Przejdź do treści

Balsam kapucyński – poznaj skład i właściwości dawnego panaceum

Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie
Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Balsam kapucyński przed laty uważany był za lekarstwo na niemal wszystkie dolegliwości. Również i dziś cieszy się popularnością, a wiele osób przypisuje mu liczne właściwości prozdrowotne. Czym jest nalewka kapucyńska i jaki skład ma oryginalna receptura? Jak działa ta nalewka i jakie ma zastosowanie?

Balsam kapucyński – czym jest?

Balsam kapucyński to rodzaj alkoholowej nalewki, która może zawierać nawet 60 proc.  alkoholu. Jest ona przygotowywana na bazie ziół i żywic. Specyfik wytwarzany jest w Krakowskiej Manufakturze. Historia balsamu kapucyńskiego wywodzi się z Czech, a kapucyni od przeszło 100 lat czuwają nad oryginalną recepturą, która nie jest jedynie hasłem reklamowym. Nalewka kapucyńska nie jest przeznaczona do kuracji jednego objawu czy choroby, a dzięki szerokiemu naturalnemu składowi działa na wiele dolegliwości i ma szerokie zastosowanie. Już stara klasztorna ulotka wskazywała na mnóstwo zastosowań balsamu kapucyńskiego.

Krople kapucyńskie zakupić można zarówno w punkcie stacjonarnym w Krakowie, dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich oraz w internecie. Preparat ten przeznaczony jest do stosowania wewnętrznego — doustnego, ale też i zewnętrznego – aplikowany na skórę.

Balsam kapucyński – skład

Choć balsam kapucyński jest pilnie strzeżoną recepturą, najważniejsze składniki są określone na opakowaniu. Podstawą nalewki jest alkohol — etanol 55 proc. Do tych najistotniejszych ingrediencji zaliczyć można m.in.:

Działanie i zastosowanie balsamu kapucyńskiego

Dzięki swojemu unikalnemu składowi i właściwościom balsam kapucyński ma szerokie zastosowanie. Działa przede wszystkim uspokajająco, bakteriobójczo oraz grzybiczobójczo.  Nalewka ta wspomaga również odporność a także leczenie dróg oddechowych. Balsam kapucyński pomaga na jelita, helicobacter, zaparcia, zapobiega wzdęciom, pobudza wydzielenie soków trawiennych.

Specyfik jest też niezwykle pomocny przy konkretnych chorobach. Jest to m.in.:

Specyfik ma też zastosowanie przy dolegliwościach bólowych takich jak bóle głowy czy bóle stawowe.

Balsam kapucyński może również pomóc na zmiany skórne:

  • grzybice,
  • liszaje,
  • brodawki,
  • pryszcze.

W niektórych opracowaniach można również wyczytać informację, że balsam kapucyński wspomaga leczenie boreliozy.

Czystek - właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Balsam kapucyński – dawkowanie

Dawkowanie nalewki kapucyńskiej, które jest stosowane najczęściej to 40 – 50 kropli zażywanych samodzielnie. Nie wolno mieszać ich z mlekiem, herbatą czy nawet wodą. Pełna kuracja trwa przeważnie 3 tygodnie.

Oprócz ogólnego zastosowania istnieją też konkretne wskazania dawkowania na poszczególne dolegliwości. Jak stosować nalewki kapucyński w takich przypadkach? Przy zapaleniu gardła, nalewkę należy pić 2 lub 3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Przy próchnicy lub zapaleniu jamy ustnej jedną łyżeczką roztworu powinniśmy płukać usta codziennie. Dawkowanie przy bólu głowy polega zaś na wcieraniu w skronie balsamu.

Nalewki kapucyńskie można też podawać dzieciom. Dawkowanie dla dzieci to 10 – 20 kropli, również podawanych samodzielnie. Należy jednak obserwować reakcje najmłodszych oraz rozsądnie dobierać dawkę z uwagi na wysokie stężenie alkoholu w preparacie.

Balsam kapucyński – przeciwwskazania i skutki uboczne

Nalewka kapucyńska pomimo swoich prozdrowotnych właściwości i dobroczynnego działania posiada również pewne przeciwwskazania do stosowania i może wywoływać skutki uboczne. Z balsamu kapucyńskiego nie powinny korzystać kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu bądź cierpiące na zapalenie wątroby czy zapalenie woreczka żółciowego.  Chora trzustka to również zdecydowane przeciwwskazanie do stosowania balsamu kapucyńskiego.

Specyfik nie jest też wskazany przy ostrych stanach zapalnych jelit oraz przy zaawansowanej chorobie wrzodowej. Podczas stosowania tej nalewki (bardzo rzadko) mogą wystąpić skutki uboczne – zaliczają się do nich bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty oraz nadwrażliwość skóry.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?