3 min.
Nawłoć – lecznicze właściwości i zastosowanie

Nawłoć - lecznicze właściwości i zastosowanie Jeffrey Hamilton/Unsplash
28.06.2022
Dlaczego tak lubimy jeść tosty z serem? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak
27.06.2022
Mama Chemik: „Odkrajanie spleśniałego kawałka owocu czy zdejmowanie kożuszka z wierzchu dżemu, a później zjadanie reszty, jest wielkim błędem”
26.06.2022
3 przepisy na wrapy. Dla tych, którym znudziły się kanapki
26.06.2022
Napój arbuzowy – twoje ciało podziękuje ci za tę chwilę wytchnienia
25.06.2022
Wegańskie lody jaglano-truskawkowe. To prostsze, niż myślisz!
Nawłoć to jedna z mniej popularnych roślin, której nazwy nie słyszymy zbyt często w kontekście medycznym. Jest ona jednak niezwykle pomocna w łagodzeniu i leczeniu wielu dolegliwości. Jakie właściwości lecznicze skrywa nawłoć? I jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?
Spis treści
Nawłoć – czym jest?
Nawłoć to roślina, która pochodzi z rodziny astrowatych. Pierwotnie występowała w Eurazji, ale dotarła też do Ameryki Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, choć najczęściej spotkać możemy ją na brzegach pól, na pastwiskach, w lasach czy w okolicach zamieszkanych przez człowieka. Głównie występuje na nizinach i nizinach górskich. Roślina posiada jednometrową łodygę oraz żółte kwiaty. Są one zbierane w okresie od lipca do października.
Kwiaty nawłoci suszy się w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni — najczęściej w cieniu, na przykład w suszarni. Nawłoć jest też nazywana nawłocią pospolitą zgodnie z pełną nazwą czy złotnikiem (nazewnictwo ludowe). Nawłoć pospolitą stosować można zarówno wewnętrznie w postaci preparatów i naparów, jak i zewnętrznie – na rany lub leczniczo w chorobach skóry. Roślina ta jest też dostępna w postaci syropów.
Nawłoć – zastosowanie
Nawłoć to roślina szeroko stosowana w medycynie. Używa się jej przy wielu kuracjach oraz w preparatach medycznych. Stosuje się ją również do dezynfekcji ran. Nawłoć wykazuje również doskonałe właściwości medyczne związane z żołądkiem. Jest stosowana przy leczeniu zaburzeń trawienia, takich jak: wzdęcia, gazy, niestrawności czy problemy jelitowe. Pomaga też na biegunki czy drobne krwawienie.
Nawłoć pozytywnie działa także przy schorzeniach dróg moczowych oraz przy chorobach nerek – wszystko to dzięki silnym właściwościom przeciwgrzybiczym.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Nawłoć – właściwości lecznicze
Jakie są właściwości lecznicze nawłoci?
- działa przeciwzapalnie,
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- działa moczopędnie, ściągająco i przeciwzakrzepowo,
- wspomaga wytwarzanie soków trawiennych i żółci,
- korzystnie wpływa na problemy skórne oraz cerę (przemywanie nim skóry będzie pomocne przy skórze łojotokowej, zapaleniu mieszków włosowych czy trądziku),
- rozjaśnia cerę, zmniejsza pory i oczyszcza skórę,
- korzystnie wpływa na mięśnie oraz zwiotczałą skórę,
- obniża również ciśnienie krwi.
Nawłoć połączona z innymi ziołami może być stosowana nawet w leczeniu grypy. Skutecznie i efektywnie działa też w przypadku astmy, kaszlu oraz nieżytu oskrzeli.
Nawłoć – przeciwwskazania
Nawłoć to, pod wieloma względami medycznymi, bardzo korzystna roślina. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nie należy jej podawać:
- przy obrzękach spowodowanych niewydolnością nerek oraz serca;
- dzieciom poniżej 12. roku życia (chyba, że zadecyduje o tym lekarz).
Nie istnieją też dane potwierdzające szkodliwość nawłoci u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. W takich sytuacjach jednak standardowo należy upewnić się u lekarza czy stosowanie preparatów na bazie tej rośliny lub jej samej jest bezpieczne.
Zobacz także

„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Czystek – właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.06.2022
Konrad Budzyk: „Kiedy ktoś mówi, że chce być wege, ale nie ma czasu na stanie przy garach, to wymówka”

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022