Dieta Weight Watchers – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta Weight Watchers zaliczana jest do niskokalorycznych. Polega na kontroli wielkości i ilości porcji pożywienia poprzez tzw. plan punktów. Została uznana za jedną z najlepszych diet komercyjnych.
Inne nazwy: dieta Strażników Wagi
Dieta Weight Watchers – zasady
Zasady: niskokaloryczna dieta odchudzająca polegająca na kontroli wielkości i ilości porcji pożywienia poprzez tzw. plan punktów. To jeden z pierwszych systemów dietetycznych, który powstał w latach 60. ubiegłego wieku z inicjatywy amerykańskiej gospodyni domowej Jean Nidetch; dziś firma Weight Watchers ma filie w blisko 30 krajach świata i została uznana za jedną z najlepszych diet komercyjnych. Od początku idea diety polega na przypisaniu porcjom konkretnych produktów określonych wartości punktowych i wyznaczeniu limitu punktów, który pozwala stworzyć deficyt kalorii. Początkowo wartość punktowa zależała od kaloryczności produktu, zawartości tłuszczu i błonnika. Od 2010 roku obowiązuje uaktualniony system punktów zwany PointsPlus (w niektórych krajach – ProPoints), obliczony na podstawie kaloryczności produktów i dań, zawartości w nich białka, tłuszczu, węglowodanów i błonnika. Zależnie od cech indywidualnych w ramach planu dozwolone jest 26–71 punktów dziennie; na punkt przypada 34–45 kcal.
W ramach diety spożywa się trzy posiłki główne i dwie przekąski, zalecane jest min. 1,5 l wody. Menu jest niskotłuszczowe i w przypadku kobiet zapewnia zwykle 1400–1700 kcal dziennie, chociaż faktyczna dawka kalorii zależy od poziomu aktywności fizycznej (przysługują za nią dodatkowe punkty) oraz dokonywanych wyborów żywieniowych. Propozycje o tej samej dawce kalorii mogą bowiem zapewniać różną liczbę punktów – zdrowym produktom (zwanym Power Foods) przypisano bowiem mniej punktów niż tym mało wartościowym. Niektóre produkty, jak większość warzyw i owoców, zapewniają punkty zerowe, co stanowi zachętę do ich konsumpcji w dowolnych ilościach.
Dieta pozwala tracić nadwagę w rozsądnym tempie 0,5–1 kg tygodniowo. Istotnym czynnikiem sukcesów metody jest idea cotygodniowych spotkań grupowych; w nowoczesnej wersji internetowej zastąpiono je wsparciem online.
Dieta Weight Watchers – wskazania
Dla kogo: dieta nadaje się zwłaszcza dla osób, które nie lubią zakazów i chcą mieć możliwość wyboru spożywanych produktów. Mogą z niej skorzystać osoby, które mają możliwość wykupienia dostępu do obcojęzycznych materiałów organizacji WW (polska filia już nie istnieje). Metoda może być nieodpowiednia dla osób, które potrzebują ścisłych wytycznych diety i mają problemy z ograniczeniem wielkości porcji, bo brak limitów na niektóre produkty może sprzyjać przejadaniu się nimi.
Dostępne są wersje diety bez deficytu kalorii dla kobiet karmiących piersią i dzieci w wieku 10–17 lat; metoda jest nieodpowiednia dla kobiet w ciąży, dzieci poniżej dziesiątego roku życia oraz osób, które nie mają nadwagi. W przypadku chorób i specjalnych wymagań żywieniowych wskazana jest konsultacja lekarza w celu dopasowania wyboru produktów do indywidualnej sytuacji zdrowotnej.
Dieta Weight Watchers – zalety, efekty
Plusy: metoda jest elastyczna i pozbawiona zakazów; ponieważ nie wyklucza żadnych produktów, a wręcz zaleca te najwartościowsze, nie powinna stwarzać ryzyka powstawania niedoborów żywieniowych. To metoda wygodna, bo liczenie punktów jest łatwiejsze od liczenia kalorii. Konstrukcja jej zaleceń pozwala dopasować skład diety do indywidualnych potrzeb, np. diety wegetariańskiej, bezglutenowej czy bezlaktozowej, a nawet konkretnej diety odchudzającej; można w niej też uwzględnić poziom aktywności fizycznej i zachcianki spożywcze. Nowy system punktów w mniejszym stopniu niż stary sprzyja ich spożytkowaniu w niewłaściwy sposób. Dieta jest sycąca, stwarza możliwość eksperymentowania w kuchni, choć nie wymaga kupowania specjalnych produktów i zwiększania budżetu na jedzenie. Metoda promuje prawidłowy, bo stopniowy spadek wagi. Zachęca do trwałej zmiany nawyków i dokonywania prawidłowych wyborów. Stanowi wygodny sposób na długoterminowe utrzymanie wagi, a wsparcie grupy to według badań istotny element zwiększający powodzenie metody zarówno w krótkim, jak i długim okresie.
Dieta Weight Watchers – przeciwwskazania
Minusy: dieta ma charakter komercyjny i chcąc z niej korzystać, trzeba kupić tabele lub kalkulatory punktów (również jako dostęp do bazy online); płatne są także spotkania WW (do momentu utrzymania przez 6 tygodni założonej wagi – i tak długo, jeśli przyrost wagi nie przekroczy później 1 kg). Stosowanie metody jest dość czasochłonne, bo wymaga przeliczania punktów i prowadzenia punktowego dziennika diety. W celu zachowania nowej, niższej wagi konieczne jest ciągłe stosowanie się do zaleceń diety.
Polecamy
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Tiktokerzy oszaleli na punkcie odchudzającego napoju, a dietetycy biją na alarm. Czym jest oatzempic?
Jaki wpływ na mózg może mieć post przerywany?
Post przerywany może być szkodliwy. Naukowcy wykazali, że zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
się ten artykuł?