Przejdź do treści

Rady eksperta dla Zmęczonych Herosów

Rady eksperta dla Zmęczonych Herosów
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odpowiedz sobie na pytanie, jakie korzyści będziesz mieć ze zmiany stylu życia, wypisz plusy i minusy oraz przeszkody, jakie mogą się pojawić w trakcie wprowadzania tych zmian.

Ty decydujesz o zmianach!

Masz naprawdę duży wpływ na swoje zdrowie i samopoczucie. Największy wpływ na zdrowie człowieka (53%) ma właśnie styl życia, na który składają się między innymi: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek. Tylko w 16% zdrowie uwarunkowane jest przez czynniki genetyczne, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i nie oglądać się na innych – masz wpływ na swoje zdrowie, masę ciała, samopoczucie, satysfakcję z życia, również życia seksualnego. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie korzyści będziesz mieć ze zmiany stylu życia, wypisz plusy i minusy oraz przeszkody, jakie mogą się pojawić w trakcie wprowadzania tych zmian. Wybierz osobę, która pomoże ci w zmianie zachowań. Może to być dietetyk – dzięki wizytom kontrolnym, badaniu składu ciała i obserwacji efektów zyskasz dodatkową motywację i poczucie własnej skuteczności. W zmianę stylu życia warto zaangażować partnera, bliskich, którym wcześniej powiesz, jak mogą ci pomóc.

Czytaj etykiety

Oceń, co w twojej diecie dostarcza najwięcej kalorii. Czytaj etykiety. Wybieraj te produkty, które mają składników i są one prostsze. Unikaj sztucznych konserwantów, większych ilości tłuszczu i sodu oraz dodatkowego cukru. Przeliczaj składniki odżywcze na porcję. To nie takie trudne. Porównuj zawartość białka, błonnika, minerałów, witamin oraz tłuszczu, sodu, cukru i chemicznych dodatków. Wpływaj na swoje kubki smakowe. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do jedzenia żywności bogatej w sól, cukier i inne dodatki, musisz przekwalifikować swoje kubki smakowe, aby docenić bardziej subtelne smaki nieprzetworzonego jedzenia. Np. jeśli nie polubisz od razu smaku brązowego ryżu, mieszaj go z białym ryżem, zmieniając proporcje dotąd, aż zaakceptujesz nowy smak. Możesz robić tak samo z pełnoziarnistym i białym makaronem. Zamiast od razu rezygnować z soli, stopniowo dodawaj jej do żywności coraz mniej, wybieraj produkty o obniżonej zawartości sodu. To może trwać około 12 tygodni. Staraj się przyjąć strategię 80–20. Jedz naturalne i urozmaicone produkty przez 80% czasu, podczas gdy 20% pozostaw sobie na podróże, jedzenie na spotkaniach czy też po prostu wtedy, kiedy masz ochotę na coś „niezdrowego”. Jedz posiłki regularnie co mniej więcej 3 godziny, dzięki temu wspomożesz swój metabolizm. Celebruj je, zwracaj uwagę na to, skąd pochodzi żywność, którą wybierasz, kto ją przygotowuje i jak ją jesz. Zastąp słodycze bananami, orzechami i migdałami. Zawierają one dużo magnezu, który poprawia zdolność zapamiętywania, łagodzi objawy ogólnego zmęczenia i zaburzeń snu. Dobrym źródłem magnezu są również warzywa liściaste (magnez jest składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu), chleb razowy i kasza gryczana. 

Odchudzaj się mądrze

Pewnie nierzadko zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak trudno jest ci schudnąć. Nie mam gotowej odpowiedzi, ale jest kilka czynników, które utrudniają osiągnięcie celu. Chcąc uzyskać trwałe efekty, musisz być przygotowany na stałą zmianę diety i dokonywanie nowych zdrowych wyborów. Ważne, aby dieta była dostosowana do potrzeb konkretnej osoby, uwzględniała ewentualne choroby i dolegliwości oraz indywidualne zapotrzebowanie na składniki. Może w tym pomóc dietetyk. Nie zapewni ci tego jedna z wielu popularnych diet „cud”, które oprócz zaburzeń chemicznych, utrudniających odczuwanie sytości, mogą powodować niedobory składników pokarmowych. Powodzenie w odchudzaniu również ma swoje źródło w psychice. To nie tylko wzbudzanie motywacji. Wiele osób jada za dużo pod wpływem zbyt dużych napięć emocjonalnych. Pokarm jest łatwym źródłem przyjemności w trudnych sytuacjach, dlatego najczęściej sięgasz do lodówki w momentach frustrujących, przykrych. Okazuje się, że po zrzuceniu zbędnych kilogramów pojawiają się trudności z adaptacją do nowego wyglądu, figury. Często idą za tym zobowiązania co do zmiany stylu życia, które nie były spodziewane i nie są po twojej myśli. Zrzucanie zbędnych kilogramów jest również ciężkie, gdy cała rodzina ma nadwagę. Tłumaczysz się wtedy, że to przez te geny! Jednak najczęstszym źródłem otyłości w rodzinie jest sposób żywienia. Uwierz w siebie i posłuchaj zaleceń, które stoją w sprzeczności z trybem życia. Znajdź przyjemność w aktywnych formach spędzania czasu – taniec, rower, spacer mogą być doskonałą formą radzenia sobie ze stresem i spędzania wspólnego czasu z bliskimi.

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem – jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do specjalisty. 

Chcesz wiedzieć jak kształtują się Style Zdrowia Polaków? Odwiedź stronę www.stylezdrowia.pl


Sylwia Leszczyńska
 – dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka, certyfikowana europejska specjalistka leczenia otyłości (cert. SCOPE), właścicielka Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita” (www.instytutsanvita.pl). Członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Ekspertka ds. żywienia w programach tv, m.in. „Sztuka życia” i „Miasto kobiet” i in.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?