Przejdź do treści

Rady eksperta dla Pozornych Twardzieli

Rady eksperta dla Pozornych Twardzieli
Zdjęcie: Flickr | Some rights reserved by Michael Kappel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie czekaj ze zmianami stylu życia na chorobę – już teraz możesz zadbać o siebie i poczuć się lepiej, to ty o tym decydujesz. Czasem proste zmiany mogą przynieść duże korzyści.

Zadbaj o siebie od dziś

Nie musisz zmieniać wszystkiego, postaraj się przyjąć strategię 80–20. Staraj się jeść naturalne produkty przez 80% czasu, podczas gdy 20% pozostaw sobie na podróże, jedzenie na spotkaniach czy też po prostu wtedy, kiedy masz ochotę na coś „niezdrowego”. Dzięki temu nie tylko wpłyniesz na lepszą kondycję i samopoczucie, ale też obniżysz ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy i chorób serca, które zagrażają ci, jeśli nic nie zmienisz. Może uda się w ten sposób pokonać stresy, trudności ze snem i używkami.

Walcz ze stresem

Zadbaj o odpoczynek, ale nie przed TV, nawet praca będzie wtedy efektywniejsza. Ruch pozwoli poprawić ogólną kondycję i odporność organizmu. Stresowe obciążenia w kolejnych dniach mogą się sumować i prowadzić do przeciążenia, a wtedy gorzej funkcjonujesz, np. mogą ci się zdarzać błędy w pracy. Stres może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych: zaburzenia rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, napięciowych bólów głowy, nadmiernej masy ciała. W warunkach stresu zwiększa się zapotrzebowanie na określone składniki, dlatego zwróć szczególną uwagę na swoją dietę. Dzięki niej zwiększysz również poziom serotoniny – hormonu o działaniu przeciwdepresyjnym i uspokajającym. Pogromcy stresu to magnez (produkty z pełnego ziarna, zielonoliściaste warzywa), witamina C (czerwone i zielone warzywa i owoce), kwasy omega-3 (olej lniany, łosoś). Dlatego nie zapominaj o pełnoziarnistych produktach zbożowych, brązowym ryżu, miseczce ciepłej owsianki, które podniosą poziom serotoniny. Wybieraj tłuste ryby (makrela, śledź, tuńczyk) bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Na spadek ciśnienia wpłyniesz, jedząc orzechy włoskie, kurczliwość mięśni zmniejszysz, wybierając warzywa strączkowe, sok pomidorowy, arbuzy i melony bogate w potas. Uważaj jednak na cukier i słodycze często zjadane w sytuacjach stresujących – szybko podniosą poziom serotoniny, ale jeszcze szybciej go obniżą! Nie pij więcej niż dwóch filiżanek kawy dziennie. Nadużywanie kofeiny powoduje rozdrażnienie, niepokój i trudności z koncentracją. Podobnie działają napoje energetyzujące, które dodają energii tylko na chwilę. Zamiennikiem dla kawy może być guarana. Wiedz, że papierosy są źródłem tlenku węgla, który zamiast tlenu dopływa do mózgu.

Jedz regularnie, dodaj sobie energii

Jakie zmiany jeszcze warto wprowadzić? Spożywaj cztery–pięć posiłków dziennie, nie rzadziej niż co cztery godziny. Jedząc regularnie mniejsze porcje, zapewnisz stały dostęp energii mózgowi, nie będziesz potrzebować „dopalacza” w postaci kawy czy energetyka. Zawsze pamiętaj o śniadaniu! Umieszczaj w swojej diecie różnorodne produkty ze wszystkich grup. Czytaj etykiety. Wybieraj te produkty, które mają mniej składników i są one prostsze. Unikaj sztucznych konserwantów, większych ilości tłuszczu i sodu, dodatkowego cukru. To nie takie trudne. Porównuj zawartość białka, błonnika, minerałów, witamin oraz tłuszczu, sodu, cukru i chemicznych dodatków. Usuń z widocznych miejsc to jedzenie, które stanowi dla ciebie problem. 

Zmień stare nawyki

Staraj się więcej chodzić, eksperymentuj z różnymi ćwiczeniami (np. taniec, tenis, dżudo…). Nie należy jednak odkładać decyzji o rzuceniu palenia, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, wsparcie i wskazówki dietetyka – na pewno ułatwią przejście przez ten trudny okres bez dodatkowych kilogramów. Zaobserwowano, że skóra nałogowych palaczy w wieku 40 lat wygląda jak skóra nigdy niepalących 70-latków. Efekt uszkodzenia skóry dymem tytoniowym jest nieodwracalny, jednak dalszego pogorszenia można uniknąć poprzez zaprzestanie palenia. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie korzyści będziesz mieć ze zmiany stylu życia, wypisz plusy i minusy oraz przeszkody, jakie mogą się pojawić w trakcie tych zmian. Niezdrowe jedzenie jest nawykiem i jeśli chcemy wprowadzić zmiany – należy to robić stopniowo (wyznaczać sobie małe kroki, cele). Może pomóc ci dietetyk, dodatkową motywacją będą coraz lepsze wyniki analizy składu ciała, co zwiększy twoje poczucie skuteczności. Zachowanie zdrowia, szczupłej sylwetki, wzmocnienie koncentracji wymaga stałej zmiany sposobu żywienia i stylu życia, wykształcenia nowych, zdrowych nawyków. Tego można się nauczyć!

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem – jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do specjalisty. 

Chcesz wiedzieć jak kształtują się Style Zdrowia Polaków? Odwiedź stronę www.stylezdrowia.pl


Sylwia Leszczyńska
 – dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka, certyfikowana europejska specjalistka leczenia otyłości (cert. SCOPE), właścicielka Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita” (www.instytutsanvita.pl). Członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Ekspertka ds. żywienia w programach tv, m.in. „Sztuka życia” i „Miasto kobiet” i in.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.