GIF wycofał popularne krople do nosa. Powodem była wada jakościowa
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu 4 partie kropli do nosa Sulfarinol. Badania wykazały, że w preparacie znajdują się zanieczyszczenia, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Krople do nosa wycofane
Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż kilku serii leku Sulfarinol. W oficjalnym komunikacje czytamy, że GIF wycofuje 4 serie kropli do nosa na terenie całego kraju. Powodem jest wykrycie w próbkach zanieczyszczeń.
Do GIF wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotycząca otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych dla ww. serii produktu leczniczego Sulfarinol, w zakresie parametru zanieczyszczenia azotanu nafazoliny – inne pojedyncze zanieczyszczenie
– uzasadnia swoje postanowienie GIS.
W związku ze stwierdzeniem tej wady jakościowej, wszystkie wymienione serie leku Sulfarinol mają zniknąć z aptek.
Wycofane serie kropli do nosa Sulfarinol
Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), 50 mg + 1 mg/ml, krople do nosa:
- numer serii: 031117, data ważności: 11.2020
- numer serii: 041117, data ważności: 11.2020
- numer serii: 051117, data ważności: 11.2020
- numer serii: 011117, data ważności: 11.2020
Podmiotem odpowiedzialny: Farrmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Galenus” z siedzibą w Warszawie.
Decyzja wchodzi w życie w trybie natychmiastowym, wobec czego hurtownicy i aptekarze muszą jak najszybciej wycofać produkt ze sprzedaży. Pacjencji, którzy posiadają krople do nosa z danej serii, dla własnego bezpieczeństwa powinni zaprzestać ich używania i poddać utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach.
Sulfarinol – co to za lek?
Sulfarinol to krople do nosa, które zaleca się stosować w przypadku objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, takich jak: katar, zatkany nos, obrzęk błony śluzowej nosa wywołany przez zakażenie bakteryjne. Produkt zaleca się do krótkotrwałego leczenia. Można zakupić go bez recepty.
Polecamy
Popularna witamina D3 wycofana z aptek. Powodem wady jakościowe
GIF wycofuje z obrotu lek na raka. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności
Popularne krople do nosa wycofane z obrotu. Sprawdź, czy masz je w domu
Minister zdrowia o zanieczyszczonych lekach na cukrzycę: nie mamy żadnych danych, które by nakazały wycofanie którejś z serii leku
się ten artykuł?