Przejdź do treści

Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie. Źródło: istocphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Źródło: iStockPhoto
Jak układać jedzenie w lodówce? O sposobie, którego (być może) wcześniej nie znałaś, pisze Jagna Niedzielska
Zamiast świeżych wybierasz mrożone warzywa? Sprawdź, czy to zdrowe
Źródło: iStockPhoto
A Ty, co wiesz o pomidorach? Sylwia Majcher o właściwościach i upodobaniach tych… owoców
Organizujesz grilla? Nie zapomnij o musztardzie, jest dobra dla zdrowia
Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie
Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Olejek eukaliptusowy kojarzy się nam przede wszystkim z odświeżającym zapachem past do zębów i orzeźwiającymi cukierkami. Tymczasem ta cenna substancja to źródło właściwości leczniczych – przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Olejek eukaliptusowy pomaga w infekcjach dróg oddechowych, bólach reumatycznych czy stanach zapalnych skóry. Sprawdź, do czego jeszcze możesz wykorzystać olejek eukaliptusowy i jak go stosować.

Co to jest olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy jest otrzymywany z eukaliptusa gałkowego ( łac. (Eucalyptus globulus Lab). Eukaliptus to rodzaj wiecznie zielonego drzewa/ krzewu, który posiada około 700 gatunków, choć tylko z nielicznych pozyskuje się olejek. Po raz pierwszy natrafili na niego francuscy badacze w Tasmani w roku 1792. Eukaliptus pierwotnie pochodzi z Australii,  obecnie można spotkać go w Indonezji, Nowej Zelandii, Indiach, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Chinach i Południowej Afryce. Substratem, z którego pozyskuje się olejek na drodze destylacji są liście i gałązki eukaliptusa. Olejek wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i żywnościowym.

Olejek eukaliptusowy to oleista, niezbyt gęsta, bezbarwna lub zielonkawa ciecz o charakterystycznym smaku oraz silnym, orzeźwiającym zapachu. W składzie olejku pierwsze miejsce (70-80% zawartości) zajmuje eukaliptol (1,8-cyneol), ponadto znajdziemy w nim monoterpeny i seskwiterpeny ( pinen, kamfen, terpineol) oraz alkohole: etylowy, amylowy i izoamylowy. Olejek jest bogatym źródłem związków fitochemicznych, takich jak flawonoidy, alkaloidy, garbniki i propanoidy, pozyskiwanych z liści, łodygi i korzenia rośliny.

Olejek eukaliptusowy – właściwości lecznicze

W starożytności rdzenni mieszkańcy używali eukaliptus zarówno jako lekarstwo, jak i jako pożywienie. W medycynie ludowej stosowano go w leczeniu zapalenia pęcherza, cukrzycy, nieżytu żołądka, chorób nerek, malarii, ranach i owrzodzeniach skóry, a także jako środek wykrztuśny przy objawowym leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych. W południowej Europie olejek był używany przeciw gorączce, nerwobólom, astmie i gruźlicy płuc.

Obecnie roślina ta jest wykorzystywana w leśnictwie (pozyskuje się z niej drewno, paliwo i masę papierniczą) oraz jako źródło olejków eterycznych. Olejek eukaliptusowy posiada potwierdzone badaniami działanie:

  • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i dezynfekujące. Badania wykazały umiarkowane działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko Salmonella enteritidis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus oraz Listeria monocytogenes;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwutleniające;
  • wykrztuśne i pobudzające system odpornościowy: olejek wykorzystuje się w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych (grypy, zapalenia zatok obocznych nosa, krtani i gardła). Olejek eukaliptusowy rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową oraz udrażnia zatoki nosa;
  • przeciwbólowe – olejek stosuje się w reumatyzmie, artretyzmie i bólu mięśni.

Jak stosować olejek eukaliptusowy?

Olejek eteryczny można wykorzystać na wiele sposobów. Bardzo często stosowany jest do inhalacji oskrzeli (działanie wykrztuśne). Znajdziemy go w preparatach przeciwtrądzikowych (działanie antybakteryjne) oraz w płynach do płukania jamy ustnej i pastach do zębów (działanie odświeżające).

Na co pomaga olejek eukaliptusowy? Przede wszystkim działa korzystnie na choroby skórne: kąpiele z dodatkiem olejku są polecane dla osób z trądzikiem, figówką, łuszczycą, liszajami i grzybicą. Często dodawany jest do olejków do masażu lub kominków zapachowych, ponieważ działa odprężająco, uspokajająco, łagodzi bóle reumatyczne oraz redukuje zmęczenie.

Jak używać olejku?

  • Olejek eukaliptusowy w aromaterapii jest stosowany na przeziębienie, grypę, kaszel i katar (rozpuścić 4 krople), bezsenność i bóle głowy (rozpuścić 1 kroplę).
  • Dodaje się go do olejków do masażu – producenci zalecają aby olejek do masażu wykonać w proporcji 3-5 kropli olejku eukaliptusowego i 12 kropli olejku nośnikowego. Masaż takim olejkiem działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, jest polecany w nerwobólach. Działa także pobudzająco, pomagając przy depresji i niskim ciśnieniu.
  • Może być używany do kąpieli  – należy wymieszać 5 kropli olejku eterycznego z 10-15 kroplami olejku nośnikowego, wlać do wanny i rozprowadzić po całej powierzchni wody.
  • Olejek eukaliptusowy do doskonały repelent. Badania wykazały, że wraz z olejkiem melisowym i rozmarynowym, olejek eukaliptusowy wykazywał największą skuteczność przeciw komarom. Olejek ten może być stosowany w odstraszaniu wszy, pcheł i innych owadów

W przemyśle spożywczym olejek eukaliptusowy używany jest do produkcji słodyczy i napoi – orzeźwiających cukierków oraz gum do żucia. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się go do produkcji perfum.

