Jak selen i cynk działają na potencję i libido?
Selen i cynk to pierwiastki, które często występują ze sobą w parze. Nie dzieje się tak bez powodu: wzajemnie na siebie wpływają, a niedobór jednego hamuje działanie drugiego. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o balans obu tych składników w organizmie. W tym artykule skupimy się jednak jedynie na ich wpływie na potencję oraz libido. Dowiesz się również, w jakich pokarmach można znaleźć te pierwiastki oraz jakie są objawy ich niedoboru.
Selen i cynk – działanie na potencję i libido
Suplementy z selenem i cynkiem pozytywnie wpływają na potencję oraz zwiększają libido.
Działanie cynku na potencję
Za co odpowiada cynk? Przede wszystkim wpływa on na jakość życia seksualnego. Powoduje, że we krwi utrzymuje się prawidłowe stężenie testosteronu, a więc hormonu, który jest współodpowiedzialny za zdolność do prokreacji oraz popęd seksualny. Dzięki cynkowi produkcja tego hormonu jest w ogóle możliwa, choć nie wiadomo dokładnie, dlaczego. Przypuszcza się jednak, że wpływa on na komórki w jądrach, których zadaniem jest wytwarzanie testosteronu.
Niedobór cynku, a co za tym idzie – niski poziom testosteronu w organizmie, może też prowadzić do zaburzeń erekcji oraz niezbyt dobrze wpływać na kontrolę orgazmu (a więc na wytrysk). Co więcej, niewielkie stężenie androgennego hormonu upośledza zdolność do produkcji nasienia, co z kolei może oddziaływać na bezpłodność. Zbyt mała ilość cynku w organizmie niekorzystnie wpływa na procesy spermatogenezy, a więc powstawania i dojrzewania plemników. W wyniku tego może dojść do obniżenia ich liczby oraz zmniejszenia ich żywotności.
Związek między większą ilością cynku w organizmie a testosteronem został potwierdzony w różnych badaniach. Przede wszystkim został on udowodniony w 1996 r. Wówczas młodym mężczyznom postanowiono podawać niewielkie ilości cynku, w wyniku czego w ich organizmach dochodziło do niedoborów. Kiedy ostatecznie sprawdzono u badanych stężenie testosteronu, okazało się, że po 20. tygodniach obniżyło się ono o 75 proc.
W innym badaniu sprawdzano wpływ suplementacji tego pierwiastka u starszych mężczyzn, u których ilość testosteronu była stosunkowo niska (w wyniku andropauzy). Jak się okazało, kiedy zaczęli oni spożywać więcej cynku, stężenie testosteronu zwiększyło się u nich aż dwa razy.
Warto powiedzieć jeszcze o innym badaniu. Do jego przeprowadzenia wykorzystano zwierzęta, a konkretnie – szczury. Codziennie spożywały one 5 mg cynku. Naukowcy zauważyli, że ich sprawność seksualna uległa poprawie bardziej niż przed wprowadzeniem specjalnej diety. Na tej podstawie stwierdzono, że wspominany pierwiastek może znacząco wpływać na potencję oraz libido.
Niedobór cynku doprowadza także do podwyższenia ilości trójglicerydów we krwi oraz „złego” cholesterolu LDL. Przyczynia się to z kolei do chorób sercowo-naczyniowych. Jaki to ma związek z potencją? Głównie taki, że problemy z nią w dużej mierze wynikają z tego, że przy tego typu schorzeniach do naczyń krwionośnych w pobliżu ciał jamistych prącia nie dopływa odpowiednia ilość krwi.
Zdaniem naukowców nawet małe niedobory cynku oraz selenu mogą sprawić, że sprawność seksualna ulegnie obniżeniu. Jak się bowiem okazuje, kłopoty z erekcją bywają efektem niewłaściwego odżywiania, przez co organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dlatego też warto uwzględniać selen i cynk w diecie. Jednocześnie warto pamiętać, że istnieją czynniki, które utrudniają wchłanianie tych pierwiastków. Są to:
- używki (alkohol, papierosy),
- zanieczyszczone powietrze,
- nadmierny stres.
W używkach i zanieczyszczonym powietrzu znajduje się kadm – pierwiastek, który osłabia absorpcję selenu oraz jego dostępność biologiczną.
Działanie selenu na potencję
Selen pomaga produkować męskie komórki rozrodcze. Znajduje się także w składzie spermy i wpływa na jej jakość. Właściwości selenu mają też duże znaczenie przy metabolizmie testosteronu oraz wpływu na erekcję. Jeśli tego pierwiastka jest w organizmie za mało, efektem może być niepłodność.
Warto pamiętać, że selen usuwany jest z organizmu podczas ejakulacji. Wynika to z tego, że to właśnie w spermie znajduje się największa jego ilość. Dlatego należy ów pierwiastek regularnie uzupełniać. Jeśli chcesz zwiększyć swój seksualny wigor, powinieneś dostarczać do organizmu większą ilość obu omawianych pierwiastków. Ich działanie wzajemnie się uzupełnia, a niedobór jednego źle wpływa na drugi. Zarówno cynk, jak i selen wpływają na potencję, dlatego warto przyjmować je ze sobą razem.
Jak stwierdzić niedobór cynku i selenu?
Zastanawiasz się jak stwierdzić niedobór cynku oraz selenu? Wystarczy wykonać w laboratorium diagnostycznym ilościowe oznaczenie owych pierwiastków.
Cynk i selen w jedzeniu – gdzie można je znaleźć?
W czym jest cynk? Oto pokarmy, w których możesz go znaleźć:
- ryby,
- wątróbka,
- ostrygi,
- ser żółty,
- kraby,
- kasza gryczana,
- ryż,
- jaja,
- nasiona słonecznika,
- pestki dyni.
Jaki owoc ma najwięcej cynku? Jak się okazuje, jest to awokado, choć znajdziesz go także w malinach, jeżynach czy nawet w aronii.
W czym jest selen? Przede wszystkim w takich produktach spożywczych, jak:
- łosoś,
- tuńczyk,
- orzechy brazylijskie,
- filet z indyka,
- jaja,
- ryż,
- wołowina.
Jaki cynk jest najbardziej przyswajalny?
Jeśli zamierzasz suplementować cynk, wybierz ten chelatowany lub orację cynkową – są one najlepiej przyswajalne.
Jaki selen jest najbardziej przyswajalny?
Jeśli zastanawiasz się, jaki selen jest najbardziej przyswajalny, musimy na wstępie powiedzieć, że nie jest to do końca jasne. Uznaje się jednak, że najlepiej wybierać jego formy w połączeniu organicznym, a więc selenocysteinę i L- selenometioninę.
Objawy niedoboru cynku i selenu
Można wyróżnić m.in. następujące objawy niedoboru cynku:
- zaburzenia produkcji testosteronu,
- przesuszająca się skóra,
- biegunki,
- spadek apetytu,
- większa łamliwość paznokci,
- pogorszenie jakości widzenia po zmroku,
- rozwój trądziku,
- obniżenie kondycji włosów,
- zapalenia błon śluzowych jamy ustnej,
- obniżona odporność,
- problemy z koncentracją.
Najczęstsze objawy niedoboru selenu to z kolei:
- niezbyt przyjemny oddech,
- zaburzenia układu nerwowego,
- nieprawidłowe działanie tarczycy,
- wypadanie włosów,
- niewydolność serca,
- wypadanie włosów,
- nadmierne pocenie się,
- nudności i wymioty,
- łamliwość paznokci.
Jeśli zauważysz takie symptomy, warto rozpocząć suplementację obu tych pierwiastków lub uwzględnić większą ich ilość w diecie.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3667365/ (dostęp: 20.12.22)
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010824/ (dostęp: 20.12.22)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24613013/ (dostęp: 20.12.22)
Polecamy
Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać?
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała? „Musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach” – podkreśla farmaceutka
Bezpieczna suplementacja to krok ku zdrowiu. Co to właściwie znaczy?
Jak dużym zagrożeniem dla zdrowia jest hiperwitaminoza?
się ten artykuł?