Przejdź do treści

Czy lody z mlekiem matek pomogą zatrzymać pandemię koronawirusa? Naukowcy mają na to dowody

Lody z mlekiem kobiecym / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
Bazylia – odmiany, właściwości i zastosowanie
Termin przydatności do spożycia jabłek? Wiemy, kiedy lepiej ich nie jeść
Źródło: iStockPhoto
Jak układać jedzenie w lodówce? O sposobie, którego (być może) wcześniej nie znałaś, pisze Jagna Niedzielska
Zamiast świeżych wybierasz mrożone warzywa? Sprawdź, czy to zdrowe

Mleczny lód na COVID-19? To pomysł lekarzy ze szpitala w Amsterdamie, którzy potwierdzili, że w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała mogące pomóc w ochronie przed zakażeniem. Piszą o tym „Babki z piersiami” oraz Fundacja Makatka na swoich profilach na Instagramie. 

Mleczny lód na koronawirusa?

Lekarze ze szpitala w Amsterdamie potwierdzają: w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała mogące pomóc w ochronie przed zakażeniem. Są obecne w mleku nawet do pół roku po zakażeniu. Co ważne, są obecne w mleku matek także po procesie pasteryzacji.

„Zdaniem lekarzy z Amsterdamu przeciwciała obecne w mleku kobiecym, po jego spożyciu, pozostają na powierzchni naszych błon śluzowych. Z tego miejsca atakują i unieszkodliwiają cząsteczki COVID-19, zanim te wnikną w głąb organizmu. Lekarze wpadli na pomysł, żeby dodawać mleko do lodów, które można zjadać w formie profilaktyki” – piszą o nowym odkryciu „Babki z piersiami” na swoim Instagramie.

Pierwsze lody trafią najpierw do holenderskich domów opieki i ośrodków zajmujących się pacjentami w bardzo złym stanie zdrowia.

„To pokazuje mi po raz kolejny jakim cudem natury jest mleko matki. Piszę to, odciągając mleko dla chorego starszaka. Widzę, jak szybko wychodzi z choroby, dostając po parę ml mleka dziennie. Mam z tyłu głowy obrazek […]: łyżeczka od herbaty mleka kobiecego zawiera 3 mln komórek zwalczających zarazki. A ile takich łyżeczek co dzień dostają nasze dzieci! To jest po prostu kosmos, jaki genialny lek mamy pod ręką” – czytamy na profilu „Babki z piersiami”.

Jedna z promotorek karmienia piersią z „Babek z piersiami” dodaje także, że chwyta za laktator na każdy przejaw choroby u dzieci.

„Czy to gorączka, czy katar, czy zaropiałe oczko czy trądzik niemowlęcy. Mleko! I jeszcze nigdy mnie nie zawiodło” – dodaje.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Czy lody z mlekiem matek pomogą zatrzymać pandemię covid? Lekarze ze szpitala w Amsterdamie potwierdzili, że w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała, które mogą pomóc w ochronie przed zakażeniem. Są obecne w mleku nawet do pół roku po zakażeniu. Co ważne są obecne w mleku matek także po procesie pasteryzacj. Zdaniem lekarzy z Amsterdamu przeciwciała obecne w mleku kobiecym, po jego spożyciu, pozostają na powierzchni naszych błon śluzowych. Z tego miejsca atakują i unieszkodliwiają cząsteczki COVID-19, zanim te wnikną w głąb organizmu. Lekarze wpadli na pomysł, żeby dodawać mleko do lodów, które można zjadać w formie profilaktyki ??? Pierwsze lody trafią najpierw do holenderskich domów opieki i ośrodków zajmujących się pacjentami i bardzo złym stanie zdrowia. To pokazuje mi po raz kolejny jakim cudem natury jest mleko matki. Piszę to odciągając mleko dla chorego starszaka. Widzę jak szybko wychodzi z choroby dostając po parę ml mleka dziennie. Mam z tyłu głowy obrazek, który Wam tu kiedyś pokazywałysmy, że łyżeczka od herbaty mleka kobiecego zawiera 3 mln komórek zwalczajacych zarazki. A ile takich łyżeczek co dzień dostają nasze dzieci! To jest po prostu kosmos jaki genialny lek mamy pod ręką. Mój mąż już trochę się że mnie podsmiechuje jak na każdy przejaw choroby u dzieci chwytam za laktator. Czy to gorączka, czy katar, czy zaropiałe oczko czy trądzik niemowlęcy. MLEKO! I jeszcze nigdy mnie nie zawiodło ? A Wy Babki stosujecie czasem mleko w takich sytuacjach? Więcej przeczytacie na Fundacja Makatka Dziewczyny zrobiły wielką robotę tłumacząc tekst źródłowy z niderlandzkiego! #naukowcyokp #covid19 #mlekomamy #mlekomamymamoc #babkizpiersiami

