Nieustannie czujesz głód? Powodów takiego stanu może być naprawdę wiele
Chodzisz ciągle głodna? Jak wyjaśnia dietetyk Jakub Chwiłkowski, powodów takiego stanu może być naprawdę sporo. „Często mylnie postrzegamy uczucie głodu z pragnieniem, więc ważne jest zadbanie o wystarczającą ilość wody. Do tego możesz spożywać ją w trakcie posiłku czy przed posiłkiem, co również spotęguje sytość” – tłumaczy ekspert.
Dlaczego ciągle czujesz głód?
„O tym, że trzeba jeść dużo warzyw i owoców każdy wie. Są one produktem bogatym w różne składniki odżywcze. Przez to, że mają mało kcal, dużo wody, błonnika i dużą objętość, można zjeść ich dużo, przez co łatwo wypełniają nasz żołądek i chodzimy bardziej najedzeni. Także warzywo lub owoc do każdego posiłku się poleca!” – wyjaśnia w swoim nowym poście na Instagramie dietetyk Jakub Chwiłkowski.
Ekspert dodaje, że wyższe spożycie białka w ciągu dnia (maksymalny stopień sytości obserwuje się już na poziomie 1.5-1.6g/kg masy ciała) przełoży się na zwiększoną kontrolę łaknienia i mniejszy głód. Dobrymi źródłami białka są np. skyry, chude mięsa, ryby czy rośliny strączkowe.
„Produkty pełne ziarno to również świetne produkty pod kątem wielu składników odżywczych, ale również wpływają pozytywnie na naszą sytość za sprawą m.in. wysokiej zawartości błonnika” – tłumaczy dalej dietetyk.
Grelina – hormon głodu
Jakub Chwiłkowski wyjaśnia także, że osoby ograniczające sen z reguły jedzą więcej, aniżeli osoby, które o niego dbają.
Rozwiń„Już po jednym dniu małej ilości snu notuje się znaczny wzrost poziomu 'hormonu głodu’ – greliny i spadek stężenia 'hormonu sytości’ – leptyny. To w efekcie sprawia, że czujesz większy głód.
Również długie odchudzanie (>8-14 tygodni z reguły, ale warto zawsze spojrzeć indywidualnie) lub zbyt niska podaż kalorii może na to rzutować, więc weź to pod uwagę” – dodaje dietetyk.
Jakub Chwiłkowski – kim jest?
Jakub Chwiłkowski jest studentem dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od kilku lat popularyzuje wiedzę na temat szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Obejmuje ona tematykę z zakresu zdrowego odżywiania i treningu. Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 45 tys. osób.
Zobacz także
„Odchudzanie powinnyśmy zacząć od ustabilizowania emocji, a dopiero później od jedzenia”. Nie stresuj się! To ma wpływ na naszą wagę, przekonuje dietetyczka
„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski
„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
Polecamy
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?