Przejdź do treści

Suszone kiełbasy wycofane ze sprzedaży. GIS ostrzega: wykryto w nich salmonellę

Ze sprzedaży wycofano suszone kiełbasy. GIS ostrzega: wykryto w nich salmonellę
Ze sprzedaży wycofano suszone kiełbasy. GIS ostrzega: wykryto w nich salmonellę / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed suszonymi kiełbasami, w których wykryto salmonellę. Są sprzedawane w supermarketach E. Leclerc. Sprawdź, czy ich nie kupiłaś, a jeśli tak – koniecznie zwróć produkt do sklepu.

GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że firma France Salaisons wycofała z obrotu i od konsumentów niektóre suszone kiełbasy, których jest producentem. Powodem jest możliwa obecność salmonelli. GIS ostrzega: spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami salmonelli może wywołać zatrucie pokarmowe.

O jakie dokładnie produkty chodzi? O dwa rodzaje kiełbasy suszonej marki SAINT-AZAY, których dystrybutorem w Polsce jest SCAWAR Sp. z o.o.:

  • SAUCISSE SECHE DROITE 250 g 3564700012246
  • SAUCISSE SECHE COURBE 300 g 3564700012253

Wszystkie partie produktów są oznaczone datą spożycia do 08/12/2020 włącznie.

ręce zarazki bakterie

Zalecenia dla konsumentów

Wycofane produkty były dostępne w sklepach E. Leclerc. Jeśli kupiłaś któryś z nich, oddaj go do sklepu. Co jeszcze zaleca GIS?

„Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem należy skontaktować się z lekarzem” – czytamy w komunikacie na stronie GIS.

Wycofana z obrotu suszona kiełbasa / GIS

Salmonella – objawy

Szacuje się, że pierwsze objawy salmonellowego zatrucia pokarmowego mogą wystąpić już po ośmiu godzinach od spożycia zanieczyszczonego jedzenia lub wody. Do takich objawów zalicza się: biegunkę, wymioty, gorączkę, nudności, śluz i bóle brzucha.

Bakterie S. Typhi i S. Paratyphi przyjmują na ogół postać nieżytu żołądkowo-jelitowego. Po dostaniu się do organizmu bakterie wędrują do nabłonka jelitowego, gdzie powodują jego stan zapalny. Osoby z obniżoną odpornością narażone są na dalsze konsekwencje w postaci zakażenia ogólnoustrojowego. W takim momencie może dojść do:

W najcięższych przypadkach może pojawić się sepsa z niewydolnością wielonarządową.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: