Przejdź do treści

Nalewka z bursztynu – właściwości, zastosowanie, przepis

Nalewka z bursztynu – właściwości, zastosowanie, przepis IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nalewka z bursztynu od lat stosowana jest na różnego rodzaju dolegliwości. Już od czasów starożytnych wykorzystywano właściwości zdrowotne bursztynu i uznawano go za środek leczniczy. Dziś sam bursztyn, jak i wykonana z niego nalewka, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród zwolenników medycyny naturalnej. Ale czy nalewka z bursztynu rzeczywiście wykazuje przypisywane jej działanie? Sprawdź, na co pomaga nalewka bursztynowa i jakie są przeciwwskazania do jej spożywania. 

Bursztyn – jak wygląda?

Bursztyn to stwardniała, kopalna żywica, która pochodzi z drzew iglastych porastających ziemię około 40 milionów lat temu. Znanych jest ponad 100 odmian bursztynu, w tym sukcynit, cedaryt i gedanit. Różnią się one między sobą stopniem przezroczystości oraz barwą. Dominują bursztyny w kolorze jasnożółtym i miodowo-żółtym, choć bursztyn może też przybierać barwę oliwkowo-zieloną, wiśniową, a nawet białą. 

Bursztyn przeznaczony do celów zdrowotnych, w tym robienia maści i nalewek, najczęściej pochodzi ze złóż podziemnych i odkrywkowych, znacznie rzadziej z Bałtyku. Sprzedaje się go w szklanych buteleczkach lub zamykanych strunowo torebkach. Cena surowca nie jest zbyt wysoka – za 50 g opakowanie trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Bursztyn na nalewkę można kupić przede wszystkim w sklepach zielarskich i sklepach internetowych. Surowiec ten często sprzedawany jest też w nadmorskich miejscowościach. Z kolei gotową nalewkę z bursztynu bądź maść bursztynową z łatwością nabędzie się w aptece. 

Inhalacje na zatoki- z czego je robić i na co pomagają

Właściwości bursztynu

Bursztyn składa się głównie z węgla, który stanowi 61-81% jego całkowitej zawartości. Ponadto znajduje się w nim: 

  • tlen, 
  • wodór, 
  • krzem, 
  • siarka, 
  • żelazo, 
  • magnes, 
  • wapń, 
  • potas, 
  • kwas bursztynowy, 
  • związki organiczne, 
  • fenole, 
  • kwasy karboksylowe . 

Skład chemiczny w poszczególnych odmianach bursztynu nieznacznie różni się od siebie, gdyż jest uzależniony od takich czynników, jak: wiek żywicy, warunki atmosferyczne i miejsce pochodzenia. Substancje zawarte w bursztynie, które wykazują działanie lecznicze to m.in. terpeny. Działają one rozgrzewająco i przeciwbólowo. Właściwości te posiada zarówno maść z bursztynu jak i nalewka, która polecana jest na dolegliwości reumatyczne. Istotnym składnikiem bursztynu jest kwas bursztynowy. Pełni on funkcję przeciwutleniacza, czyli substancji, która chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Dzięki obecności kwasów organicznych bursztyn działa bakteriobójczo i antyseptycznie. 

Kobieta cierpi na ból głowy po przebudzenia. Każdego ranka trzyma się za twarz ze strapioną miną, walcząc z nieprzyjemną dolegliwością.

Nalewka z bursztynu – na co pomaga?

Bursztyn to surowiec wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej, farmacji, kosmetyce oraz jubilerstwie. Przez wieki bursztyn uznawany był za remedium na szeroką gamę dolegliwości: bezsenność, epilepsję, kamicę nerkową, bóle zębów, zawroty głowy, choroby oczu. Stosowano go w starożytnym Rzymie i Grecji na choroby gardła i szyi, zaś w krajach arabskich zalecano go w leczeniu chorób serca i biegunek. Z kolei w Chinach bursztyn dodawany był do opium i używano go jako lek na uspokojenie. 

Dziś nadal wiele osób wierzy, że bursztyn zmniejsza stres, polepsza koncentrację, poprawia samopoczucie, wzmacnia pracę serca i działa korzystnie na kości. Niektóre internetowe źródła podają, że bursztyn wykazuje właściwości lecznicze w chorobach tarczycy. Rzekomo noszenie naszyjników i innego rodzaju biżuterii z bursztynu ma wspomagać pracę tarczycy. Niemniej jednak żadne z przeprowadzonych badań naukowych nie potwierdza takiego działania bursztynu. 

Na co w takim razie naprawdę pomaga nalewka z bursztynu? Przede wszystkim można ją stosować w celu łagodzenia objawów przeziębienia i dolegliwości bólowych głowy. Przy bólach głowy preparatem należy nacierać kark, nadgarstki, skronie i czoło, natomiast przy symptomach przeziębienia nalewkę aplikuje się na klatkę piersiową i plecy. Warto pamiętać o tym, że nalewka kupiona w aptece nie nadaje się do picia – jest przeznaczona tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego.

nalewka cytrynówka

Nalewka z bursztynu – przepis

Nalewka bursztynowa to nic innego jak kruszony bursztyn zalany wysokoprocentowym alkoholem.  Samodzielne przygotowanie nalewki z bursztynu jest niezwykle proste. Potrzebne będzie: 

  • 50 gramów nieoszlifowanych bursztynów, 
  • 0,5 litra 95% spirytusu. 

Przygotowanie nalewki z bursztynu: 

  1. Bursztyn dokładnie umyj w zimnej lub ciepłej wodzie (ale nie gorącej), wysusz i włóż do butelki. 
  2. Zalej bursztyn alkoholem i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Nie zapomnij o potrząsaniu naczyniem od czasu do czasu, aby rozpuszczające się w alkoholu składniki bursztynu zostały dobrze wymieszane. 
  3. Po miesiącu nalewka jest już gotowa, jednak im dłużej będzie stała, tym lepsze będą jej właściwości. 

Jak pić nalewkę z bursztynu? Ze względu na wysoką zawartość alkoholu ważny jest umiar. Łyżeczkę nalewki można dodać do herbaty albo szklanki wody. Taki napój zaleca się pić raz dziennie.

Kobieta pije drinka

Nalewka z bursztynu – przeciwwskazania

Nalewka z bursztynu zawiera wysokoprocentowy alkohol, dlatego w formie doustnej nie powinny spożywać jej dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Muszą zrezygnować z niej również osoby uczulone na jakikolwiek składnik znajdujący się w surowcu. Uczulająco mogą działać kwasy żywiczne oraz olejki eteryczne, które u niektórych osób wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Niewskazane jest spożywanie nalewki przez osoby ze schorzeniami wątroby oraz  przez chorych zmagających się z chorobą alkoholową. Wszelkie wątpliwości co do stosowania nalewki bursztynowej warto omówić z lekarzem. 

Źródła: 

  1. Maja Kowalska i wsp., Bursztyn. Wydanie II. Państwowy Instytut Geologiczny, 2017. 
  2. Eugenio Ragazzi. Amber, a Stone of Sun for Ancient Medicines. Acta medico-historica Rigensia (2016) X:208-234. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Podoba Ci
się ten artykuł?