Przejdź do treści

Nie możesz się skupić? Odpowiedź na pytanie „dlaczego?” możesz znaleźć na talerzu

Problemy ze skupieniem
Nie możesz się skupić? Sprawdź, co jesz. Fot. Pixabay.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Problemy z koncentracją mogą dopadać nas z wielu powodów – mało kto jednak łączy kłopoty ze skupieniem z dietą. Badania jednak jednoznacznie pokazują, że nieodpowiednia dieta potrafi wpłynąć na to, jak pracuje nasz umysł. Zaledwie jeden posiłek dziennie bogaty w tłuszcze nasycone potrafi znacząco wpłynąć na zdolność koncentracji.

Tłuszcze nasycone – czym są i jak różnią się od tłuszczy nienasyconych?

Tłuszcze nasycone i nienasycone – często słyszy się o nich w kontekście diety i zdrowego odżywiania. Czym są i jakie są różnice między nimi? Podział na rodzaje kwasów tłuszczowych wynika z ich budowy, a konkretnie liczby podwójnych wiązań w łańcuchach węglowych. Tłuszcze nienasycone to głównie tłuszcze roślinne, czyli np. oliwa z oliwek, olej lniany – są one uważane za zdrowe, sprzyjają utrzymaniu właściwych proporcji pomiędzy dobrym a złym cholesterolem, wpływają korzystnie na pracę układu krążenia.

 Tłuszcze nasycone znajdują się zwykle w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, a w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję, są to więc masło, smalec, ale także tłuszcze zawarte w mięsie. Bardzo często ten rodzaj tłuszczu można znaleźć w wysokoprzetworzonej żywności. Niestety, ale nie są one najzdrowsze – badania pokazują, że podnoszą poziom złego cholesterolu, a obniżają poziom dobrego cholesterolu. Ich obecność w diecie wpływa na większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, miażdżycę i  jak pokazują ostatnie badania – wpływa negatywnie na zdolność koncentracji.

Unsplash

Skupienie a tłuszcze nasycone

Stres, dużo spraw na głowie, problemy z organizacją czasu, zły sen – to tylko niektóre z przyczyn, które przychodzą nam do głowy, kiedy mowa o problemach ze skupieniem. Jak się jednak okazuje, dieta odgrywa bardzo ważną rolę w naszej zdolności do koncentracji.

Badania przeprowadzone w Ohio State University pokazują, że już jeden posiłek bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe dziennie wpływa negatywnie na zdolność koncentracji. Badaniu poddano grupę 51 kobiet, którym podano posiłek bogaty w kwasy nasycone i podobny  posiłek bogaty w kwasy nienasycone, a następnie zbadano ich skupienie. Rezultaty okazały się zaskakujące! Po zjedzeniu posiłku bogatego w kwasy nasycone wyniki testu na skupienie były o wiele gorsze, a wszystko po tylko jednym posiłku. Nietrudno sobie wyobrazić, że na dłuższą metę taka dieta wpływa bardzo negatywnie na pracę mózgu.

Dieta na lepszą pamięć i koncentrację

Ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych na pewno pozytywnie odbije się na twoim samopoczuciu, zdrowiu i zdolności do skupienia. Ale to nie są jedyne, co możesz zrobić, aby polepszyć pracę swojego mózgu. Poprzez odpowiednie jedzenie możesz być bardziej wydajna, skupiona i poprawić swoją pamięć.

Co powinno znaleźć się w diecie na lepsze skupienie?

  • Pełnoziarniste pieczywo. Chleb czy bułki z pełnego ziarna to nie tylko cenne źródło błonnika, ale też węglowodanów takich jak skrobia i glukoza, które są wolno trawione, a tym samym łagodnie podnoszą poziom cukru we krwi. Dzięki temu po zjedzeniu razowego pieczywa nie dopadnie cię nagły spadek sił, a twój mózg przez dłuższy czas będzie miał energię do pracy na pełnych obrotach.
  • Ryby. Najbardziej wartościowe są tłuste ryby morskie, które są doskonałym źródłem kwasów omega-3. Po ryby powinno się sięgać przynajmniej raz w tygodniu, a najbardziej optymalna dla mózgu będzie dieta zawierająca 3 porcje ryb w tygodniu.
  • Zdrowe oleje. Olej lniany, oliwa z oliwek i olej rzepakowy – to jedne z najlepszych olejów, które powinny znaleźć się w twojej diecie. Wiele osób boi się nadmiaru tłuszczu w diecie, ale jeśli wybierasz zdrowe tłuszcze, nie musisz się ich obawiać. Wpłyną one pozytywnie na pracę mózgu. Warto też pamiętać o tym, że niektóre witaminy jak A czy D, wchłaniają się tylko w obecności kwasów tłuszczowych – łyżeczka oleju lnianego do sałatki sprawi, że posiłek będzie bardziej odżywczy.

Kilka niewielkich zmian w codziennym odżywianiu może sprawić, że poprawi się twoja zdolność koncentracji.

 

Źródło: ScienceDaily

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: