Przejdź do treści

Czy atopowe zapalenie skóry zawsze łączy się z alergią pokarmową? Dermatolożka odpowiada

Jedzenie / unsplash.com
Jedzenie / unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy AZS (atopowe zapalenie skóry) zawsze łączy się z alergią pokarmową? Okazuje się, że nie. „Właśnie dlatego wszelkie diety eliminacyjne profilaktyczne z wyłączeniem wielu pokarmów nie mają sensu” – mówi lekarka Agnieszka Kobyłka-Dziki. Dermatolożka w swoim ostatnim poście zebrała najważniejsze informacje dot. tych dwóch dolegliwości. 

Agnieszka Kobyłka-Dziki jest lekarką w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Na swoim instagramowym profilu @mama_dermatolog, który obserwuje ponad 6,7 tys. internautów, ekspertka chętnie dzieli się wiedzą z zakresu medycyny. Swój najnowszy wpis poświęciła odpowiedziom na pytania o AZS i alergii pokarmowej.

AZS a alergia pokarmowa

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

„Około 1/3 dzieci ze średnim i ciężkim AZS cierpi dodatkowo na alergię pokarmową. NAJWAŻNIEJSZE to uświadomić sobie, że alergia pokarmowa NIE bierze udziału w patogenezie atomowego zapalenia skóry – powstaje ona WTÓRNIE! Dlatego wszelkie diety eliminacyjne profilaktyczne z wyłączeniem wielu pokarmów nie mają sensu.

Dietę eliminacyjną włączamy tylko przy potwierdzonej alergii pokarmowej. Alergeny pokarmowe mogą zaostrzać przebieg AZS. Ocena całkowitego IgE w surowicy nie ma znaczenia diagnostycznego. Duże całkowite IgE jest tylko dowodem na występowanie atopii, czyli rodzinnie predysponowanego stanu nadwrażliwości układu immunologicznego – ale absolutnie nie oznacza samo w sobie, że cierpimy na alergię.

NIEALERGICZNA nadwrażliwość na pokarmy jest prawdopodobnie częstszą przyczyną zaostrzenia objawowo skórnych w AZS niż TYPOWA ALERGIA. Problem tutaj polega na tym, że mechanizm jej powstania nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony i z tego względu oprócz systematycznie prowadzonego dzienniczka pokarmowego, diety on-off czy próby prowokacyjnej z pokarmem nie mamy możliwości innej pewniejszej formy diagnostyki. Pamiętajmy, że do terapii podstawowej oprócz systematycznego stosowania emolientów zaliczamy również unikanie czynników zaostrzających” – pisze lekarka.

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

AZS a alergia pokarmowa – co warto wiedzieć?

Co warto zapamiętać z postu lek. Agnieszki Kobyłki-Dziki? Na pewno to, że alergia pokarmowa nie towarzyszy każdemu przypadkowi AZS. Nie jest także jej przyczyną ani nie jest równoznaczna z AZS.

Alergia pokarmowa może natomiast wystąpić jako zaostrzenie w przebiegu AZS, ponieważ pojawia się ona wtórnie. Jeśli więc twoje dziecko (bądź ty sama) zmaga się z AZS nie oznacza to, że od razu po diagnozie musisz wykluczyć ze swojej diety nabiał czy gluten.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?