Jedzenie o niskiej zawartości tłuszczu, soki owocowe. „Zdrowe” jedzenie, które szkodzi
Przybierasz na wadze i nie wiesz, jaki jest powód? Przyczyną może być niezdrowe odżywianie, które pełni ważną rolę w procesie tycia. Najgorsza jest jednak niewiedza konsumentów, którzy uważają, że produkty, które jedzą, są zdrowe. Poniżej otrzymasz zbiór wielu wskazówek, które pozwolą ci na usystematyzowanie twojej wiedzy o niezdrowych produktach.
Czego powinnaś unikać?
- Żywność przetworzona „beztłuszczowa” i „niskotłuszczowa” – coś ci to mówi, prawda? W pewnym momencie producenci żywności stwierdzili, podążając za nową modą, że jedzenie, które posiada tłuszcz, jest niezdrowe i dlatego postanowili wymienić go na cukier, ponieważ jedzenie, które nie posiada tłuszczu nie jest już tak smaczne, prawda? Tyle że tłuszcz nasycony w małych ilościach nie jest aż tak szkodliwy, a cukier – już niestety tak.
- Przetworzone wegańskie jedzenie – dieta wegańska jest coraz bardziej popularna. Jednak czy wiesz, że na rynku jest dosłownie wysyp przetworzonych wegańskich produktów? A to, co przetworzone, nie może być dla ciebie dobre.
- Sosy do sałatek – jesz sałatki? A polewasz je gotowym sosem lub dostajesz taką w restauracji? Musisz więc wiedzieć, że większość komercyjnych sosów do sałatek jest pełna cukru, tłuszczów trans i wielu chemicznych dodatków. Warzywa są ok, ale gotowy sos już nie za bardzo!
- Produkty z pełnoziarnistej pszenicy – wszyscy mówią o tym, jakie są zdrowe. Tylko zależy jakie! Te, które nie są wytwarzane z całych ziaren, a są mielone na drobną mąkę, podnoszą cukier we krwi. Sama pszenica nie jest już taka sama jak ta, którą jedli nasi przodkowie. Dzisiejsza może podnosić poziom cholesterolu i wywoływać stany zapalne, gdy je się ją w nadmiarze.
- Fitosterole – tak, masz racje. Obniżają cholesterol we krwi. Jednak czy wiesz, że ostatnie badania wykazały, że mają zły wpływ na układ naczyniowo-sercowy? Jesteś chora na fitosterolemię? To jak najszybciej zrezygnuj z produktów, które w składzie mają fitosterole, ponieważ podnosi on poziom sterolu roślinnego we krwi.
Co jeszcze jest „na cenzurowanym”?
Produktów, które wydają się być idealnymi dla naszego organizmu, a które tak naprawdę mogą mu szkodzić, jest więcej. To także:
- Margaryna – kiedyś uważano, że masło jest zbyt nasycone tłuszczami i zaczęto promować margarynę. Jednak już dawno przeprowadzone badania wykazały, że margaryna wypełniona jest tłuszczami trans, które prowadzą do poważnych chorób serca. Najlepiej zjedz masło, ale prawdziwe, od dobrego gospodarza.
- „Soki” owocowe – czy ty także uważasz, że są one zdrowe? Jeśli tak, to wystarczy, że zajrzysz na etykietę na ich opakowaniu, a od razu przekonasz się, ile znajduje się w nich cukru! Lepiej przygotować sobie domową lemoniadę z cytryny, limonki czy innych cudownych owoców.
- Sportowe napoje – stworzone specjalnie dla sportowców, aby zapewnić im odpowiednią ilość cukru i elektrolitów. Jednak niektórzy ludzie, np. mający nadwagę, nie powinni ich pić. Najlepszym wyborem jest czysta woda.
- Jedzenie z niską zawartością węglowodanów – lubisz śmieciowe jedzenie? Zapewne kojarzy ci się tylko z fast foodami? Jednak wystarczy spojrzeć na etykiety niektórych „zdrowych” batonów, z których aż wylewa się chemia w nich zawarta. One nie odżywią twojego ciała i są po prostu niezdrowe.
- Fast foody bezglutenowe – to wciąż najzwyklejsze fast foody, które jednak zamiast wysokiej zawartości glutenu zawierają rafinowaną skrobię, która prowadzi do szybki skoków cukru we krwi.
- Agawa – biorąc pod uwagę, jak cukier szkodzi zdrowiu, zaczęto szukać dla niego alternatywy i trafiono na agawę. Jednak warto zdać sobie sprawę z pewnych danych. Otóż cukier biały składa się w 50 proc. fruktozy i 50. proc. glukozy, natomiast w syropie z agawie fruktozy jest nawet 90 proc. Nadal uważasz, że naturalne zawsze oznacza lepsze?
- Syrop z brązowego ryżu – uznawany za bardzo zdrowy. Uzyskuje się go podczas wystawiania na działanie enzymów, które rozkładają skrobię na cukry proste. Zawiera więc on glukozę, a jego indeks glikemiczny wynosi 98, więc zwiększa on bardzo szybko poziom cukru we krwi. Lepiej zastosować stewię, erytrol czy ksylitol, jednak z nimi też nie należy przesadzać.
To nie koniec…
- Żywność organiczna – dobrym przykładem może być np. organiczny cukier trzcinowy, który ma taki sam skład jak zwykły cukier biały. Należy więc szczególnie uważać na modę, na żywność organiczną i czytać etykiety.
- Płatki śniadaniowe – często reklamują się jako odpowiednie dla dzieci. Jednak zanim je kupisz, spójrz na skład. W większości zobaczysz cukier, rafinowane ziarna czy sztuczne chemikalia.
Zawsze przed zakupieniem jakichkolwiek produktów koniecznie sprawdzaj, co znajduje się w środku. Ważne jest, aby zachować świadomość podczas wyboru żywności, która ma być odpowiednia dla naszego organizmu. Pamiętaj również, że „jesteś tym, co jesz”!
Źródło: Healthline
Polecamy
23.10.2024
Żywność wysoko przetworzona zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Zagrożone są szczególnie kobiety
11.10.2024
Kathy Bates szczerze o utracie wagi: „Jadłam, bo się bałam”
03.08.2024
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
03.08.2024
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Podoba Ci
się ten artykuł?
się ten artykuł?