Przejdź do treści

Diety wege a mikrobiota jelitowa. Idą ze sobą w parze czy nie?

Diety wege a mikrobiota jelitowa. Idą ze sobą w parze czy nie?
Diety wege a mikrobiota jelitowa. Idą ze sobą w parze czy nie? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiałaś się kiedyś, jak dieta wegańska albo wegetariańska wpływa na mikrobiotę, o której teraz tak dużo się mówi? Czy ją wspomaga, czy raczej może jej zaszkodzić? Na to pytanie odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska.

Korzyści z diet wege

Biotechnolożka Ewa Kowalska podkreśla, że zarówno dieta wegańska, jak i wegetariańska niosą ze sobą wiele korzyści, między innymi:

Wszystko to wygląda bardzo obiecująco, tylko pytanie, co z naszymi mikrobami. Czy nie ucierpią na tym, że w naszej diecie nie będzie mięsa? Ewa Kowalska odpowiada.

Diety wege a mikrobiota jelitowa

„U osób na diecie bezmięsnej stwierdzono większą ilość bakterii Prevotella, natomiast u osób spożywających białko zwierzęce i tłuszcze nasycone dominowały Bacterioides. Co to oznacza? Bakteriom z rodzaju Prevotella przypisuje się działanie przeciwzapalne w przebiegu niektórych chorób, m.in. zapaleniu stawów i stwardnienia rozsianego” – tłumaczy biotechnolożka.

Jedną z bakterii występujących w dużych ilościach u osób, których dieta jest bogata w prebiotyki, jest też Akkermansia muciniphila. Jej obecność wiąże się ze wzmocnieniem funkcji bariery jelitowej, zapobieganiem stanom zapalnym, otyłości i utrzymaniem homeostazy jelitowej. Ewa Kowalska podkreśla, że diety wege są też bogatsze w błonnik pokarmowy, który bezpośrednio wpływa na większą różnorodność mikrobów w jelitach. 

Ale to nie wszystko. Co jeszcze świadczy o korzystnym wpływie diet wegańskich i wegetariańskich na mikrobiotę jelitową?

  • Wzrasta ilość produkowanych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, czyli źródła energii dla komórek nabłonka jelit.
  • Duża ilość polifenoli sprawia, że wzrasta liczba Bifidobakterii i Lactobacillusów w jelitach. Co to nam daje? Biotechnolożka zaznacza, że zyskujemy dzięki nim ochronę układu sercowo-naczyniowego, działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Dieta bezmięsna zmniejsza ryzyko wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit. Dlaczego? Jak tłumaczy Kowalska, w tym schorzeniu kluczowe wydaje się być spożycie białka zwierzęcego, które zmienia skład mikrobioty jelitowej, zwiększając liczbę Alistipes spp. i Biophila spp. (rodzaje bakterii związane z występowaniem chorób i dysbiozy).

Dietetyczna biotechnolog

Za profilem na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog stoi Ewa Kowalska – biotechnolożka
i studentka ostatniego roku poradnictwa dietetycznego. „Piszę o mikrobiocie jelitowej, diecie i zdrowiu. Propaguję naukę” – tak sama o sobie mówi. Na swoim profilu na Instagramie w prosty sposób wyjaśnia naukowe zawiłości, obserwuje go już ponad 1,5 tys. osób.


Źródło: Sakkas H, Bozidis P, Touzios C, et al. Nutritional Status and the Influence of the Vegan Diet on the Gut Microbiota and Human Health. Medicina (Kaunas). 2020;56(2):88. Published 2020 Feb 22. doi:10.3390/medicina56020088.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: