Przejdź do treści

„W jednej torebce zielonej herbaty jest do 400 gatunków owadów”. Zaskakujące odkrycie naukowców

Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaskakującego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się w ulubionym przez wielu naparze możemy znaleźć… DNA całego mnóstwa bezkręgowców. Jak to możliwe?

DNA zwierząt w torebce herbaty

Ta wiadomość może zaskoczyć miłośników popularnej na całym świecie herbaty. Okazuje się, że w aromatycznym napoju możemy znaleźć o wiele więcej, niż byśmy chcieli. Niemieccy naukowcy znaleźli fragmenty i ślady DNA około 1200 różnych gatunków bezkręgowców w zaledwie 40 próbkach suszonych i komercyjnie produkowanych herbat i ziół, które sprzedawane są w sklepach w Niemczech. Wyniki tych zaskakujących badań zostały opublikowane w „Biology Letters”.

„To, co naprawdę mnie zaskoczyło, to wysoka różnorodność, którą wykryliśmy. W jednej torebce zielonej herbaty jest do 400 gatunków owadów” – stwierdził cytowany przez „The Scientist” Henrik Krehenwinkel, genetyk ekologiczny z Trier University.

Co konkretnie znajduje się w torebkach herbaty? Badacze odkryli ślady DNA m.in. pająków, much, motyli, modliszek czy karaluchów. Łącznie śladów bezkręgowców było aż 3264!

Skąd się bierze DNA bezkręgowców w herbacie? Przyczyna jest prosta: suszone liście herbaty i innych ziół są mielone. Badacze sądzą, że z roślinami mielone czasem bywają również owady, a nawet ich jaja.

Dzięki tym badaniom można wskazać, gdzie  konkretnie rośliny były uprawiane. Mówi o tym Henrik Krehenwinkel w wywiadzie dla „The Scientist”:

„Nasze dane ujawniają również geograficzne pochodzenie próbek roślin. Na przykład wiele stawonogów z herbaty miętowej pochodzi z regionu północno-zachodniego Pacyfiku, głównego obszaru uprawy mięty pieprzowej, podczas gdy typowe gatunki wschodnioazjatyckie występują tylko w zielonej herbacie”.

Dzikie rośliny są bardzo smaczne

Można będzie zapobiec epidemii

Dzięki temu odkryciu łatwiej będzie monitorować środowisko przyrodnicze w różnych miejscach na ziemi.

„Suszony materiał roślinny wydaje się doskonale pasować jako nowatorskie narzędzie do monitorowania stawonogów i interakcji stawonogów z roślinami, wykrywania szkodników rolniczych i identyfikowania geograficznego pochodzenia importowanego materiału roślinnego” – napisał zespół badaczy w swoim artykule do „Biology Letters”, podkreślając, że chodzi m.in. o materiał roślinny skonfiskowany przez organy celne.

Kolejnym atutem jest to, że owady można będzie wykryć, zanim dojdzie do ich inwazji na danej przestrzeni. Z kolei wykrycie bezkręgowców w magazynach pozwoliłoby uratować zbiory przed zniszczeniem.

źródła: www.the-scientist.com, royalsocietypublishing.org

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?