„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Wiele czynników sprzyja wystąpieniu cukrzycy typu 2. Są to m.in. palenie tytoniu, brak ruchu czy też nadciśnienie. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dowiedli, że ryzyko zachorowania rośnie także za sprawą regularnego spożywania szynki. Wystarczą zaledwie dwa plasterki dziennie!
Stek i kurczak także na cenzurowanym
Wyniki szeroko zakrojonych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet”. Naukowcy wykorzystali do nich metaanalizę danych pochodzących od niemal 2 mln dorosłych z 20 krajów świata.
Dowiedli, że już codzienne spożywanie ok. 50 g przetworzonego mięsa, co odpowiada dwóm plasterkom szynki, wiąże się z 15-procentowym wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu najbliższej dekady.
Niekorzystne dla naszego zdrowia jest także zjadanie czerwonego mięsa. Regularne spożywanie 100 gramów nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko rozwoju tej choroby o 10 proc. Wystarczy więc jeden mały stek dziennie, żeby narazić się na cukrzycę typu 2.
W ten sposób naukowcy potwierdzili słuszność zaleceń dotyczących ograniczenia spożycia przetworzonego i czerwonego mięsa.
„Nasze badania dostarczają jak dotąd najbardziej kompleksowych dowodów na istnienie związku między spożywaniem przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego czerwonego mięsa, a wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości” – mówi jedna z autorek badania, prof. Nita Forouhi z Wydziału Epidemiologii Rady Badań Medycznych (MRC) Uniwersytetu Cambridge.
Badania dotyczyły także drobiu. Codzienne 100 g mięsa kurczaka na naszym talerzu zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. o 8 proc.
Naukowcy we wnioskach badania napisali, że w żadnym z dotychczasowych badań nie przeprowadzono metaanalizy, która zbadałaby związek między spożyciem mięsa a wystąpieniem cukrzycy typu 2. Autorzy badania podkreślili jednak, że związek ten jest hipotezą i wymaga dogłębnych badań. Ich zdaniem odkrycia te powinny one stanowić podstawę wytycznych żywieniowych.
Konsumpcja mięsa globalnie wzrasta. Tak samo jak rośnie zachorowalność na cukrzycę typu 2: chorych jest już ponad 500 mln ludzi na całym świecie.
Eksperci prognozują, że do 2050 roku cukrzyca dotknie 1 mld ludzi.
Cukrzyca typu 2- co to za choroba?
Cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo. Czasem jest ona wynikiem predyspozycji genetycznych, ale często także odpowiadają za nią rozmaite czynniki środowiskowe i schorzenia współistniejące. Najistotniejsze z nich to:
- otyłość,
- stres,
- zespół policystycznych jajników,
- schorzenia trzustki,
- przebyta cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- podwyższony poziom trójglicerydów we krwi,
- siedzący tryb życia,
- niewłaściwa dieta.
Pierwsze objawy, ze względu na to, że są niespecyficzne, często mylone są z innymi schorzeniami. Dopiero kiedy pojawią się bardziej swoiste objawy, typu:
- nadmierne pragnienie,
- częste lub bardzo częste oddawanie moczu, również w nocy,
- utrata wagi mimo zwiększonego apetytu lub nagły przyrost masy ciała,
- apatyczność i rozdrażnienie.
Do tego dochodzą objawy skórne tj.
- świąd skóry,
- zaczerwienienie,
- zakażenia,
- trudniejsze gojenie się ran,
- pleśniawki w jamie ustnej
U chorych na cukrzycę typu 2 można zaobserwować również:
- częstsze infekcje dróg moczowo-płciowych,
- nadmierną senność i apatia,
- zaburzenia widzenia,
- acetonowy oddech,
- owocowy zapach moczu.
Dwa ostatnie objawy są bardzo charakterystyczne.
źródło: PAP, „The Lancet”
Zobacz także
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
„Nie zawsze wejście w nowe technologie sprawia, że problemy znikają. Mięso hodowane w laboratoriach pozostawia 25-krotnie większy ślad węglowy, niż mięso z hodowli” – mówi dr hab. inż. Sylwester Tabor
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
Salmonella i cała rzesza innych groźnych bakterii w mięsie drobiowym z Lidla. „To powinno stanowić wielki alarm”
się ten artykuł?