Przejdź do treści

Tkanka tłuszczowa ma dobroczynny wpływ na mózg. Tak, ale tylko u kobiet i tylko pod pewnymi warunkami

Kobiety mogą nie wiedzieć, że jest rodzaj tkanki tłuszczowej, która wpływa dobroczynnie na ich zdrowie \źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tkanka tłuszczowa kojarzy się wielu kobietom z nadmiernymi kilogramami. Jednak fałdka fałdce nierówna. Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy: jest rodzaj tłuszczu, który może ochronić je przed chorobami i korzystnie wpłynąć na mózg. Ale tylko do pewnego czasu.

Chroni przed udarem i demencją

Chodzi o tłuszcz podskórny, który u kobiet gromadzi się na biodrach, pośladkach oraz grzbietach ramion. Nie jest on tak szkodliwy jak trzewny, który z kolei umiejscawia się na brzuchu i w jamie brzusznej i popularnie nazywany jest „oponką” . Wręcz przeciwnie: ten pierwszy może nawet chronić przed chorobami.

To odkrycie zawdzięczamy naukowcom z Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta. Wnioski z ich badania możemy przeczytać na łamach pisma „Diabetes Association”. Jak wynika z publikacji, podskórny tłuszcz u kobiet chroni je przed stanami zapalnymi mózgu, a więc także przed udarem i demencją. Ale takie dobroczynne działanie trwa do menopauzy. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy zaobserwowali, że w miarę starzenia zwiększa się u nich ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli tłuszczu trzewnego. W tym czasie rozmieszczenie tłuszczu u kobiet zaczyna być podobne jak u panów. U płci męskiej, niezależnie od wieku, tkanka tłuszczowa pojawia się wokół głównych organów jamie brzusznej. I niestety jest niebezpieczna, bo wydziela cytokiny, powodując stan zapalny w organizmie. Odpowiada także za wyższe ryzyko takich problemów, jak atak serca czy udar.

„Jeśli chodzi o ochronę przed chorobami u kobiet, pierwszą myślą są zwykle estrogeny. To jednak zbyt proste, że każda różnica między płciami wiąże się z hormonami. Musimy naprawdę wnikliwiej pomyśleć o mechanizmach leżących u podstaw różnic płciowych, by lepiej poznać znaczenie, jakie mają dla zdrowia obu płci”– powiedziała dr Alexis M. Stranahan, naukowczyni z Departamentu Neuronauki i Medycyny Regeneracyjnej w Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta.

"Tłuszcz to nie to samo co tkanka tłuszczowa" - podkreśla dr Damian Parol

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy  przeprowadzili eksperyment na gryzoniach. Wykorzystali w tym celu otyłe samice myszy, u których mechanizm z gromadzeniem większej ilości tłuszczu podskórnego i mniejszej ilości tłuszczu trzewnego wygląda podobnie jak u kobiet. „Badacze przeprowadzili na gryzoniach operację podobną do liposukcji, aby usunąć podskórny tłuszcz. Kiedy to zrobili, mózgi samic zaczęły wykazywać podobny stan zapalny jak mózgi samców, a samice zyskały więcej tłuszczu trzewnego” – czytamy w raporcie z badania.

 

Źródło: A. M. Stranahan, De-Huang Guo, M. Yamamoto i in., Sex Differences in Adipose Tissue Distribution Determine Susceptibility to Neuroinflammation in Mice With Dietary Obesity, Diabetes, 2022

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?