Pachnące odżywki do włosów

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania

Olejek eukaliptusowy, tak jak każdy olejek eteryczny może być stosowany jedynie rozcieńczony. W innym przypadku może zadziałać na skórę drażniąco. Olejku eukaliptusowego nie należy stosować u dzieci poniżej 6 roku życia oraz chorych na epilepsję i nadciśnienie. Należy unikać kontaktu substancji z oczami. Przypadkowe spożycie olejku może prowadzić do kaszlu, wymiotów, a nawet utraty przytomności.

Bibliografia:

[1] M. G. Vecchio, C. Loganes, and C. Minto, “Beneficial and Healthy Properties of Eucalyptus Plants: A Great Potential Use”, Open Agric. J., vol. 10, no. 1, pp. 52–57, Sep. 2016, doi: 10.2174/1874331501610010052.

[2] A. Kędzia, M. Ziółkowska-Klinkosz, B. Kochańska, A. Kusiak, A. Wojtaszek-Słomińska, and A. W. Kędzia, “Aktywność przeciwgrzybicza olejku ekaliptusowego (Oleum eucalypti)”, Postępy Fitoter., 2014.

[3] Anna Kędzia and Andrzej W. Kędzia, “Działanie in vitro olejku eukaliptusowego (Oleum Eucalypti) na bakterie mikroaerofilne”, Post Fitoter, vol. 18, no. 4, pp. 267–271, 2017.

[4] M. Adaszyńska and M. Swarcewicz, “Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach”, Wiadomości Chem., vol. 66, 2012.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kawa po chińsku / fot. iStock

Kawa po chińsku. Poranny rytuał, który pozwoli ci dobrze zacząć dzień

Zioła w domu – jakie i jak uprawiać na parapecie lub balkonie

5 sposobów na pokrzywę Sylwii Majcher. Jeśli do tej pory sądziłaś, że to bezużyteczny chwast, to byłaś w ogromnym błędzie

5 sposobów na pokrzywę Sylwii Majcher. Jeśli do tej pory sądziłaś, że to bezużyteczny chwast, to byłaś w ogromnym błędzie

„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

Poncz jabłkowy z ziołami na trawienie

Zioła na nerki – jakie wybrać i na jakie schorzenia pomogą

Melisa - herbata tylko na uspokojenie? Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie wykazuje roślina?

Melisa – herbata tylko na uspokojenie? Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie wykazuje roślina?

kubek z melisą

Melisa – przeciwwskazania. Kto nie powinien pić melisy na uspokojenie?

Mięta – właściwości i rodzaje. Jak zrobić nalewkę z mięty?

Czystek - właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Czystek – właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Justyna Pargieła

„Przywróćmy olej makowy do naszej kuchni i łazienki! Skóra, kości, żyły, tętnice, nerki, wątroba i układ pokarmowy będą wdzięczne” – mówi ziołoznawca Justyna Pargieła

10 ziół i przypraw, które powinnaś zacząć dodawać do swoich posiłków

krwawnik pospolity, kwiaty

Krwawnik pospolity – ziele o niepospolitym działaniu. Na co pomaga?

Miodunka - właściwości i zastosowanie

Miodunka. Poznaj lecznicze właściwości i zastosowanie płucnika lekarskiego

Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie

Balsam kapucyński – poznaj skład i właściwości dawnego panaceum

Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Czosnek niedźwiedzi – jakie są jego właściwości lecznicze i zastosowanie?

Nawłoć – lecznicze właściwości i zastosowanie

Jeżówka purpurowa – właściwości i zastosowanie. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Jeżówka purpurowa – właściwości i zastosowanie. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Kwiat dziewanny

Jadalne kwiaty – sprawdź, które możesz dodać do swojej diety

Miód

Przepis na miód z mniszka lekarskiego. Naturalny, bez cukru i pyszny!

Estragon

Estragon to cenne źródło przeciwutleniaczy. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać w kuchni

Pokrzywa - sok z pokrzywy, herbata z pokrzywy, właściwości, zastosowanie

Pokrzywa – sok z pokrzywy i herbata z pokrzywy. Jakie właściwości ma pokrzywa?

Chaber bławatek i jego zastosowanie w medycynie

Chaber bławatek i jego zastosowanie w medycynie

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach

Najpopularniejsze

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

Jesz za mało? 8 sygnałów, że masz zbyt niskokaloryczną dietę

Melon – odmiany i właściwości zdrowotne. Jak jeść melona?

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

szklanka wody

Woda alkaliczna – co to jest? Poznaj opinie i przeciwwskazania

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

18 przepisów dla miłośników awokado

7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

avocado

9 produktów, które regulują poziom cukru

pizza kobieta

Brak apetytu, a chcesz przytyć? Oto 5 patentów na „coś na apetyt”

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

7 produktów, za które pokochają cię mięśnie