Przejdź do treści

Poliole – naturalne słodziki. Co warto o nich wiedzieć?

poliole
poliole
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ludzie zawsze szukają niesamowitych rozwiązań na zmniejszenie wagi i bycie bardziej fit. Większości oczywiście to nie wychodzi, gdyż wiedzę czerpią ze źródeł do tego nie przeznaczonych a w sieci są po prostu oszukiwani. Poliole można uznać faktycznie za naturalne słodziki nie posiadające kalorii, które są kilkaset razy słodsze, niż cukier – przez co klasowane na wyższym miejscu.

Poliole jako zamienniki cukru

O słodzikach każdy z nas wyrobił już dawno opinie. Jednym poliole smakują a jednym nie. Faktem jest, że ich kaloryczność jest praktycznie zerowa. Naturalne czy sztuczne – w większości przypadków są zdrowsze niż cukier, aczkolwiek oprócz zmniejszonej kaloryczności nie ma jasnych przesłanek promujących poliole jako niesamowicie zdrowy składnik, który możemy w diecie postawić na równi z witaminami i suplementami.

Poliole – skutki uboczne i wpływ na zdrowie

Na pewno nie należy przekraczać dziennego zapotrzebowania słodzikami i od razu po zakupie zapoznać się z ulotką, która wskaże nam, jaką dawkę możemy przyjąć, by nie zagrażać swojemu życiu, lub zdrowiu.

Badania nie potwierdzają jednoznacznie, że słodziki są niezdrowe, natomiast eksperci twierdzą, że poliole mogą powodować zwiększoną szansę na zachorowanie na choroby nowotworowe. Niestrawności, choroby jelit, biegunka i wzdęcia to norma u niektórych ludzi po stosowaniu słodzików. Aczkolwiek nie jest tak źle, ponieważ naturalne słodziki nie niszczą zębów w przeciwieństwie do cukru. Każdy słodzik i cukier mają swoje wady i zalety, natomiast z dwojga złego lepszą decyzją będą poliole.

Naturalne słodziki nie przechodzą różnego rodzaju obróbek tak, jak sztuczne, czy cukier, lecz wszystko ma swoje skutki uboczne i tego nie da się ukryć. W żaden sposób nie wyeliminujemy wzdęć czy niestrawności, jeśli mamy do tego nieprzystosowany organizm. Gdy stosujemy te preparaty przez dłuższy okres czasu – skutki uboczne mogą zmaleć, lecz nie muszą. Eksperci uczulają, by zapoznawać się zawsze z ulotką, gdyż stosowanie słodzików w większych dawkach niż podaje producent może zagrażać zdrowiu.

Poliole – to warto wiedzieć

  1. Słodzików naturalnych i sztucznych nie należy podawać psom, ponieważ grozi to trwałym uszczerbkiem na zdrowiu a nawet śmiercią z powodu ze względu na wydzielanie dużych ilości insuliny
  2. Poliole uważane są za jedne z lepszych smakowo naturalnych słodzików, które mogą być używane przez cukrzyków
  3. Cukier biały niszczy zęby, a słodzik ich nie niszczy
  4. Słodziki mają kalorie, a cukry mają ich 40 razy więcej |Słodzik: 0,2 kcal – 1g| Cukier: 4kcal – 1g|

Poliole – podsumowanie

Reasumując, warto używać poliole. Są one na pewno zdrowsze niż zwykły cukier i mają mniej kalorii, natomiast też posiadają skutki uboczne, które nie są za ciekawe. Co za tym idzie – jeśli mamy do wyboru: cukier, słodzik sztuczny, słodzik naturalny – wybieramy słodzik naturalny. Wszystko warto robić z głową i nie dawać słodzików dla zwierząt. Warto czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta, nawet gdy używamy naturalnych słodzików.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: