Przejdź do treści

GIS wycofuje ze sprzedaży kaszę gryczaną dostępną w Biedronce. „Nie należy spożywać tej partii produktu”

GIS wycofuje ze sprzedaży kaszę gryczaną dostępną w Biedronce. "Nie należy spożywać tej partii produktu"
GIS wycofuje ze sprzedaży kaszę gryczaną dostępną w Biedronce. "Nie należy spożywać tej partii produktu" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lubisz kaszę gryczaną? My też! Ale jeśli kupiłaś ją ostatnio, lepiej przeszukaj półki w kuchennych szafkach i sprawdź, jaki produkt dokładnie masz w domu. Jedna seria popularnej kaszy, którą można kupić w Biedronce, została wycofana ze sprzedaży z powodu zbyt dużej ilości zawartego w niej pestycydu.

Kasza gryczana wycofana ze sklepów

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości jednego z pestycydów, chlorpiryfosu, w kaszy gryczanej „Plony Natury” pakowanej w woreczkach (4×100 g).

GIS opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed tym produktem, a konkretnie jedną jego partą: 08.04.2022 18:49 161PLALB21AD214. Kasza była wyprodukowana dla sieci sklepów Biedronka przez firmę Sawex Foods sp.z.o.o. Producent oraz sklep wycofał felerną partię ze sprzedaży.

„Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym ostrzeżeniu” – apeluje GIS w komunikacie na swojej stronie internetowej.

kapusta kiszona

Chloropiryfos – czym jest?

Chloropiryfos to substancja należąca do grupy pestycydów, która w sprzedaży jest już dostępna od niemal 60 lat. Jej główne zastosowanie to ochrona plonów przed szkodnikami. I choć to substancja bardzo skuteczna, to istnieją dowody naukowe mówiące o tym, że może być ona toksyczna.

Dlatego od 2016 r. Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia dotyczące używania środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie chloropiryfos. A w 2020 r. całkowicie zakazała ich stosowania. W  żywności, a co za tym idzie w niektórych produktach w sklepach, mogą się jednak jeszcze znajdować pozostałości tej substancji. Ale, co istotne, nie mogą one przekraczać dopuszczonego maksymalnego poziomu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródła:

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wycofanie partii produktu pn. „Kasza Gryczana Plony Natury”, 4×100 g – Główny Inspektorat Sanitarny – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Chloropiryfos – stosować tylko zgodnie z etykietą (farmer.pl)

Chloropiryfos wycofany. Jak teraz chronić rośliny przed szkodnikami? (agrofakt.pl)

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: