Przejdź do treści

Groźne bakterie, które mogą grasować w twojej lodówce. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec

Groźne bakterie, które mogą grasować w twojej lodówce. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie są wymagające, bo mnożą się nawet w niskich temperaturach. Człowiek może się nimi zarazić poprzez jedzenie surowego lub półsurowego mięsa wieprzowego, podrobów wieprzowych lub innej skażonej żywności. Czają się również w niepasteryzowanym mleku lub zakażonej odchodami wodzie. Mowa o bakteriach o nazwie Yersinie, które wywołują chorobę zakaźną – jersiniozę.

 

Jak można się nabawić jersiniozy?

Jersinioza to odzwierzęca choroba zakaźna wywołana przez dwa szczepy bakterii należących do rodzaju Yersinia. Chodzi o szczepy Yersinia enterocolitica i Yersinia pseudotuberculosis. To bakterie mające postać pałeczek. Ich nazwa pochodzi od szwajcarskiego bakteriologa Aleksandra Yersina, który odkrył pałeczkę dżumy, nazwaną później Yersinia pestis.

Rezerwuarem bakterii są świnie, dlatego do zakażenia najczęściej dochodzi po spożyciu skażonego mięsa wieprzowego pod postacią surową lub półsurową. Zarazić można się również poprzez picie niepasteryzowanego mleka lub zakażonej odchodami wody. Bakterie mnożą się w niskich temperaturach, dlatego mogą znajdować się również w żywności, która była przechowywana w lodówce. Profilaktyka zakażenia nie polega więc jedynie na odpowiednim przechowywaniu żywności, ale również na jej odpowiedniej obróbce termicznej.

Diagnostyka jersiniozy

Na podstawie objawów trudno zdiagnozować jersiniozę, ponieważ w podobny sposób manifestuje się wiele innych chorób. Jersinioza ma zazwyczaj ma łagodny przebieg, rozwija się od 1 do 11 dni, często przybiera postać biegunkową, której towarzyszą takie objawy jak wysoka temperatura, bóle brzucha i wymioty. Objawy mogą przybierać różne nasilenie, mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej. Do głównych postaci zakażenia jersiniozą można zaliczyć: zatrucie pokarmowe, ostre zapalenie jelit, postać pseudowyrostkowa, posocznica, zakażenia miejscowe błony śluzowej gardła.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie jersiniozy jest przede wszystkim objawowe. Jeżeli zakażenie ma ciężki przebieg, wymagana jest antybiotykoterapia. Przy łagodnym wymaga leczenia zachowawczego, które opiera się na dostatecznym nawadnianiu organizmu. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach właściwej diety i leczenia objawowego.

Celem zapobiegania zarażeniu jersiniozą należy poddawać mięso wieprzowe odpowiedniej obróbce termicznej. Nie spożywać go w formie surowej lub półsurowej. Należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem po każdym kontakcie z surowym mięsem i warzywami. Używać osobnych desek i noży do surowego mięsa i produktów poddanych obróbce termicznej. Zwracać uwagę na to, by w lodówce warzywa i owoce nie stykały się z surowym mięsem. Dbać o zachowanie czystości w lodówce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?