Fruktoza zatłuści nam wątrobę? Niekoniecznie. Ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad – przypomina ekspert
O fruktozie można usłyszeć wiele złych rzeczy. I słusznie, bo ten cukier, który znajdziemy nie tylko w owocach, jest dla naszego organizmu pod wieloma względami szkodliwy. Ale czy zawsze? Jeśli tak, to kiedy i komu szkodzi najbardziej? I co ma wspólnego cukier z naszym trybem życia? Ten temat na tapet wziął Michał Kot, student dietetyki aktywny w mediach społecznościowych.
Fruktoza: czy zawsze zła?
Fruktoza to cukier naturalnie występujący w owocach. Niestety, producenci dodają fruktozę do wielu innych produktów. Obecnie możesz ją znaleźć (głównie w postaci syropu glukozowo-fruktozowego) w: słodyczach, jogurtach, dżemach, serkach do pieczywa, płatkach śniadaniowych, napojach, a nawet w wędlinach.
To właśnie fruktozie poświęcił najnowszy wpis na Instagramie Michał Kot, student dietetyki aktywny w mediach społecznościowych. Ekspert zauważa, że fruktoza posiada pewne specyficzne cechy – nie powoduje wyrzutu insuliny oraz nie hamuje uczucia głodu. Z kolei jej nadmiar może zwiększać poziom kwasu moczowego, a to prowadzi z kolei do negatywnego wpływu na stan naczyń krwionośnych, do nadciśnienia, zwiększenia stresu oksydacyjnego w wątrobie, a nawet zwiększa ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Czy to znaczy, że fruktoza to samo zło? Niekoniecznie.
Jak tłumaczy autor wpisu, fruktoza z owoców zawsze spożywana jest razem z witaminami, błonnikiem, składnikami mineralnymi, antyoksydantami, polifenolami. Pełnią one pewne funkcje ochronne. Inaczej będzie, jeśli ten cukier spożyjemy wraz z pokarmami, które takich funkcji nie mają.
„Fruktoza z przetworzonych źródeł np. syropu glukozowo-fruktozowego, owocowych napojów w kartonach, coli, wyrobów cukierniczych czy wyciskanych soków owocowych (to koncentracja fruktozy!) niestety nie ma obok siebie wcześniej wymienionych cennych dla zdrowia składników” – podkreśla ekspert.
Oprócz tego, skąd będziemy czerpać fruktozę, jest także bardzo ważne, jaki jest nasz stan energetyczny. A więc jak wygląda nasza całościowa dieta, czy trenujemy, jaka jest ilość ruchu spontanicznego w ciągu dnia (NEAT).
„Spożywając duże ilości skoncentrowanej fruktozy, dalej nie będziemy mieli sygnału 'sytości’, co będzie powodowało, że dodatkowe kalorie będziemy spożywać z innych produktów, bo po prostu będziemy głodni. Jeśli do tego się nie ruszamy, łatwo będzie przekroczyć dzienne zapotrzebowanie, a jeśli takie zabiegi będą trwały przewlekle, szybko doprowadzimy do zaburzeń metabolicznych” – ostrzega.
I dodaje:
„Jeśli dbasz o ruch i dietę, to wypicie od czasu do czasu soku z pomarańczy 'nie zatłuści ci wątroby'” – uspokaja ekspert. „Ale pamiętaj, że lepiej zjeść cały owoc i raczej lepiej robić to sporadycznie (pić czysty sok). Jak człowiek się nie rusza, zasiedzi, spożywa dużo skoncentrowanej fruktozy, mało odżywczych produktów, podjada, przekracza zapotrzebowanie – łapie nadwagę, rozwija zaburzenia metaboliczne, nasila procesy zapalne”.
Dlaczego tak się dzieje? Jak wyjaśnia ekspert, dlatego że wtedy w diecie brakuje antyoksydantów, osłabiona jest wrażliwość na insulinę, pogarszają się funkcje śródbłonka naczyń, mózgu, tarczycy, pogłębiają się niedobory witamin.
„Nie dziwmy się, że potem rozwijają się choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowie, zaburzenia hormonalne” – podsumowuje Michał Kot.
Michał Kot – kim jest?
Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 89 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Dziecko ważące 15 kg przekracza dopuszczalną dzienną dawkę E476 (czyli polirycynooleinianu poliglicerolu) już po zjedzeniu 2 kostek czekolady” – mówi Katarzyna Rada, właścicielka serwisu Czytaj Skład
„Zamiana cukru na miód niekoniecznie może być dobrym wyborem” ostrzega dietetyczka Dominika Oleś
7 najgorszych rzeczy dla twojej wątroby
Polecamy
5 produktów dobrych dla wątroby. Idealne, żeby skomponować z nich wiosenne posiłki!
W truskawkach z Biedronki wykryto groźnego wirusa. Wywołuje zapalenie wątroby typu A
JEŚĆ CZY BYĆ: Jak ludzie przestali polować, a zaczęli biesiadować – historia zboża
Olej z ostropestu – właściwości, przeciwwskazania, cena
się ten artykuł?