Przejdź do treści

Laktoferyna a niedobór żelaza. Farmaceutka tłumaczy, dlaczego warto ją łączyć z preparatami żelaza

Laktoferyna a niedobór żelaza.
Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Laktoferyna to wielozadaniowe białko, które sprawuje między innymi kontrolę nad obrotem żelaza w naszym organizmie – pisze farmaceutka, Zofia Winczewska. W swoim wpisie na Instagramie ekspertka wyjaśnia, jakie funkcje spełnia ta substancja i dlaczego, korzystnie jest po nią sięgać przy anemii.

Z anemią może zmagać się nawet 30 proc. populacji. Głównie dotyka ona kobiet podczas ciąży i laktacji oraz przy intensywnych krwawieniach miesiączkowych, dzieci w okresie intensywnego wzrostu, osoby, których dieta bazuje na żywności typu fast-food i dużej ilości cukrów prostych, a także osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, które zaburzają wchłanianie żelaza z diety. Rutynowym działaniem przy niedokrwistości jest – jak podaje farmaceutka, Zofia Winczewska – podawanie preparatów żelaza drogą doustną w celu wyrównania niedoborów.

„Niestety dość duża grupa pacjentów podczas kuracji doświadcza uciążliwych skutków ubocznych (głównie ze strony przewodu pokarmowego), co niejednokrotnie prowadzi do nieprzestrzegania zaleceń lekarskich” – dodaje ekspertka.

Do najczęstszych skutków ubocznych suplementacji preparatami żelaza należą bóle brzucha, nudności, zgaga, zaparcia, biegunki. Farmaceutka podkreśla, że jednym ze sposobów na wyrównanie niedoborów jest łączenie preparatów żelaza z laktoferyną.

Laktoferyna – co to jest?

Laktoferyna to białko z grupy transferyny, które wytwarzane jest przez ludzki organizm i występuje w wielu płynach ustrojowych: w mleku, ślinie i łzach, a zwłaszcza w pierwszym mleku matki (siarze), którym karmiony jest noworodek. Substancja ta wykazuje szereg zdrowotnych właściwości.

„Zmniejsza lub zwiększa przyswajanie żelaza (z pokarmu, preparatów żelaza) w zależności od aktualnych potrzeb organizmu. Zapewnia ochronę przeciwbakteryjną, przeciwpasożytniczą i przeciwwirusową. Dba o prawidłowy rozwój układu odpornościowego” – wymienia Zofia Winczewska w swoim wpisie na Instagramie.

Miksujemy: koktajl na anemię

Laktoferyna w leczeniu anemii

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się sporo badań na temat stosowania laktoferyny w leczeniu anemii. Na jedno z takich badań powołuje się w swoim wpisie farmaceutka. „Badania przeprowadzone na kobietach ciężarnych z anemią wykazały wyższą skuteczność laktoferyny nad preparatami żelaza oraz brakiem skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego podczas podaży laktoferyny” – pisze Winczewska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

To dowodzi, że stosowanie laktoferyny w zapobieganiu i leczeniu anemii z niedoboru żelaza może być skuteczniejsze niż stosowanie samych preparatów żelaza.

Laktoferyna czy żelazo?

Z kolei na pytanie, co lepiej stosować czy laktoferynę, czy preparaty żelaza, farmaceutka odpowiada, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być podawanie żelaza w towarzystwie laktoferyny. „Połączenie preparatów żelaza z laktoferyną może dać poprawę w przyswajaniu żelaza oraz zminimalizować dokuczliwe skutki uboczne towarzyszące monoterapii preparatami żelaza” – tłumaczy farmaceutka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?