Przejdź do treści

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić
Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować, że pojawią się niedobory niektórych składników witaminowo-mineralnych. Jak temu zaradzić? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska.

Które składniki warto suplementować?

Liczne publikacje, jak i raporty WHO podkreślają istotę optymalnego zaopatrzenia kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną (AH) w poszczególne witaminy i minerały, które mogą być niedoborowe w związku z prowadzoną kuracją antykoncepcyjną. Składniki dietetyczne stanowią też prewencję chorób/zaburzeń mogących występować jako skutek uboczny terapii AH” – podkreśla Zofia Winczewska.

Na które witaminy i minerały warto zwrócić szczególną uwagę?

  • witaminy z grupy B– zwłaszcza B12, B6 i foliany są często niedoborowe u kobiet stosujących AH. „Pamiętajmy, że są one zaangażowane m.in. w metabolizm homocysteiny, której podwyższony poziom niesie za sobą zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń depresyjnych i innych chorób przewlekłych” – zauważa Winczewska.
  • tłuszcze omega-3 (EPA+DHA) – obniżają poziom trójglicerydów, których podwyższony poziom obserwuje się u kobiet stosujących AH (przez co najmniej 1 rok). Ponadto omega-3 wykazują działanie antyagregacyjne – co, jak podkreśla farmaceutka, jest bardzo ważne z uwagi na możliwe zaburzenia krzepnięcia jako skutek uboczny terapii AH. Dodaje, że omegi to także efekt przeciwzapalny i korzystny dla układu krążenia – tym bardziej warto pamiętać o ich spożywaniu z dietą albo suplementacją.
  • AH może także powodować niedobory selenu, cynku, magnezu i witaminy C. Jednak, jak zaznacza Winczewska, wysokie dawki witaminy C mogą ograniczać wchłanianie pochodnych estrogenu, dlatego z uzupełnianiem wit. C należy zachować ostrożność (przede wszystkim zadbać o jej podaż z dietą).
"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Co może zaburzać skuteczność antykoncepcji?

Oprócz witaminy C  skuteczność antykoncepcji mogą zaburzać:

  • preparaty żelaza,
  • wyciągi z dziurawca,
  • sok z grejpfruta,
  • antybiotyki.

„Podczas antybiotykoterapii zaleca się dodatkową ochronę antykoncepcyjną nawet do 7 dni po zakończeniu stosowania antybiotyku” – pisze Zofia Winczewska.

Pamiętajcie! Suplementacja powinna być skonsultowana ze specjalistą, aby była dla nas i bezpieczna, i skuteczna.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Okiem farmaceuty

Za profilem „Okiem farmaceuty” stoi farmaceutka Zofia Winczewska, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. osób. 

„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?