„Jestem idealnym przykładem na to, że z IBS można wygrać…” – dietetyczka Roksana Środa wyjaśnia, czym jest IBS (zespół jelita nadwrażliwego) i jak z nim walczyć
„IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Główną rolę gra tutaj dieta i właśnie na dietę coraz więcej lekarzy zwraca uwagę. Co mnie bardzo cieszy! W związku z tym, na diecie dzisiaj i my się skupimy, ale od początku…” – tak zaczyna się najnowszy post mgr Roksany Środy, dietetyczki aktywnej w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć o IBS?
Roksana Środa
Kim jest mgr Środa? To specjalistka, która prowadzi na Instagramie profil „Roksana Środa”, gdzie w ciekawy sposób opisuje różne zagadnienia związane z żywieniem i medycyną. Tym razem podjęła się tematu zespołu jelita nadwrażliwego. Jak mówi dietetyczka, to kolejny z najczęstszych tematów, które pojawiają się w jej wiadomościach prywatnych oraz jeden z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się do niej kobiety.
IBS, czyli zespół jelita nadwrażliwego
„Nie ma badań, które jednoznacznie stwierdza – tak, to IBS. No niestety… Żeby odkryć problem, trzeba to zrobić trochę naokoło. To znaczy – zrobić wszystkie badania pod kątem jelit i wykluczyć pozostałe choroby. Między innymi SIBO (elementem towarzyszącym może być IBS), WZJG, chorobę Leśniowskiego-Crohna, ubytki, alergie i nietolerancje, nowotwory” – wyjaśnia mgr Roksana Środa.
Jednocześnie muszą pojawiać się objawy charakterystyczne dla IBS: biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, gazy, zmiana rytmu wypróżnień. Muszą także zostać spełnione pewne kryteria:
- przewlekłość choroby – objawy utrzymują się co najmniej 6 miesięcy,
- aktywność choroby – objawy aktywne przez co najmniej 3 miesiące,
- częstotliwość – objawy co najmniej 1 dzień w tygodniu,
- brak innych schorzeń.
Specjalistka dodaje: jeśli obserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, zrobiłaś wszystkie najważniejsze badania, które wykluczyły inne choroby i spełniasz te kryteria, to lekarz na 99 proc. stwierdzi IBS i zaproponuje – a przynajmniej powinien – dietę low fodmap.
Dieta FODMAP
Co jeść przy chorobie jelit? Produkty zgodne z dietą FODMAP. Nazwa diety „FODMAP” pochodzi od fermentujących oligosacharydów, disacharydów i polioli. To cukry, które w początkowym okresie diety należy wyeliminować. To jedyna skuteczna metoda żywienia u osób ze stwierdzonym IBS.
„Gdy problemem jest IBS, to najlepszą i najbardziej skuteczną metodą żywienia jest dieta low fodmap. W skrócie – rozpoczynamy od etapu eliminacji, który trwa 6-7 tygodni. W skrajnych przypadkach przedłużamy go do 9 tygodni, ale nigdy nie zdarzyło mi się prowadzić tego etapu dłużej. Pamiętaj, że jest do dieta eliminacyjna i bardzo uboga. Jej celem jest leczenie, a nie sposób na żywienie do końca życia” – pisze dietetyczka.
I dodaje, że wiele produktów podlega na tym etapie eliminacji – mnóstwo warzyw, owoców, makaron, pieczywo, w znacznym stopniu nabiał, a nawet orzechy.
„Plus jest taki, że niektóre z nich możemy jeść, ale w ograniczonej ilości. Dla przykładu, nie musisz całkowicie rezygnować z awokado, ale nie powinnaś zjeść więcej niż 20 g na dzień Bardzo ważne jest to, że diety trzeba przestrzegać bardzo ściśle przez te 6-7 tygodni. Tutaj nie ma miejsca na weekendowe szaleństwa i tygodniowe wakacje. No chyba, że nie zależy ci na trwałych efektach i z dietą low fodmap chcesz sie „bawić” przez kolejne pół roku…” – dodaje dietetyczka.
Istnieje jednak coś takiego jak indywidualna tolerancja.
Rozwiń„Tabela, tabelą – jest bardzo ważna. Ale może być taka sytuacja, że któryś z produktów będzie ci szkodził, mimo że jest teoretycznie dozwolony. Albo odwrotnie – będziesz mogła jeść produkt, którego teoretycznie nie powinnaś. Większość moich pacjentek świetnie toleruje płatki owsiane. Ja przez wiele miesięcy wcale nie mogłam ich jeść i problem pojawiał się nawet po 15-20 g…” – wyjaśnia mgr Środa.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?