Koniczyna czerwona – na co pomaga ta niezwykła roślina?
Czterolistna podobno przynosi szczęście, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele właściwości i możliwych zastosowań ma czerwona koniczyna. Ten powszechnie występujący chwast wykorzystywany jest do celów leczniczych, a także w kosmetyce i jako dodatek kulinarny. O szeregu niezwykłych właściwości koniczyny czerwonej pisze na swoim profilu na Instagramie naturopatka, Joanna Brejecka-Pamungkas.
Koniczyna czerwona, którą nietrudno spotkać na łąkach czy w parkach, jest powszechnie znana jako remedium na kobiece dolegliwości. Bardzo często jest wykorzystywana w celu leczenia objawów menopauzy. Okazuje się, że w wielu przypadkach preparaty na bazie tej rośliny mogą być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej. Zawarte w niej izoflawony działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe, ale mają znacznie łagodniejszy wpływ na organizm kobiety.
Roślina ta wpływa łagodząco na najbardziej uciążliwe objawy menopauzy: zmniejsza uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, zapewnia lepszy sen, korzystnie wypływa na układ nerwowy, polepsza nastrój oraz koncentrację, zapewnia lepszą pracę serca, przywraca odpowiednie nawilżenie pochwy, chroni przed spadkiem libido.
Czerwona koniczyna – zastosowanie
Jak się okazuje, to nie jedyne zastosowania koniczyny czerwonej. Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturopatka ze Stanów Zjednoczonych, w swoim poście na Instagramie wyjaśnia, że ta roślina jest stosowana jako ziołowe remedium od wieków, cieszy się historią zarówno zastosowań zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Rozwiń"Jako miejscowa pomoc, czerwona koniczyna często jest składnikiem mazideł i balsamów, na złagodzenie zarówno wyprysków, jak i łuszczycy, a także na rany, owrzodzenia, oparzenia i jako pomoc w walce z rakiem skóry. Uwalniające ból właściwości koniczyny czerwonej są prawdopodobnie spowodowane obecnością w kwiatach związków przeciwzapalnych: eugenolu, mirycetyny i kwasu salicylowego. Kwas salicylowy również wykazuje aktywność przeciw egzemie".
Czerwona koniczyna nie tylko na trądzik
Naturopatka dodaje również, że czerwona koniczyna jest stosowana jest jako środek wykrztuśny podczas leczenia zapalania oskrzeli oraz do równoważenia hormonów i zatrzymywania gromadzenia się śluzu w drogach oddechowych, nosie i gardle. Ponadto pomaga oczyścić organizm i wspiera terapie u chorych na astmę, łuszczycę czy choroby serca.
Joanna Brejecka-Pamungkas – dyplomowana naturopatka ze Stanów Zjednoczonych, dietetyczka holistyczna, terapeutka medycyny chińskiej, ziołolecznictwa ziół europejskich wg medycyny chińskiej, terapeutka Tuiny pediatrycznej i szkoleniowiec.
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.
Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.
Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Joanna Brejecka-Pamungkas”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
się ten artykuł?