Sześć skutków ubocznych słonego jedzenia. Czas na zmianę przyzwyczajeń
Słone przekąski, takie jak chipsy, frytki czy nawet pizza, to produkty z listy najbardziej niezdrowej żywności. Niestety, trudno im się oprzeć, szczególnie gdy oglądamy film czy spotykamy się ze znajomymi. Możesz nie być świadoma, co dokładnie dzieje się z twoim organizmem, gdy regularnie sięgasz po słone przysmaki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby nasze spożycie soli wynosiło poniżej 5 g na dzień, co odpowiada jednej łyżeczce do herbaty. Należy jednak pamiętać, że te zalecenia dotyczą także soli zawartej w żywności przetworzonej, a nie tylko tej użytej do przygotowania posiłków. Co się stanie, gdy będziemy jeść więcej? Niżej znajdziesz sześć możliwych skutków ubocznych.
Będziesz pić mniej wody
Mogłoby się wydawać, że po zjedzeniu czegoś bardzo słonego bardziej będzie nam się chciało pić. Wydaje się to prawdą, jednak po dłuższym spożywaniu zbyt dużej ilości soli, pijemy mniej wody. Dlaczego? Kiedy mamy zbyt dużo soli w organizmie, produkujemy i zatrzymujemy więcej wody niż zazwyczaj. Do tego nasze ciało potrzebuje dużo energii, którą pozyskujemy z pożywienia, co z kolei może prowadzić do przejadania się. Prawdziwe błędne koło.
Możesz przybrać na wadze
Jeżeli masz w nawyku częste jedzenie słonych przekąsek, możesz z łatwością przytyć. Sól może również sprawiać, że mamy większą ochotę na tłuste jedzenie.
Będziesz się czuć wzdęta
Zbyt częste jedzenie bardzo słonych rzeczy prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, sprawiając, że puchniemy. Jest to z pewnością niekomfortowe uczucie, a dla niektórych również bolesne. Puchnąć może nie tylko nasz brzuch, a także na przykład palce.
Stan twojej cery się pogorszy
Istnieje wiele dowodów potwierdzających bezpośredni wpływ diety na nasz stan skóry, a szczególnie na pojawienie się trądziku. W badaniach z 2015 roku wykazano, że osoby, u których zauważono trądzik, spożywały większe ilości soli, niż te, u których nie odnotowano obecności trądziku. Innym powodem do pojawienia się u nas trądziku jest duża obecność ostrego jedzenia w diecie oraz alkohol.
Będziesz częściej doświadczać bólów głowy
Według jednego z przeprowadzonych badań, spośród 400 badanych uczestników, ci, którzy spożywali jedzenie o wyższej zawartości soli, doświadczali bólów głowy aż jedną trzecią razy więcej, niż ci, którzy spożywali jedzenie o niskiej zawartości soli. Inne badania wykazały, że spożywanie jedzenia o niskiej zawartości soli może być szczególnie korzystne dla starszych osób oraz tych z nadciśnieniem.
Słone jedzenie podwyższa ciśnienie krwi
Raczej nikogo nie dziwi to, że nadmiar soli prowadzi do większego ryzyka pojawienia się u nas nadciśnienia. Oczywiście nasze ciśnienie krwi nie podwyższy się po zjedzeniu zaledwie jednej paczki chipsów, jednak kiedy w naszej codziennej diecie pojawia się nadmiar słonego jedzenia, możemy doświadczyć problemów z nadciśnieniem. To nie wszystko. Udar, niewydolność serca, rak żołądka oraz choroby nerek także są powiązane z nadmiernym spożyciem soli.
Źródło: EatThis
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
się ten artykuł?