Przejdź do treści

Pijesz napar z mięty na problemy z żołądkiem? Lekarka wyjaśnia, jak działa to na organizm

Picie naparu z mięty / unsplash.com
Picie naparu z mięty to dobry pomysł na niestrawność? / unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Boli cię żołądek, masz wzdęcia i do tego co chwila zmagasz się z uporczywym odbijaniem. Podejrzewasz, że to skutek jedzenia obiadu na mieście. Nie chcesz od razu łykać leków – wolisz domowe sposoby na pozbycie się niestrawności. Co przychodzi ci do głowy w pierwszej kolejności? Napar z mięty. Szkoda tylko, że ten wybór może jeszcze bardziej zaszkodzić.

Mięta – czy pomoże na niestrawność?

„Boli cię brzuch? Napij się mięty!” – słyszymy często od naszych mam i babć. W końcu miętowa herbata to samo zdrowie! Czy jednak tak jest naprawdę? Jeżeli pijemy ją na dolegliwości żołądkowe – nie do końca. Mięta nie wyleczy bólu brzucha.

Jak działa mięta? Rozszerza zwieracz wpustu żołądka. W efekcie nie tylko nie poprawimy stanu naszego zdrowia, ale wręcz możemy poczuć się jeszcze gorzej. Mięta prowokuje jeszcze większe odbijanie, a nawet wymioty.

– To, że nie powinniśmy pić mięty, gdy nam niedobrze, to prawda. Działanie mięty polega na rozluźnieniu dolnego zwieracza przełyku. Jeżeli ktoś ma refluks, wówczas przyjęcie mięty jedynie nasili objawy, dlatego w takim przypadku powinniśmy jej unikać – mówi lek. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Niepokalanej mnisi

Ból brzucha – co zastosować?

Nie ma więc badań potwierdzających skuteczność preparatów z miętą stosowanych w dolegliwościach żołądkowych. Badacze proponują, by na problemy z brzuchem pić inne mieszanki ziołowe.

Ból brzucha spowodowany jest najczęściej skurczami. W jego zniwelowaniu najszybciej pomogą więc tabletki przeciwbólowe lub rozkurczające.

Mięta – właściwości

To, że mięta nie działa na dolegliwości żołądkowe, nie oznacza, że nie warto mieć jej w swojej szafce w kuchni. Mięta to bogate źródło składników mineralnych i witamin. Zawiera m.in. witaminę C, prowitaminę A, rutynę, garbniki, gorycze, fenolokwasy, karotenoidy, sterole czy flawonoidy.

Napar z mięty ma działanie moczopędne, uspokajające i napotne. Ta ostatnia właściwość jest zasługą mentolu zawartego w olejku z mięty pieprzowej. Mentol jest także antyseptyczny, więc mięta pita regularnie odkaża. Zaleca się ją również w bolesnych miesiączkach oraz osobom zmagającym się z częstymi migrenami. Mało która z nas wie, że mięta niweluje też kaszel!

Z zalet mięty korzystajmy także miejscowo na problemy skórne: świąd, podrażnienia, opryszczkę.

Mięta – przeciwwskazania

Czy herbatę miętową mogą pić wszyscy? Nie do końca. Na napar z mięty powinny uważać osoby z chorobami układu krążenia oraz diabetycy. Mięta obniża ciśnienie i poziom cukru.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Pietroń

Internistka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?