Przejdź do treści

Jak rozpoznać zepsute mięso? Jaki jest jego kolor i zapach?

Na zdjęciu widać mocno czerwone usta kobiety, która jeszcze o tym nie wie, ale je zepsute mięso nabite na widelec.
Jak rozpoznać zepsute mięso? Jaki jest jego kolor i zapach? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zepsute mięso można rozpoznać, uwzględniając szereg czynników, które opisaliśmy w naszym artykule. Zmiana koloru, konsystencji, zapachu – to tylko niektóre z nich. Sprawdź, co zrobić, aby przypadkowo nie spożyć zepsutej wieprzowiny lub drobiu. 

Jak rozpoznać zepsute mięso? 

Można rozpoznać zepsute mięso mielone, wieprzowe lub z kurczaka na podstawie sygnałów, takich jak: 

  • nieprzyjemna, lekko słodkawa, intensywna woń, 
  • nalot w ciemnym lub delikatnie zielonkawym kolorze, 
  • lepka konsystencja, 
  • utrata jędrności. 

Jeśli chodzi więc o barwę, to: 

  • zepsuty drób ma barwę żółtą i jest poszarzały, 
  • nieświeża wieprzowina staje się „wyblakła”, 
  • przeterminowana wołowina staje się znacznie ciemniejsza. 

Tego rodzaju zmiany nie powinny również pojawiać się na parówkach. 

salmonelloza

Jak rozpoznać zepsute mięso wieprzowe? 

Jeśli chodzi o kolor, świeża wieprzowina powinna być różowa. Gdy zaczyna się psuć, traci swoją naturalną barwę i staje się wyblakła. Na powierzchni mięsa mogą również pojawić się szare lub żółte plamy, co jest wyraźnym sygnałem, że wieprzowina jest zepsuta i nie nadaje się do spożycia. Nieświeży kawałek może mieć także lepką, śluzowatą warstwę, która stanowi efekt działania dużej liczby bakterii. 

Kiedy wybierasz wieprzowinę w sklepie, zwróć uwagę na opakowanie. Jeśli jest ono nadmuchane, może to świadczyć o obecności bakterii w środku. Bakterie te wytwarzają gazy, co powoduje napęcznienie opakowania. 

Działanie drobnoustrojów oraz własnych enzymów tkankowych wpływa na to, że mięso traci swoją przydatność do spożycia. Nieświeże będzie od razu wyczuwalne, poprzez nieprzyjemny zapach. Barwa może ulec zmianie. Jeśli mamy do czynienia z drobiem, wówczas mięso zmienia kolor na szary lub zżółknięty a mięso wołowe ciemnieje. Jeśli pojawia się zielony nalot, może świadczyć to o obecności pleśni, wówczas nie ma mowy o odkrojeniu części mięsa, wyrzucamy w całości. Dotykając i czując lepkość, powinna zapalić się czerwona lampka, tak samo wtedy, jeśli z produktu wycieka jakiś płyn.

wyjaśniła dietetyk Maria Przyborowska-Sapek w rozmowie z Hello Zdrowie

Jak rozpoznać zepsute mięso z kurczaka? 

Powiedzmy sobie więcej na temat tego, jak rozpoznać zepsute mięso z kurczaka. Jak się okazuje, ma ono charakterystyczną strukturę w postaci śliskiej, śluzowej powłoki, a nie powinien jej mieć – powinna znajdować się na nim, co najwyżej, niewielka warstwa cieczy. 

Co więcej, przeterminowane mięso z kurczaka ma wyrazistą woń. Jeżeli wyjmiesz je z lodówki lub zamrażarki, powinnaś w takiej sytuacji koniecznie umyć wnętrze. Wynika to z tego, że taki zapach lubi się utrzymywać w tego typu przestrzeni przez dłuższy czas. 

Powiedzieliśmy już co nieco także na temat barwy kurczaka. Nie powinna być ona ani żółta, ani szara. Dodajmy, że inna jest również konsystencja nieświeżego drobiu, która zdecydowanie – w porównaniu do tego świeżego – jest mniej sprężysta. Jeśli rozpada się on podczas ściskania, to znak, że coś jest zdecydowanie nie w porządku. 

