Ranking najgorszych produktów mięsnych. Pierwsze miejsce zajął polski przysmak
Międzynarodowy przewodnik kulinarny Taste Atlas opublikował nowy ranking. W zestawieniu najgorszych produktów mięsnych na świecie polski specjał zajął pierwsze miejsce. „Ten ekscytujący smakołyk je się zwykle w postaci wędliny, w towarzystwie chleba” – informują autorzy rankingu. O jakim produkcie mowa?
Polski rarytas najgorszym na świecie
Taste Atlas to internetowy przewodnik kulinarny, w którym znajdziemy ponad 10 tys. potraw i napojów z różnych zakątków świata. „To encyklopedia smaków, światowy atlas tradycyjnych potraw, lokalnych składników i wyjątkowych restauracji” – czytamy na jego oficjalnej stronie.
Portal na podstawie opinii użytkowników stworzył listę „79 najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie”. Jego wyniki pokazały, że polski rarytas zdeklasował konkurencję. Niechlubne pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajął „head cheese”, czyli salceson.
Jak podaje w opisie tego produktu Taste Atlas, salceson „kiedyś uważany był za podrzędny produkt mięsny, dziś uznawany za wyjątkowy przysmak”. Jest przygotowywany głównie z wieprzowiny, ale w niektórych odmianach wykorzystuje się wyłącznie cielęcinę. W Polsce dostępnych jest kilkanaście rodzajów tego mięsnego wyrobu np. czarny, wiejski, włoski czy ozorkowy. Jak dodano, „niezależnie od rodzaju, ten ekscytujący smakołyk je się zwykle w postaci wędliny, w towarzystwie chleba”.
Mimo tak zachęcającego opisu, polski wyrób otrzymał od użytkowników serwisu zaledwie 2,4 gwiazdki na 5 możliwych. Na podium znalazły się również słowackie salami, czyli „Liptovská saláma”, oraz amerykańska „szynka Smithfield”.
Ranking najgorszych produktów mięsnych
Listy rankingowe na portalu Taste Atlas tworzone są w oparciu o głosy użytkowników. System, o czym zapewniają twórcy serwisu, jest odporny na fałszerstwa, a aktywność użytkowników monitorowana jest przez nich samych.
„Śledzimy zachowanie odwiedzających, wszystkie ich oceny i w zależności od tego, czy system rozpoznaje kogoś jako prawdziwego odwiedzającego, czy jako np. bota, jego głosy są uznawane lub ignorowane” – informują na stronie.
Oznacza to, jak czytamy, że jedna osoba nie może wystawić kilku ocen i oczekiwać, że te głosy będą ważne.
W rankingu „79 najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie” do 1 grudnia br. odnotowano 7973 ocen, z których 5163 zostało uznanych przez system za wiarygodne. Oprócz salcesonu, na 67. miejscu listy pojawił się również boczek.
Dla wielbicieli polskiej kuchni mamy też dobre informacje. W rankingu „100 najlepszych potraw świata” znalazły się aż trzy polskie specjały. Co prawda nie w czołówce, ale wstydu nie ma. Polski sernik zajął 50. miejsce, żurek 56., a pierogi 61.
Zobacz także
„Jedzenie jest jak plaster na trudne emocje i jednocześnie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym”
Katarzyna Bosacka: „Przede mną jest druga połowa życia. Aktywna, szczęśliwa, sensowna, pełna miłości”
„Rezygnacja z foliówek czy segregowanie śmieci są bardzo ważne, ale moim zdaniem nie uratują naszego świata” – mówi Ryszard Kulik doktor psychologii. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?
Polecamy
Dlaczego w składzie lodów jest śluz bakteryjny? „Ultraprzetworzeni ludzie” Chrisa van Tulleken to ważna, choć przerażająca lektura
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
Salmonella i cała rzesza innych groźnych bakterii w mięsie drobiowym z Lidla. „To powinno stanowić wielki alarm”
się ten artykuł?