Zajadasz stres? Zobacz, jak to kontrolować
Zajadasz stres i nie możesz sobie z tym poradzić? Nie jesteś sama z tym problemem. Wiele osób w wyniku stresu częściej sięga po niekoniecznie zdrowe przekąski, co w rezultacie daje kilka nadprogramowych kilogramów oraz złe samopoczucie. Sprawdź, dlaczego zajadasz stres i jak możesz z tym walczyć.
Dlaczego zajadamy stres?
Zajadanie stresu sprawia, że czujemy się lepiej i możemy się zrelaksować, ale zaraz po przychodzi poczucie winy i złe samopoczucie. Do tego jest to bardzo zgubne dla sylwetki – dodatkowe kalorie odkładają się jako ekstra kilogramy, z którymi trudno walczyć. Ale dlaczego tak naprawdę zajadamy stres?
Gdy się stresujemy nasz organizm wydziela hormon stresu, czyli kortyzol. Jego wydzielanie z kolei stymuluje wydzielanie insuliny (hormon, który gromadzi różne komórki, w tym komórki tłuszczowe, w naszym ciele). W wyniku czujemy, że mamy ochotę na coś do zjedzenia, zwykle wysokokaloryczne rzeczy lub węglowodany. Po ich zjedzeniu czujemy się po prostu lepiej.
Innym czynnikiem, który sprawia, że w stresie jemy więcej, jest to, że kiedy mamy dużo na głowie, często pozwalamy sobie na więcej przyjemności. Kilka kostek czekolady, słodkie ciasteczka czy gazowane napoje są przez nas widziane w kategorii nagród.
Jak zrezygnować z podjadania?
Na szczęście z zajadaniem stresu możesz skończyć. Jak to zrobić? Podpowiadamy sprawdzone metody.
- Bądź świadoma tego, kiedy jesz
Świadomość tego, że jesz i kiedy jesz, pozwoli ci walczyć z nałogiem. Dzięki temu łatwiej ci się będzie kontrolować. Ale jak poprawić swoją świadomość? Przede wszystkim – nie trzymaj zawsze przekąsek pod ręką, bo wtedy częściej będziesz po nie sięgać. Zapełnij swoją lodówkę i szafki w kuchni zdrowym jedzeniem, pozbądź się słodyczy i niezdrowych, słonych przekąsek. Dobrym sposobem jest także prowadzenie przez kilka dni dzienniczka, w którym będziesz zapisywać swoje posiłki w ciągu dnia, dodatkowo zanotuj sobie w nim stresowe sytuacje, jakie cię spotkały. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz, w jakich chwilach częściej sięgasz po słodkości.
- Stwórz swoją codzienną rutynę
Rutyna kojarzy się z nudą, ale to tak naprawdę sprzymierzeniec zdrowego stylu życia i braku stresu. Codzienna rutyna to cykl rzeczy, które robimy, a także cykl jedzenia o tych samych godzinach. Dzięki wprowadzeniu stałych godzin posiłków, możesz poradzić sobie z kompulsywny sięganiem po przekąski w stresie. Dopasuj swój plan jedzenia tak, aby nie czuć się głodna w chwilach, kiedy się nudzisz albo denerwujesz najbardziej – łatwiej będzie zrezygnować z przekąsek.
- Stwórz listę alternatywnych aktywności
Kiedy czujesz, że masz ochotę coś zjeść ze stresu, po prostu znajdź coś innego zrobienia. W ten sposób odciągniesz swoją uwagę od żywności i łatwiej ci będzie uniknąć przekąsek. Najlepiej wybrać rzeczy, które będą sprawiały ci przyjemność – dzięki temu twój mózg zareaguje na nie pozytywnie i będziesz czuć się lepiej.
- Walcz ze stresem
Stresu nie można całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale można go znacznie ograniczyć. Walka ze stresem nie jest prosta, szczególnie jeśli on jest powodowany przez czynniki, na które tak naprawdę nie masz wpływu. Jednak nawet w takich chwilach możesz skutecznie sobie z nim radzić. Walka ze stresem to przede wszystkim znalezienie takich rozwiązań, które pomogą ci się zrelaksować. Możesz spróbować technik medytacyjnych, ćwiczeń oddechowych, pójść na spacer lub po prostu sięgnąć po książkę.
- Wybierz zdrową dietę
To, jak nasz organizm reaguje na potrzebę jedzenia, jest związane także z naszym stylem odżywiania. Na przykład, zła dieta uboga w probiotyki i bogata w wysoko przetworzone jedzenie będzie negatywnie wpływać na florę bakteryjną jelit. Uboga flora bakteryjna z kolei powoduje, że mamy więcej ochoty na słodkości. Przeanalizuj swoją dietę pod tym kątem i zadbaj o to, aby nie zabrakło w niej zdrowego jedzenia.
- Pozbądź się jedzenia, przy którym nie możesz się powstrzymać
Nie jesteś w stanie zjeść dwóch kostek czekolady, tylko od razu sięgasz po całą tabliczkę? Porcja lodów to dla ciebie całe opakowanie na raz? Pozbądź się ze swojego otoczenia takich produktów, przed którymi nie możesz się powstrzymać. Zamiast tego wybierz jedzenie, które lubisz jeść, ale masz przy tym umiar.
Źródło: bbcgoodfood
Polecamy
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Chipsy z aromatem dymu wędzarniczego zostaną wycofane. Ale nie tylko one. Jakie jeszcze produkty trafiły na „czarną listę”?
Brzuch kortyzolowy, czyli dlaczego „tyjemy z powietrza”. Na nasze pytania odpowiada diabetolożka Agnieszka Przychodzień
Dlaczego w poniedziałki ryzyko zawału jest największe? Tłumaczy kardiolog
się ten artykuł?