Zdrowe odżywianie chroni mózg przed depresją
Depresja zajmuje czwarte miejsce wśród najpowszechniejszych chorób i wciąż zacięcie walczy o trzecie. Według ekspertyz WHO do 2030r. wysunie się na prowadzenie. Na świecie ponad 350 mln osób cierpi na tę chorobę. Przyczyny depresji są różne, tak jak sposoby na jej leczenie. Okazuje się, że możemy wyjść przeciw depresji i starać się jej zapobiegać znacznie wcześniej.
Autorka analizy dr Almudena Sanchez-Villegas z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria opisała badania przeprowadzone na 15 tysiącach ludzi. Badanie miało miejsce w 1999r. i polegało na przesłuchaniu osób, które w danym momencie nie przejawiały objawów depresji. Po upływie około 8,5 roku depresję zdiagnozowano u 1550 osób. Największy wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby miały zmiany żywieniowe. Wykazano, że spożywanie warzyw, owoców, orzechów oraz unikanie mięsa i słodyczy, wyraźnie zmniejsza ryzyko powstawania depresji.
– Mózg jest niesłychanie plastyczny, potrzebuje białka i nowych wyzwań po to, żeby był długo sprawny. Mózg, który jest żyjącym narządem i nadzwyczaj ważnym procesorem głównym, potrzebuje swoich składników, żeby dobrze funkcjonował. Białko jest podstawą. Wynik jednak nie jest stuprocentowy. Można się zdrowo odżywiać a równocześnie genetycznie są takie uwarunkowania, że w pewnym momencie coś się zaczyna dziać. Nie ma mocnych, jednak możemy coś zrobić, nie jesteśmy tacy bezradni – wyjaśnia psycholog, Zuzanna Celmer.
W kolejnych badaniach naukowcy będą starać się poznać konkretne substancje, które wpływają na procesy neurofizjologiczne, zmniejszające ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego.
Trzymajmy kciuki, że wyprzedzą w swych badaniach depresję i zostawią ją w tym wyścigu daleko z tyłu.
Polecamy
Thor gra na bębnach! Chris Hemsworth rozgrzewa scenę na koncercie Eda Sheerana. W ważnym celu
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
Faye Dunaway o chorobie afektywnej dwubiegunowej: „Jest tylko częścią mojego makijażu”
Prof. Agata Gąsiorowska: „Profesjonalne testy psychologiczne nie mogą być tanie i na pewno nie powinny być rozpowszechniane”
się ten artykuł?