Przejdź do treści

Agata Głyda: W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi

Agata Głyda: W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi
Agata Głyda: W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jesteśmy przesiąknięci obsesją na punkcie szczupłości i odchudzania tak bardzo mocno, że sami już nie widzimy nic niestosownego we wszechobecnej dieto-gadce… Normalizujemy od małego coś, co normalne nie jest” – zaznacza na swoim profilu na Instagramie psycholożka Agata Głyda.

Kultura diet w szkołach

„Żyjemy w kulturze diet” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka i psychodietyczka Agata Głyda. Jak podkreśla, niestety to zjawisko dotyka coraz młodsze dzieci.

W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi. Nie dziwi autora lub autorki tekstu, nie dziwi redakcji, korekty, recenzentów i innych osób, które dopuściły ten podręcznik do szkół. Nikt nie stwierdził, że jest w tym coś niestosownego czy niezdrowego. W końcu 'chuda i gruba’, 'pulchna’ i 'głód’ to tyle okazji by ćwiczyć ortografię…u czy ó?” – podkreśla Głyda.

I zaznacza, że dorośli, uznając ciągłe odchudzanie za normę, przekazują ją dzieciom. Dziewczynki słyszą, gdy ich mamy mówią: „Muszę się wziąć za siebie w końcu”, „Schudłaś? Wow, świetnie wyglądasz”,  „Co schudnę, to przytyje, muszę zrobić detoks”. Skutki niestety są opłakane.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Więcej szkody niż pożytku

„Jesteśmy przesiąknięci obsesją na punkcie szczupłości i odchudzania tak bardzo mocno, że sami już nie widzimy nic niestosownego we wszechobecnej dieto-gadce… Normalizujemy od małego coś, co normalne nie jest” – zaznacza psycholożka.

Dodaje, że niestety ciągłe rozmowy czy komentarze na temat diety i odchudzania robią więcej szkody niż pożytku. Narażają one dzieci na zaburzenia odżywiania, a jak przypomina Głyda, anoreksja to najbardziej śmiertelna ze wszystkich chorób psychicznych.

„Dzieci przychodzą na ten świat jako niezapisana, czysta karta (pomijam czynniki genetyczne i epigenetyczne, na które mamy mniejszy wpływ, jeśli nie żaden). To otoczenie i społeczeństwo je kształtuje i uczy 'głodzenia, a potem napychania’, ruchu, który służy spalaniu kcal itp.” – zaznacza ekspertka.

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

Agata Głyda, czyli „Psycholog na diecie”

Za profilem na Instagramie „Psycholog na diecie” stoi Agata Głyda – psychodietetyczka, psycholożka i terapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest autorką książki „Równowaga”, szkolenia „Ogarnij podjadanie” oraz podcastów, w których porusza zarówno tematy psychologiczne, jak i psychodietetyczne. Profil Agaty Głydy na Instagramie @psycholog_na_diecie obserwuje niemal 55 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?