Po wypiciu kawy robisz się senna? Sprawdź, jaka może być przyczyna
Kawa jest nieodzowną towarzyszką naszego życia. Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez małej czarnej. Pijemy ją rano, w pracy czy na spotkaniach towarzyskich. Jednak czy naprawdę czujemy po niej przypływ energii? A może jest wręcz przeciwnie?
Jakie niepożądane reakcje wywołuje kawa?
Kawa jest najpopularniejszym źródłem kofeiny. Sięgamy po nią, kiedy tylko czujemy się senni. To kawa sprawia, że czujemy się bardziej rześko i mamy energię do działania. Niektóre z nas jednak na pewno zauważyły, że kawa nie wpływa na nas tak, jak byśmy tego oczekiwały. Problemem tutaj nie jest sama kawa, lecz reakcje jakie wywołuje ona w naszym organizmie.
Jakie właściwości ma kawa?
- jest moczopędna,
- może wywoływać spadki cukru we krwi,
- blokuje przyjmowanie adenozyny.
Po wypiciu kawy musisz iść do toalety?
Wielu naukowców nie zgadza się z teorią, iż kawa jest silnie moczopędna. Według nich wpływa ona na nas tak samo jak inne bezkofeinowe napoje. Jeśli zatem po kawie musisz udawać się do toalety częściej, może to oznaczać, że masz problem z odwodnieniem organizmu. Twoje samopoczucie z kolei jest silnie związane z nawodnieniem ciała i właśnie dlatego po wypiciu kawy możesz czuć się senna.
Dzieje się tak, ponieważ kiedy oddajesz mocz, nawodnienie komórek twojego ciała oraz krwi maleje. W konsekwencji możesz odczuwać nagłe zmiany ciśnienia krwi, które z kolei prowadzą do uczucia senności. Stopień nawodnienia można jednak łatwo kontrolować poprzez obserwację koloru moczu. Jeżeli kolor twojego moczu jest ciemny, prawdopodobnie jesteś odwodniona. Jasny kolor moczu sugeruje natomiast, że raczej nie masz się czym martwić. Dodatkowo, jeśli cierpisz na częste bóle głowy to również może wskazywać na problem z nawodnieniem organizmu.
W zaklętym kole senności
Kiedy zatem kawa sprawia, że się odwadniamy i czujemy senne, to w efekcie z chęcią sięgamy po kolejną filiżankę, co zamyka nas w błędnym kole. Jak z niego wyjść? Odpowiedzią jest woda. Jeśli pijesz za dużo kawy, możesz zapominać o wodzie, która jest tak ważna dla naszego organizmu. Przypominamy, że dzienne minimalne zapotrzebowanie na wodę wynosi aż:
- dla kobiet 2,7 litra,
- dla mężczyzn 3,7 litra.
Słodzisz kawę? Będą konsekwencje
Jeśli lubisz słodzoną kawę, musisz liczyć się z tym, że będziesz odczuwać nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Może się to objawiać spadkami energii. Dzieje się tak, ponieważ cukier jest przetwarzany przez nasz organizm dużo szybciej niż kofeina, a tym samym szybciej się zużywa. Kiedy do tego dojdzie, także możemy czuć się senni.
Adenozyna – co to jest i jaką pełni rolę?
Adenozyna jest substancją chemiczna zawartą w centralnym układzie nerwowym i odpowiedzialną za regulację snu. Jej poziom wzrasta, kiedy jesteśmy obudzone, a spada podczas snu. Kofeina blokuje receptory odpowiedzialne za przyjmowanie adenozyny w mózgu. Nie blokuje jednak produkcji tej substancji, co z kolei prowadzi do nadmiernego gromadzenia się niezwiązanej adenozyny.
W konsekwencji proces ten wywołuje w nas uczucie zmęczenia. Pamiętaj, że kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Może się ona znajdować również w niektórych środkach przeciwbólowych, energetykach oraz innych napojach.
Jeśli jednak nie możesz wyobrazić sobie swojego życia bez kawy, mamy dla ciebie kilka wskazówek:
- Nie zapominaj o piciu wody,
- Nie przekraczaj 400 mg dziennej dawki kofeiny,
- Spróbuj zastąpić kawę herbatą lub kawą bezkofeinową,
- Ogranicz cukier w kawie,
- Pamiętaj, że nie tylko kawa zawiera kofeinę.
Źródło: Healthline
Zobacz także
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
Kofeinę łatwo przedawkować. Naukowczyni obliczyła, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna
się ten artykuł?