Masz trądzik różowaty, ale pielęgnacja jest dla ciebie ciągłym wyzwaniem? Dermatolożka podpowiada, czego powinnaś unikać
– Trądzik różowaty i skóra naczyniowa mają jeden wspólny mianownik – naczynia w skórze rozkurczają się w sposób niekontrolowany, to znaczy, że ich motoryka jest zaburzona – wyjaśnia Ola Malewska, dermatolożka i współzałożycielka instagramowego profilu Dermatolook. W swoim poście specjalistka tłumaczy, jak dbać o skórę przy trądziku różowatym, jakie produkty nasilają zmiany naczyniowe oraz czego warto unikać w diecie i w pielęgnacji.
Dermatolook to trójka dermatolożek: Marta Wieczorek, Julia Lanckorońska i Aleksandra Malewska. Specjalistki prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii. Swoją wiedzą medyczną dzielą się także na instagramowym profilu, udzielając cennych rad w kwestiach związanych z pielęgnacją skóry. Tym razem opublikowały post odpowiadający na pytanie: jak dbać o cerę przy trądziku różowatym?
„O ile osoba bez tego problemu może swobodnie wyjść na mróz wiedząc, że rumień policzków zaraz ustąpi, o tyle w trądziku różowatym każde wyjście na mróz wiąże się z utrwaleniem zmian naczyniowych” – wyjaśnia Ola Malewska, jedna z dermatolożek z bloga Dermatolook.
Dermatolożka dodaje, że fotoprotekcja w trądziku różowatym jest częścią profilaktycznego postępowania w tej chorobie, ale na tym zapobieganie zmianom naczyniowym nie kończy się. Przy trądziku różowatym w ramach profilaktyki przede wszystkim powinno się unikać czynników, które zaostrzają zmiany.
Trądzik różowaty – jakich produktów unikać?
Jako pierwszy czynnik nasilający objawy naczyniowe w trądziku różowatym dermatolożka wymienia promieniowanie UV. Za kolejny podaje gwałtowne zmiany temperatury.
„Gorące kąpiele, sauna, ekspozycja na słońce, intensywne ćwiczenia fizyczne, picie gorących napojów – to tylko niektóre z przyjemności, z których pacjenci muszą zrezygnować” – dodaje ekspertka.
Dermatolożka wskazuje również konkretne produkty, których lepiej unikać przy trądziku różowatym. Należą do nich: alkohol, szczególnie czerwone wino, sery pleśniowe, gorące i doprawione potrawy.
RozwińTo nie koniec ograniczeń. Osoby z trądzikiem różowatym powinny również dokładnie analizować składy kosmetyków, które zamierzają stosować, ponieważ niektóre składniki mogą znacznie zaostrzać zmiany naczyniowe.
„Unikaj preparatów zawierających alkohol etylowy, glikol, kamforę, pochodne witaminy A czy mentol” – wymienia dermatolożka.
Trądzik różowaty a leki
Ola Malewska w swoim poście na Instagramie zwraca uwagę jeszcze na jeden rodzaj produktów, które mogą spowodować objawy naczyniowe w trądziku różowatym. Mowa o lekach.
„Leki te to przede wszystkim substancje oddziałujące bezpośrednio na naczynia krwionośne np. stosowane w nadciśnieniu tętniczym” – czytamy.
Zdaniem dermatolożki nie powinniśmy bagatelizować profilaktyki w trądziku różowatym, ponieważ tylko dzięki niej jesteśmy w stanie zwolnić przebieg choroby. „Postępowanie profilaktyczne w trądziku różowatym chroni naczynia skóry, ogranicza ich niepotrzebne rozkurczanie, dzięki czemu ich ściany przez dłuższy czas zachowują prawidłową kurczliwość” – wyjaśnia ekspertka.
Zobacz także
Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
Hello My Hero. „Jaram się swoim bielactwem, jak nowym tatuażem albo fryzurą” – Anna Natasza Górecka, dziewczyna ze srebrną rzęsą
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Masz problemy z cerą? Rozważ zmianę diety! Oto kilka przepisów
się ten artykuł?