Zatrucie się mięsem często wynika z niewłaściwego przetwarzania, przenoszenia, przechowywania, gotowania a także przekraczania daty ważności. Może być określane jako toksykoinfekcja oraz intoksykacja. Toksykoinfekcja wynika ze spożycia produktu zawierającego żywe komórki bakteryjne, natomiast intoksykacja - toksyn bakteryjnych i pleśniowych.
Jeśli chodzi o przechowywanie, trzeba pamiętać o temperaturze poniżej 7˚C, wówczas zostanie zahamowane namnażanie bakterii.

wyjaśniła dietetyk Maria Przyborowska-Sapek w rozmowie z Hello Zdrowie

Jak pachnie zepsute mięso? Zapach i smak 

Jak już wspomnieliśmy, zapach zepsutego mięsa może być lekko słodkawy, kwaśny, jak również i stęchły i mocno odpychający. Świadczy on o toczącym się w nim procesie gnicia. Jak smakuje z kolei zepsute mięso? Wyróżnia się ono specyficznym posmakiem: cierpkim, gorzkawym, czasem też metalicznym. 

Jeśli jednak dojdzie do zatrucia, objawy są podobne do każdego innego zatrucia pokarmowego, czyli: biegunka, wymioty, ogólne pogorszenie samopoczucia i słabość. Gorączka towarzyszy najczęściej mając do czynienia z Salmonellą lub bakterią E.Coli. Najczęściej obajwy ustępują po kilku dniach, w tym czasie konieczne jest dobre nawodnienie - picie wody, aby w skutek częstych wymiotów, nie doszło do odwodnienia organizmu. Jeśli po 3-4 dniach objawy nasilają się, konieczna jest konsultacja lekarska.

dodała dietetyczka

Czy zamrożone mięso może się zepsuć? 

Tak, zamrożone mięso może się zepsuć, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest magazynowane w prawidłowy sposób. Co więcej, należy pamiętać, że mrożenie nie chroni mięsa przed psuciem się w 100%. Chcąc przedłużyć jego trwałość, dobrze jest całość pakować w opakowania próżniowe – wówczas powinno ono w stanie wytrzymać pół roku, a czasem nawet rok. 

Jakie są objawy zatrucia zepsutym mięsem? 

Zatrucie zepsutym mięsem może objawiać się poprzez takie symptomy jak: 

  • mdłości, 
  • wzdęcia, 
  • biegunka, 
  • wymioty, 
  • skurcze żołądka, 
  • odbijanie, 
  • brak apetytu, 
  • obniżony nastrój, 
  • ból brzucha, 
  • ból głowy, 
  • gorączka, 
  • dreszcze. 

Co więcej, spożywając tego rodzaju mięso, możesz się zarazić bakteriami, takimi jak: 

  • Salmonella, 
  • gronkowiec, 
  • listeria, 
  • E. Coli, 
  • Clostridium. 

Pamiętaj, że mikroorganizmy szerzą się najszybciej tam, gdzie panuje temperatura pokojowa. 

O ekspertce:

Maria Przyborowska-Sapek – dietetyczka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako dietetyk kliniczny w ośrodkach i poradniach zajmujących się wdrażaniem odpowiedniego sposobu żywienia w chorobach przewlekłych niezakaźnych. Pacjentom przekazuje rzetelną wiedzę opartą na dowodach naukowych oraz motywuje do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki i Polskiego Towarzystwa Osób z Celiakią i na diecie Bezglutenowej.

 

Bibliografia:

  1. Gawęcki J., Hryniewiecki L. (red.), Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2003.
  2. Migdał W., Spożycie mięsa a choroby cywilizacyjne, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 48 – 61.
  3. Münch S., Chemia tłuszczów i substancji towarzyszących tłuszczom. Mięso i Wędliny, 2004 6, 74.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?