Post udostępniony przez Babki z piersiami (@babkizpiersiami)

Środek ochronny przeciwko COVID-19

Jak dodają ekspertki z Fundacji Makatka, mleko od co najmniej 7,5 tys. kobiet, które przeszły koronawirusa, będzie zbierane od przyszłego tygodnia do użycia jako środek ochronny przeciwko Covid-19. Poinformował o tym Hans van Goudoever, dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, ​​części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego.

“Nasz projekt został opóźniony o miesiąc, ponieważ musieliśmy czekać na zatwierdzenie przez komisję ds. etyki lekarskiej. Komisja dała nam zielone światło pod warunkiem, że kobiety, które chcą oddać swoje mleko, mają przynajmniej tydzień na zastanowienie się, zanim ostatecznie powiedzą tak lub nie. Termin przypada w tym tygodniu.

Zakładamy, że prawie każda z 7,5 tys. kobiet, które do nas przyjechały, zrobiła to nie bez powodu. Tak naprawdę uważam, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń jest jeszcze więcej kandydatek, które chcą oddać swoje mleko” – powiedział dyrektor szpitala, co na język polski przetłumaczyły specjalistki z Fundacji Makatka.

Jak dalej piszą, w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona zbiórka po 100 mililitrów od każdej uczestniczki. W większości przypadków mleko będzie odbierane z domów. W szpitalu zostało stworzone także miejsce, do którego kobiety mogą samodzielnie dostarczać mleko. Następnie naukowcy przystąpią do pracy, aby sprawdzić, czy mleko zawiera niezbędne przeciwciała.

“W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych” – dodał dyrektor szpitala.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Mleko od co najmniej 7500 kobiet, które przeszły koronawirusa, będzie zbierane od przyszłego tygodnia do użycia jako środek ochronny przeciwko Covid-19. Poinformował o tym Hans van Goudoever, dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, ​​części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego. Badania przeprowadzone w szpitalu i innych jednostkach wskazują, że mleko matek, które przeszły zakażenie koronawirusem zawiera przeciwciała przeciwko temu wirusowi. Potwierdzonego również, że przeciwciała pozostają w mleku po jego podgrzaniu. To istotne, ponieważ mleko kobiece może być używane przez inne osoby dopiero po pasteryzacji. “Wygląda na to, że przeciwciała pozostają w mleku matki jeszcze dłużej, niż sądziliśmy, nawet do sześciu miesięcy od zakażenia. To bardzo dobra wiadomość”- mówi Van Goudoever. Chodzi o to, by wykorzystać mleko jako metodę zapobiegania zakażeniu koronawirusem, na przykład w postaci lodów z dodatkami smakowymi. “Nasz projekt został opóźniony o miesiąc, ponieważ musieliśmy czekać na zatwierdzenie przez komisję ds. etyki lekarskiej. Komisja dała nam zielone światło pod warunkiem, że kobiety, które chcą oddać swoje mleko, mają przynajmniej tydzień na zastanowienie się, zanim ostatecznie powiedzą tak lub nie. Termin przypada w tym tygodniu. Zakładamy, że prawie każda z 7500 kobiet, które do nas przyjechały, zrobiła to nie bez powodu. Tak naprawdę uważam, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń jest jeszcze więcej kandydatek, które chcą oddać swoje mleko – powiedział dyrektor szpitala. Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiona zbiórka po 100 mililitrów od każdej uczestniki. “W większości przypadków mleko odbierzemy z domu, ale w naszym szpitalu utworzyliśmy również miejsce, do którego kobiety mogą samodzielnie dostarczać mleko”. Następnie naukowcy przystąpią do pracy, aby sprawdzić, czy mleko zawiera niezbędne przeciwciała i czy jest przygotowane do spożycia. “W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych.” #breastmilksuperpowers #mlekomamyrządzi #mlekomamymamoc #breastisbest #bankmlekakobiecego @fundacja_bank_mleka_kobiecego

