakiegoś czasu, kiedy wszyscy dookoła biegają albo uprawiają crossfit, dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju izotoniki i energetyki dla sportowców. Ale zęby osób regularnie je pijących wcale się nie cieszą. – Badania naukowe wykazały, że poziom pH w wielu napojach sportowych może prowadzić do erozji zębów. Wiąże się to z wysokim stężeniem kwaśnych składników, które są niezdrowe dla szkliwa – mówi dr David Halpern z Academy of General Dentistry w Chicago. Dodatkowo napoje tego typu są bogate w cukry, które są pożywką dla bakterii wytwarzających kwas wnikający w szczeliny międzyzębowe i powodujący próchnicę.
Tytoń sprawia, że zęby żółkną
To, że nikotyna jest niezdrowa dla serca i płuc, wiadomo. Palacze pewnie też doskonale wiedzą, że z każdym wypalonym papierosem pogrążają swój uśmiech wizualnie ‒ od tytoniu żółkną zęby. Ale to nie koniec. Palacze bardziej są narażeni na choroby przyzębia – w tym paradontozę. Nikotyna przyczynia się też do rozwoju próchnicy. Według badań przeprowadzonych przez prof. stomatologii Jasima Albandara z Temple University palacze trzy razy częściej mają problemy ze schorzeniami jamy ustnej niż ludzie niepalący. U palaczy szybciej też odkłada się kamień nazębny.
Wino uszkadza szkliwo
Lubisz wieczorem napić się wina do kolacji? Mamy dla ciebie złe wieści. Regularne picie wina może uszkodzić szkliwo. Kwasy zawarte w winie (zarówno czerwonym, jak i białym) wpływają na strukturę zęba, powodując przebarwienia. Czy da się delektować winem i nie zrujnować sobie uśmiechu? Tak. Lekarze podpowiadają – im dłużej trzymasz wino w ustach, tym gorzej dla twojego szkliwa. Dwa łyki wina popij łykiem wody. Przepłuczesz w ten sposób jamę ustną i pozbędziesz się szkodliwych dla zębów substancji.
Kawa i herbata powodują przebarwienia
Nie tylko wino, ale również częste picie kawy i herbaty powoduje przebarwienia. Kawa zawiera chromogeny i ma kwaśny odczyn, co sprawia, że na zębach powstają żółto-brązowe plamy. Herbata, w szczególności zielona, powoduje powstawanie osadów i przebarwień. – Szkliwo zęba jest naturalnie porowate i może absorbować garbniki znajdujące się w herbacie, co prowadzi do powstawania niechcianych brązowych przebarwień zębów – powiedział Jordan Kirk, ekspert marki White Glo. Niezbyt dobre dla zębów jest również picie herbat owocowych. Kwaśne napoje mogą uszkadzać szkliwo. Aby zapobiec przebarwieniom należy dokładnie czyścić zęby lub po wypiciu filiżanki kawy spożyć szklankę wody, dzięki której możliwe jest wypłukanie barwiących cząsteczek. Korzystne może okazać się także picie przez słomkę – w ten sposób unikamy bezpośredniego kontaktu napoju z zębami.
Nieleczony bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
To nic innego jak zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi. Zwykle występuje w nocy. Jakie straty może ponieść osoba zgrzytająca zębami? Oj, znaczne. Starcie koron zębowych, uszkodzenia szkliwa, zmiany zapalne, a nawet zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Bruksizm może się okazać niebezpieczny nie tylko dla twoich zębów, ale może też na przykład powodować bóle głowy. Mimowolne zaciskanie szczęki najczęściej ma podłoże stresowe. Wiadomo, że nie każdego stresu jesteśmy w stanie się pozbyć z dnia na dzień, tak po prostu. Za to przy wizycie kontrolnej możesz zapytać swojego dentystę o specjalną szynę zakładaną na noc. Choć na początku może być ci trudno się do niej przyzwyczaić, ale zwykle pomaga w rozluźnieniu szczęk.
Słodycze atakują szkliwo
Naturalnie występujące w jamie ustnej bakterie uwielbiają cukier i z nim tworzą kwasy, które atakują szkliwo zębów, powodują próchnicę i zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł i jamy ustnej. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest pozwolenie cukrowi na długie zaleganie na zębach i dziąsłach. Jeśli nie masz możliwości umyć zębów po słodkiej przekąsce, zjedz kawałek sera albo żuj gumę bez cukru, żeby zwiększyć produkcję śliny i wypłukać kwasy z jamy ustnej.
Suchość w ustach wpływa na rozwój bakterii
To nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też niezdrowy stan dla twoich zębów. Ślina odgrywa ważną rolę (poza procesem trawienia pokarmów) – wypłukuje pozostałości posiłków, zapobiega powstawaniu bakterii (dzięki enzymom w niej zawartym) i wypłukuje szkodliwe kwasy z jamy ustnej. Suchość w ustach może być spowodowana niewłaściwą pracą ślinianek, może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków albo po prostu wynikiem permanentnego stresu. Często odczuwasz suchość w ustach? Staraj się pić dużo wody i żuj gumę bez cukru.
Niezdrowa dieta pozbawia witamin
Restrykcyjne diety i złe nawyki żywieniowe mogą pozbawić cię witamin i składników odżywczych niezbędnych do zachowania pięknego uśmiechu. Szczególnie ważne jest, aby dostarczać organizmowi wystarczającą ilość kwasu foliowego, witamin z grupy B, białka, wapnia i witaminy C – są uznane za niezbędne dla zdrowych zębów i dziąseł. Poza tym niewłaściwe odżywianie może mieć wpływ na system immunologiczny całego organizmu, zwiększając podatność między innymi na choroby przyzębia.
Szczotkowanie w złym momencie naraża na erozję szkliwa
Chociaż od dziecka słyszeliśmy, żeby myć zęby po każdym posiłku, okazuje się, że – w zależności od tego, co zjadłaś i wypiłaś – nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Lekarze radzą, żeby po owocach cytrusowych i winie (ze względu na zawarte w nich kwasy) oraz kawie (wypłukuje wapń ze szkliwa) przepłukać usta wodą, aby zneutralizować kwasy. Dobrze wstrzymać się pół godziny ze szczotkowaniem zębów. Inaczej narazisz je na erozję szkliwa. Przez te pół godziny ślina i zawarta w niej amylaza zdążą unormować pH w ustach i wypłukać „zło” z twoich zębów.
Nadgorliwe wybielanie zwiększa wrażliwość zębów
Kto nie chciałby mieć śnieżnobiałych zębów jak z reklamy? Jednak wybielanie może zwiększyć czułość zębów, zwłaszcza gdy wykonuje się je zbyt często. Nawet domowe zabiegi wybielania lepiej stosować z umiarem, ponieważ niektóre wybielające pasty do zębów i żele zawierają substancje ścierne, zwiększające wrażliwość zębów. A to w efekcie może być po prostu bolesne. Pamiętaj też, że w pewnej chwili osiągniesz taki odcień swoich zębów, że bielsze nie będą i narażanie ich na kolejne zabiegi zwyczajnie nie ma sensu.
Polecamy
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Hiperdoncja – skąd się bierze i co wspólnego mają z tym złe nawyki żywieniowe. Obalamy popularny mit na temat dodatkowych zębów
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
się ten artykuł?