Przyprawa do ziemniaków pieczonych i smażonych – jak zrobić taką bez soli?
Przyprawy do ziemniaków dostępne na sklepowych półkach w składzie mają przede wszystkim sól. Warto poświęcić kilka minut na zrobienie domowej, aromatycznej mieszanki, która nada smak temu wszechstronnemu produktowi. Pieczone ziemniaki z jej dodatkiem będą idealnym uzupełnieniem obiadu.
Jakie przyprawy do ziemniaków gotowanych i pieczonych?
Metoda obróbki termicznej wykorzystywanej do przyrządzenia ziemniaków ma duży wpływ na rodzaj przypraw, które dobrze do nich pasują.
Przyprawy do ziemniaków gotowanych
Ziemniaki gotowane w całości najczęściej podawane są ze świeżym koperkiem. Do tych w postaci puree (np. przygotowanego z dodatkiem mleka i niewielkiej ilości masła) świetnie nadają się: czarny pieprz, gałka muszkatołowa, szczypiorek lub cebula dymka.
Przyprawy do gotowanych ziemniaków dodajemy pod koniec ich przyrządzania, po odcedzeniu z wody. Świeżymi ziołami kartofle posypujemy bezpośrednio przed podaniem.
Przyprawy do ziemniaków pieczonych lub smażonych
Ziemniaki pieczone klasycznie przyprawiamy solą i świeżym lub suszonym rozmarynem albo tymiankiem. Istnieje jednak niezliczona możliwość nadania im innego, interesującego smaku. Polecamy połączenie wędzonej papryki i kminu rzymskiego oraz domową kilkuskładnikową przyprawę o bogatym aromacie, na którą przepis znajdziesz poniżej.
Do ziemniaków w wersji pieczonej przyprawy dodajemy razem z oliwą przed włożeniem do piekarnika. Kartofle smażone (wcześniej ugotowane) przyprawiamy najczęściej zaraz po wrzuceniu na patelnię. Unikamy dodawania świeżego, posiekanego czosnku do ziemniaków przed upieczeniem lub usmażeniem, ponieważ spali się zanim potrawa będzie gotowa i danie uzyska nieprzyjemny gorzki posmak.
Jak zrobić domową przyprawę do ziemniaków?
Domową przyprawę do ziemniaków warto wykorzystać do nadania im charakterystycznego aromatu. By ją przygotować wystarczy 5 minut i kilka składników.
Domowa przyprawa do ziemniaków
Składniki:
- 1,5 łyżki papryki słodkiej w proszku,
- 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku,
- 1 łyżka czosnku granulowanego,
- 1 łyżka kminu rzymskiego,
- 1 łyżka suszonego koperku,
- 1 łyżeczka mielonej kolendry,
- 1 łyżka soli.
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki przyprawy umieść pojemniku (np. słoiczku), zamknij i potrząsaj aż do całkowitego wymieszania się przypraw. Możesz też połączyć je po prostu za pomocą łyżeczki.
- Mieszanka przypraw jest gotowa. Dodawaj ją do ziemniaków pieczonych lub smażonych, by urozmaicić i wzbogacić ich neutralny smak.
Aromatyczne ziemniaki z piekarnika
Poniżej zamieszczamy przepis na chrupiące ziemniaki z piekarnika, który pozwoli ci wykorzystać domową mieszankę przypraw. Dokładnie opisujemy w nim, jak i ile czasu piec ziemniaki, żeby uzyskać doskonały efekt.
Aromatyczne ziemniaki z piekarnika
Składniki:
- 1 kilogram ziemniaków,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżka domowej przyprawy do ziemniaków (patrz: przepis powyżej).
Przygotowanie:
- Piekarnik nagrzej do temperatury 220°C (ustawienie góra-dół, bez termoobiegu). Dużą blachę wyłóż papierem lub matą do pieczenia.
- W międzyczasie umyj ziemniaki. Dokładnie je wyszoruj (w przypadku młodych ziemniaków o cienkiej skórze) lub obierz.
- Pokrój ziemniaki w łódki o podobnej wielkości: duże sztuki na 12 części (każdą ćwiartkę podziel wzdłuż na 3 części), średnie w ósemki, małe na ćwiartki.
- Wysusz je dokładnie przy pomocy ręcznika kuchennego.
- Przełóż ziemniaki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Polej oliwą i posyp przyprawą do ziemniaków.
- Używając dłoni, dokładnie natrzyj cząstki ziemniaków oliwą i przyprawami.
- Ułóż ziemniaki tak, by leżały na blasze w jednej warstwie, z jedną z ich płaskich stron leżącą na papierze do pieczenia.
- Włóż do nagrzanego piekarnika na środkowy poziom.
- Piecz ziemniaki przez 20 minut, wymieszaj i dopiekaj przez kolejne 20-25 minut, aż nabiorą złotobrązowego koloru. Czas pieczenia ziemniaków może różnić się w zależności od wykorzystanego gatunku i okresu przechowywania ziemniaków (młode ziemniaki pieką się dłużej, ponieważ zawierają mniej naturalnie występujących cukrów, które podlegają szybszej karmelizacji i brązowieniu). W drugiej połowie pieczenia (po 20 minutach w piekarniku) sprawdzaj więc co około 10 minut ich kolor, by uniknąć przypalenia.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
się ten artykuł?