Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu
Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemiega opisuje, jak można wspomóc swój organizm przy chorobie. Wymienia najważniejsze zasady, które sam stosował. O czy warto pamiętać? Które witaminy stosować?
Lek. Dawid Ciemięga o zachorowaniu na COVID-19
Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Przed zakażeniem i zachorowaniem na COVID-19 nie uchronił się także lekarz Dawid Ciemięga. Ekspert, który na co dzień jest aktywny w mediach społecznościowych, poinformował swoich obserwatorów, że jest chory. Specjalista zaznacza, że choć przechodzi chorobę dość łagodnie, to w 5. dniu objawów nie miał siły, by wstać z łóżka. Ciemięga skonsultował się więc ze swoim znajomym – równie chorującym na COVID-19 lekarzem, który pracuje na oddziale covidowym. Medycy rozmawiali odnośnie sposobów, które według nich mogą pomóc przy chorobie spowodowanej zarażeniem koronawirusem.
Jak leczyć COVID-19 w domu?
Ciemięga w swoim wpisie wymienia najważniejsze zasady, które mogą pomóc przy COVID-19. O czym mowa?
- Chorzy powinni przyjmować witaminę D w dawce wysycającej 20 000 jednostek co 3 dni przez 2-3 tygodnie, a następnie w dawce podstawowej 4000 jednostek codziennie.
- Warto przyjmować witaminę C codziennie 3-4 gramy, trzeba tu uważać, jeśli ktoś ma chore nerki, bo witamina C może nerki uszkodzić. „Nie potrafię powiedzieć, jak długo brać w ten sposób witaminę C, ale na pewno jeśli ktoś jest chory, to na czas choroby powinien” – pisze lekarz.
Jeśli jesteście chorzy, to ogromnie ważne jest, aby jeść i dużo pić. Wiem, że kiedy traci się smak i węch, to czujecie się jakbyście jedli papier. Musicie się zmuszać do jedzenia, bo jedzenie daje wartości odżywcze, których potrzebujecie, bez nich nie będzie siły do walki z chorobą. Ja wspomagam się nutridrinkami, które zastępują w jakimś sensie posiłki, są kaloryczne i odżywcze, ale trzeba jeść też normalne i zdrowe rzeczy, macie się zmuszać do tego. Nie możecie sobie pozwolić, aby mało jeść i mało pić. Chorzy muszą odpoczywać fizycznie i psychicznie. „Od niektórych lekarzy słyszę, że śpią godzinami całe dnie, wtedy organizm odpoczywa. Ale trzeba zadbać o psychikę również, im mniej rozmyślań i stresu tym lepiej. Nie oglądajcie cały dzień FB i TV, tylko film, seria, koncert, słuchacie muzyki, śpicie. Odpoczywajcie!” – dodaje lekarz. Duszność – jest często pozorna, czasem już się nie wie, czy brakuje oddechu, czy to tylko zmęczenie i strach. Przy gorączce takie uczucie może być, ale jeśli nie ma wyraźnego kaszlu i świszczącego oddechu, płuca są w porządku. Jeśli ktoś ma kaszel i coraz ciężej mu oddychać, wzywa pogotowie. Typowe są uderzenia gorąca, fale większego zmęczenia, szczególnie wieczorem. „Nie polecam brać kąpieli w wannie z leżeniem i grzaniem się w ciepłej wodzie, można po tym stracić przytomność” – pisze. Sprawdzajcie sobie temperaturę, ciśnienie (jeśli macie aparat) i puls, ale nie co 20 min, nie ma co szaleć. „Niektórym ciśnienie spada, mi akurat ostatnio tętno spadało do takiego, jak nigdy nie miałem” – dodaje lekarz. Nasilające się objawy oddechowe powinny być powodem włączenia do leczenia heparyny drobnocząsteczkowej (to info dla medyków, ale wiele osób to już wie). Jeśli ktoś może oddać osocze jako ozdrowieniec, niech to zrobi, aby pomóc innym. Szpitale potrzebują tego osocza.
Ważne, by pamiętać, że powyższe rady nie mogą zastąpić profesjonalnego leczenia w szpitalu. Jeśli czujesz się bardzo źle, zadzwoń na pogotowie.
Dawid Ciemięga
Lek. Dawid Ciemięga jest pediatrą pracującym w Centrum Medycznego Paprocany w Tychach. Jest też pierwszym w Polsce lekarzem, który pozwał antyszczepionkowców. Ciemięga znany jest ze swoich merytorycznie napisanych postów, które nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale i zmuszają do zastanowienia się nad problemem.
Rozwiń
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
się ten artykuł?