Przejdź do treści

Dieta rozdzielna dr. Andersona – zasady, efekty, przeciwwskazania

Dieta rozdzielna dr. Andersona
Dieta rozdzielna dr. Andersona
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta rozdzielna dr. Andersona jest bardziej restrykcyjna niż podobna dieta dr. Haya. Dzieli ona produkty spożywcze na jeszcze większą liczbę grup i definiuje ścisłe warunki ich łączenia.

 

Inne nazwy: dieta rozłączna, niełączenia

Dieta rozdzielna dr. Andersona – zasady

Zasady: dieta opracowana w ubiegłym wieku przez dietetyka z Los Angeles Henry’ego Andersona jest jeszcze bardziej restrykcyjna niż podobna dieta dr. Haya. Dzieli ona produkty spożywcze na jeszcze większą liczbę grup i definiuje ścisłe warunki ich łączenia. Przewiduje jedzenie trzech posiłków dziennie – ale tylko wtedy, gdy pojawi się głód. Do godz. 12 dozwolone są jedynie owoce i soki owocowe, w godzinach 12–16 można wypić sok warzywny, a pół godziny po nim – sięgnąć po inne warzywa z dużym udziałem sałaty, ew. z orzechami, ale bez żadnych sosów. W godzinach 16–20 można zjeść posiłek, który nie łączy produktów białkowych i węglowodanowych. Zakazane są gotowe soki, kawa, herbata, woda gazowana, alkohol, a także popijanie posiłków. Menu diety składa się głównie z produktów roślinnych i jest niskokaloryczne, co pozwala schudnąć 2–3 kg w ciągu dwóch tygodni.

Dieta rozdzielna dr. Andersona – wskazania

Dla kogo: dieta może nadawać się dla osób, które potrzebują radykalnych zmian menu i preferują dopasowanie się do narzuconego trybu życia. Stosowanie jej może być łatwiejsze dla osób przyzwyczajonych do jedzenia konkretnego posiłku dopiero w drugiej połowie dnia. Nie będą raczej czuły się na niej dobrze osoby z zaburzoną regulacją poziomu cukru we krwi, wstające wcześnie rano, zabiegane i zapracowane. Nie nadaje się raczej dla tych bardzo aktywnych fizycznie i psychicznie oraz uprawiających sporty – zwłaszcza w pierwszej połowie dnia – a także dla osób z problemami zdrowotnymi i specjalnymi wymogami żywieniowymi (rozwój i dojrzewanie, ciąża i karmienie, niedobory pokarmowe).

Dieta rozdzielna dr. Andersona – zalety, efekty

Plusy: dzięki ściśle wyznaczonym zasadom dieta nie wymaga zbyt wiele kombinowania; nie są też potrzebne specjalne czy bardziej kosztowne składniki.

Dieta rozdzielna dr. Andersona – przeciwwskazania

Minusy: dieta jest niezbilansowana i niedoborowa. Do godziny 16 trzeba na niej praktycznie głodować, a i potem trudno się najeść; taki rozkład energii w ciągu dnia jest sprzeczny z zasadami zdrowego odżywiania. We współczesnej dietetyce kładzie się też nacisk na unormowanie wydzielania insuliny i wydłużenie sytości po posiłkach. Tutaj problemy z sytością pojawiają się już po węglowodanowym śniadaniu, podczas gdy według najnowszej wiedzy najkorzystniejszy dla metabolizmu jest poranny posiłek bogaty w białko. Jedzenie owoców osobno powoduje wahania poziomu cukru we krwi, nasila apetyt i pogarsza samopoczucie, co ma wpływ na nastrój i zdolność koncentracji. Posiłki komponowane według skomplikowanych zasad diety nie dorównują smakiem tym tradycyjnym. Stosowanie diety wymaga ścisłego dostosowania się do osobliwego harmonogramu posiłków i rezygnacji z wielu produktów, co sprzyja niedoborom pokarmowym – podobnie jak rozdzielanie pewnych produktów (np. warzyw i tłuszczów), które drastycznie ogranicza wchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.