Superowoc, który zapewni ci zdrowie i długie życie. Poznaj jagodę kamczacką!
Ma działanie przeciwzapalne, pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi i poprawia pamięć. Zalet jagody kamczackiej jest jednak znacznie więcej! Owoc ten, zaliczany do tzw. kategorii superfood, ma tyle właściwości prozdrowotnych i odżywczych, że wciąż zaskakuje naukowców i dietetyków.
Jagoda kamczacka: co to jest?
Jagoda kamczacka to gatunek wiciokrzewu sinego, którego owoce wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie ludowej już od dawna. Wyglądem przypomina czarną jagodę i borówkę amerykańską, ale nie jest z nimi spokrewniona. Pochodzi z północno-wschodniej Azji.
W Polsce prawidłowa nazwa rośliny to wiciokrzew kamczacki. Zakwita już na początku kwietnia i może dożyć nawet 35 lat. Ma słodko-kwaśny smak, przez który przenika nutka goryczki. Słynie z odporności na niskie temperatury, może przetrwać w temp. nawet do -40° C (kwiaty do -7°C).
Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie w naszym kraju owoc ten zyskuje na popularności!
Jagoda kamczacka – wartości odżywcze
Jagoda kamczacka zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych. Owoc ten skrywa w sobie:
- witaminy z grupy B,
- witaminę A (beta karoten),
- witaminę C – (w 100 gramach tych owoców jest aż 186 miligramów witaminy C!)
- fosfor,
- żelazo,
- miedź,
- krzem,
- magnez,
- mangan,
- żelazo,
- flawan-3-ole (epikatechina),
- flawony (apigenina),
- kwasy organiczne (kwas kawowy, chlorogenowy, ferulowy, rozmarynowy, gentyzynowy, p-kumarowy, m-kumarowy i wanilinowy) – 100 gramów tych jagód ma ok. 1100 miligramów kwasów organicznych ogółem
- antocyjany,
- flawonole,
- epikatechiny.
Jeśli chodzi o wartość energetyczną jagody kamczackiej, 100 gramów tych owoców dostarcza tylko około 60 kcal.
Jagoda kamczacka: właściwości zdrowotne
Na długowieczność
Jagoda kamczacka ma ogromny potencjał antyoksydacyjny. Zawarte w niej przeciwutleniacze usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników, spowalniając tym samym procesy starzenia. To właśnie dlatego Japończycy uważają jagodę kamczacką za eliksir młodości!
Działa przeciwbakteryjnie
Udowodniono, że ekstrakt z owoców jagody kamczackiej działa aktywnie przeciw bakteriom i drobnoustrojom. Dotyczy to zwłaszcza szczepów takich bakterii, jak: Campylobacter, dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, Escherichia coli, gronkowiec, laseczka sienna, maczugowiec błonicy, paciorkowiec kałowy czy Streptococcus mutans.
Przeciw cukrzycy
Owoce jagody kamczackiej pomagają w utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Zawierają także bioaktywne związki, które skutecznie inaktywują enzymy odpowiedzialne za występowanie hiperglikemii. W porównaniu z innymi owocami zawierają niewiele cukru. To wszystko sprawia, że owoce te szczególnie polecane są diabetykom.
Na nadciśnienie
Dzięki zawartości cennego potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, owoce jagody kamczackiej są idealne dla pacjentów zmagających się z z nadciśnieniem tętniczym. Owoce zawierają też dodatkowo kwas chlorogenowy i fitozwiązki, które także pozytywnie wpływają na ciśnienie. Nie możemy jednak zapominać o jednym – owoce zadziałają tylko wtedy, gdy będziemy je spożywać regularnie!
Na cholesterol
Zmagasz się z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi? Zmień dietę, a do swojego codziennego trybu życia dodaj aktywność fizyczną. Do jadłospisu, po konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem, warto wprowadzić owoce jagody kamczackiej. Dzięki ekstraktom fenolowym w nich zawartych, owoce pozytywnie wpłyną na poziom trójglicerydów oraz opóźnią utlenianie cholesterolu.
Jagoda kamczacka sprawdzi się też u osób cierpiących na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, która objawia się nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie. Owoce spożywane regularnie obniżą intensywność tej choroby.
Na lepszą pamięć
Polifenole zawarte w owocach pozytywnie wpłyną też na nasze funkcje poznawcze. Dzięki nim szybciej przyswoimy nowe informacje i z łatwością nauczymy się nowych treści.
Mamy też dobrą wiadomość dla seniorów. Codzienne spożywanie owoców jagody kamczackiej (np. w postaci soku) przez osoby w podeszłym wieku poprawia pamięć. Owoce mogą też ograniczać objawy związane z depresją.
Działa przeciwzapalnie
Dbasz o swoją mikrobiotę jelitową? To ogół bakterii tlenowych i beztlenowych, które mieszkają w jelitach. Szacuje się, że zasiedla je ponad 1000 różnych gatunków, przy czym więcej jest bakterii beztlenowych. Aby nasze jelita były w dobrym stanie, do naszego codziennego menu warto dodawać super-foods. Jagoda kamczacka sprawdzi się tutaj idealnie. Owoce zapobiegają oraz łagodzą już istniejące stany zapalne.
To jednak nie wszystko. Jagody kamczackie przeciwdziałają zapaleniom dziąseł, wspomagają walkę z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ich działanie przeciwzapalne jest więc nieocenione.
Koktajl z jagodą kamczacką – przepis
Chcesz wprowadzić do swojej diety owoce jagody kamczackiej? Wypróbuj przepis na polecany przez nas koktajl!
Składniki na 2 porcje:
- niecały kubek jagody kamczackiej,
- 1 banan,
- 1 słodka gruszka,
- 1/4 słodkiego, dojrzałego ananasa,
- kawałek imbiru,
- 1 łyżeczka oleju kokosowego lub innego,
- 1 szklanka wody mineralnej.
Wykonanie:
- Owoce przebrać, umyć. Gruszkę, banana i ananasa obrać ze skóry i pokroić na mniejsze kawałki.
- W kielichu blendera umieścić wszystkie składniki i zmiksować do pożądanej konsystencji.
- Podawać zaraz po przygotowaniu.
Źródła:
- polskiesuperowoce.pl,
- Gołba M, Sokół-Łętowska A, Kucharska AZ. Health Properties and Composition of Honeysuckle Berry Lonicera caerulea L. An Update on Recent Studies. Molecules. 2020;25(3):749. Published 2020 Feb 9. doi:10.3390/molecules25030749
- przepis pochodzi ze strony: zpierwszegotloczenia.pl
Zobacz także
„Czysta 15-stka” i „Brudna 12-stka”. Które owoce i warzywa są najbardziej, a które najmniej zanieczyszczone? Mamy najnowsze listy na 2020 rok!
„Planeta ma już wystarczająco ciężko” – mówi Ewelina Jamróz, która stworzyła „aktywną” folię z wodorostów i żelatyny
„Masz za mało żelaza we krwi? Wbij kilka gwoździ do jabłek, później je wyjmij, a owoc zjedz!” Ostrzegamy przed tym niebezpiecznym trendem
Polecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
się ten artykuł?