Przejdź do treści

Palma sabałowa coraz bardziej popularna. Czym jest, na co pomaga i gdzie ją możemy znaleźć?

Palma sabałowa i właściwości dla kobiet / freepik
Palma sabałowa i właściwości dla kobiet / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?

Palma sabałowa? „Wiele kobiet z PCOS stosuje ją w celu obniżenia poziomu androgenów i redukcji hirsutyzmu…” – mówi Zofia Suszka, dietetyczka z „Holistycznie zdrowi”. Czym jest i gdzie możemy ją znaleźć? 

Palma sabałowa – co to?

Palma sabałowa (inaczej: Serenoa repens) należy do rodziny arekowatych. Do wyrobu produktów medycznych wykorzystuje się jej suszone owoce. Palma sabałowa najczęściej sprzedawana jest w formie ekstraktów.

Właściwości palmy sabałowej znano już wieku temu. To Indianie odkryli ją jako pierwszą. Mężczyznom pomagała w chorobach układu moczowego, poprawiała płodność i wzmacniała organizm. Kobiety natomiast spożywały ją, by załagodzić bóle miesiączkowe czy przyspieszyć ciążę.

– Badania wykazują działanie antyandrogenne u mężczyzn. Palma sabałowa hamuje przemianę do aktywnej formy testosteronu  – DHT. Niektóre badania pokazują, że u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty palma sabałowa jest w stanie łagodzić objawy. Trudno jednak jest to ocenić w obecnym stanie wiedzy, jaki procent wyników pozytywnych jest skutkiem działania placebo – wyjaśnia Zofia Suszka, dietetyczka.

Wiele kobiet z PCOS stosuje palmę sabałową w celu obniżenia poziomu androgenów i redukcji hirsutyzmu.

– U kobiet jednak brak dowodów naukowych na jej skuteczność. Potrzeba większej ilości badań. Obecnie mamy bardzo małą liczbę danych i badań, szczególnie w kontekście zdrowia kobiet – dodaje dietetyczka.

Palma sabałowa a łysienie

To nie koniec zalet palmy sabałowej. Okazuje się bowiem, że z jej właściwości powinny skorzystać osoby mające problemy z wypadaniem włosów. Badania wskazują na fakt, że przyczyną łysienia jest zbyt wysoki poziom DHT. Nie chodzi tutaj więc o testosteron.

To DHT wpływa na zmniejszanie mieszków włosowych. Efekt? Skrócenie czasu życia włosa. Taki scenariusz nie dotyczy tylko mężczyzn. Wypadanie włosów pojawia się także u kobiet z zaburzoną gospodarką hormonalną, np. podczas menopauzy czy po ciąży. Na DHT wpływ będzie miała właśnie palma sabałowa.

Zofia Suszka / Holistycznie Zdrowi

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zofia Suszka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?