Post udostępniony przez Fundacja Makatka (@fundacja.makatka)

„Babki z piersiami”

Kim są „Babki z piersiami”? To Magdalena Michalska-Kacymirow i Marta Moeglich – promotorki karmienia piersią. Dziewczyny wspierają inne mamy chcące karmić naturalnie albo takie, które jeszcze nie wiedzą, czy będą to robić. Ich profil na Instagramie śledzi coraz więcej osób!

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agata Głyda: nasze ciało nie jest po to, aby ładnie wyglądało

„Taste & Flavour”, Ryan Riley i Kimberley Duke / Life Kitchen

Książka kucharska dla osób, które straciły smak i węch na skutek COVID-19

Tabletki

Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu

Naukowcy

Naukowcy pracują nad suplementem diety, który ma hamować koronawirusa

Noszenie maseczek w miejscach publicznych / rawpixel

Jesteś na spacerze i masz ochotę na lody z budki? GIS wyjaśnia, czy możesz ściągnąć maseczkę i je zjeść

Zakupy podczas pandemii / rawpixel

Kuchnia w dobie kwarantanny. Dlaczego Polacy kupują makaron i ser żółty?

Drożdże - czym je zastąpić? / istock

Drożdże to towar deficytowy w czasach pandemii. Dietetyczka wyjaśnia, czy możemy je czymś zastąpić

danie wegańskie

Polscy immunolodzy zalecają dietę roślinną na czas pandemii koronawirusa

Artykuły spożywcze - koronawirus

Pandemia koronawirusa sprawia, że zdarza nam się kupić więcej, niż potrzebujemy. Jak nie marnować jedzenia? Podpowiada dietetyczka

jajka ugotowane

Witamina D w czasach zarazy. Jak uzupełnić jej poziom podczas kwarantanny?

Zakupy - koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Jak robić zakupy w pandemii? Przeczytaj, co radzi dietetyczka

czosnek

Czy jedzenie czosnku chroni przed zakażeniem koronawirusem? Eksperci WHO odpowiadają

Źródło: iStockPhoto

A Ty, co wiesz o pomidorach? Sylwia Majcher o właściwościach i upodobaniach tych… owoców

Kiełki brokułowe – właściwości, wartości odżywcze, hodowla

Organizujesz grilla? Nie zapomnij o musztardzie, jest dobra dla zdrowia

Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Kurkumina w Hashimoto pomaga wyciszyć stan zapalny – mówią ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”

Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla

Agnieszka Pocztarska

Spożyć „przed” i „po” – czym różnią się te sformułowania na etykietach żywności? Wyjaśnia Agnieszka Pocztarska [WIDEO]

Regularne jedzenie posiłków - co to oznacza?

Przybierasz na wadze, masz ochotę na słodkie i tłuste? To może być wina nieregularnego spożywania posiłków

Pieprz cayenne – dawkowanie, właściwości, zastosowanie

Kiełki fasoli mung – wartości odżywcze, właściwości i hodowla

Lody wegańskie

Wegańskie lody. Sprawdź te 3 przepisy idealne na lato

Co się stanie, gdy zjesz za dużo orzechów? Skutki uboczne mogą być wyjątkowo przykre

Najpopularniejsze

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

Jesz za mało? 8 sygnałów, że masz zbyt niskokaloryczną dietę

Melon – odmiany i właściwości zdrowotne. Jak jeść melona?

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

szklanka wody

Woda alkaliczna – co to jest? Poznaj opinie i przeciwwskazania

18 przepisów dla miłośników awokado

7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

avocado

9 produktów, które regulują poziom cukru

pizza kobieta

Brak apetytu, a chcesz przytyć? Oto 5 patentów na „coś na apetyt”

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

Buddha bowl – najpiękniejsza miska świata. Pięknie wyglądający posiłek, bogaty w witaminy i wartości odżywcze