Nie wyobrażasz sobie lata bez grilla? Nie popełniaj tych błędów
Kto nie uwielbia dań z grilla, które tak świetnie smakują w letnie dni? Świeże powietrze, smaczny posiłek popijany zimnym napojem, to coś, na co czeka wielu z nas. Jednak bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że niektóre z potraw i ich nieprawidłowa obróbka, może zwiększać ryzyko poważnych chorób. Co więc należy wiedzieć, zanim rozpoczniesz u siebie sezon grillowy?
Dobrze traktuj swojego grilla
Czy pamiętasz o tym, żeby zawsze przed rozpaleniem grilla, wcześniej go wyczyścić po poprzednich posiłkach? Jeśli nie, to powinnaś wiedzieć, że narażasz siebie oraz swoich bliskich na poważne choroby. Skąd wiesz, że kiedy nie korzystałaś z grilla, jakieś zwierzę nie zostawiło tam swoich odchodów? Zapach posiłków przyciąga wiele różnych osobników. Twoja wyobraźnia powinna w tym momencie zadziałać w odpowiedni sposób. Oprócz tego, jeśli nie myjesz grilla, to z pewnością jedzenie, które na nim przygotujesz, nie będzie smaczne. A jeśli już zdecydujesz się na jego umycie, to nie używaj do tego żadnych chemikaliów! Wystarczy druciana szczotka i trochę oleju. Pamiętaj również, aby przed położeniem potraw na grill, najpierw go rozpalić i poczekać, aż się nagrzeje. Jeśli gdzieś znajdą się jeszcze przypalone resztki, będziesz mogła je łatwo usunąć, a twoje potrawy nie będą przywierały.
Co zamierzasz grillować?
Tak nie mogłaś doczekać się dnia grillowania, że postanowiłaś wyjąć produkty wcześniej, niż powinnaś? Absolutnie nie przetrzymuj mięsa na dworze, ponieważ zacznie się ono psuć i będzie narażone na odwiedziny przeróżnych owadów. Najlepiej trzymać je w lodówce, ale nie jedno na drugim, a obok siebie. Jeśli planujesz grillować kurczaka, to nie myj go przed spożyciem, ponieważ np. bakteria salmonelli, która może na nim być, może rozprzestrzenić się po kuchni, wraz z tryskającą wodą ze zlewu, a najważniejsze – mogą znaleźć się na tobie. Natomiast jeśli zamierzasz grillować warzywa, to nie ma mowy, abyś nie umyła ich przed położeniem na grillu. Pamiętaj, najpierw myjesz, a później kroisz. Nigdy nie rób tego na odwrót, ponieważ wprowadzisz do wnętrza warzywa niechciane bakterie.
Nie używaj tych samych przyrządów do przygotowywania posiłków
Jeśli używasz tych samych przyrządów do krojenia np. mięsa i warzyw to niezbyt dobrze. Mięso, które pozostaje w przestrzeniach w desce ma bakterie, które mogą przenosić się na pozostałe pożywienie. Tak samo sytuacja wygląda z warzywami. Najlepiej jest więc używać osobnych desek do krojenia. Znasz pojęcie zanieczyszczenia krzyżowego? Możesz do niego doprowadzić, jeśli do mięsa surowego i już zgrillowanego, używasz np. tego samego talerza. Mięso przygotowane powinno być oddzielone od surowego, aby uniknąć niechcianych chorób. Do zanieczyszczenia krzyżowego może dojść również, kiedy razem grillujesz mięso i warzywa. Pamiętaj, że powinny być one przygotowywane osobno. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie koszy do grillowania, folii aluminiowej czy po prostu – poziomów na ruszcie.
A co z sosami?
Bardzo często marynujemy mięso, zanim trafi na ruszt. Chcesz doprawić mięso, które już jest na grillu? Nie używaj tej samej marynaty, którą smarowałaś surowe mięso. Podobnie z sosami – dodaj je na sam koniec smażenia. Powinniśmy unikać np. smarowania pędzelkiem surowego mięsa, a później, używając tego samego pędzla i sosu, smarować już zgrillowane mięso. Pamiętaj o bakteriach, które mogły być na surowych kawałkach. A co z temperaturą mięsa? Nigdy nie zgaduj. Najłatwiej zaopatrzyć się w specjalny termometr, który w mig powie ci, czy twoje mięso już nadaje się do zjedzenia. Często wydaje się, iż np. mięso z kurczaka jest już dobre, bo zgrillowane jest na zewnątrz. Jednak po przekrojeniu okazuje się, że jest nadal surowe.
Co robisz z resztkami po grillowaniu?
Jak często zdarza ci się pozostawić resztki z grilla na zewnątrz, jako późniejszą przekąskę? Powinnaś wiedzieć, że jedząc taki pokarm, możesz wywołać ostre zatrucie pokarmowe, ponieważ resztki z grilla powinny być jak najszybciej przetransportowane do lodówki. Grillowane jedzenie pozostawione na dłużej psuje się, a tym samym zagraża zdrowiu. Niestety, jeśli któraś z potraw leżała zbyt długo, powinnaś dla bezpieczeństwa po prostu ją wyrzucić.
Źródło: EatThis
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?