Przejdź do treści

Skrzyp polny – właściwości i zastosowania

dziewczyny pijące herbatę w kuchni
Skrzyp polny - właściwości i zastosowania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skrzyp polny to bylina należąca do rodziny skrzypowatych. Można ją spotkać na terenie całego naszego kontynentu, a więc także i w Polsce – gdzie nierzadko traktuje się ją jako chwast. Gdy napotkasz skrzyp polny, to warto zebrać trochę tego ziela, zasuszyć je i stosować profilaktycznie oraz leczniczo. Bowiem wiele badań potwierdziło jego korzystne właściwości prozdrowotne. A jakie?

Skrzyp polny – jak suszyć?

Zanim przejdziemy do wymienienia jego pozytywnych właściwości, warto zapoznać się z wyglądem skrzypu – by nie pomylić go z innymi powszechnymi roślinami. Ziele skrzypu polnego rośnie na wysokość do 40 cm. Z łodygi wyrastają pędy (tworzą one „poziomy”, których średnica ku górze rośliny się zmniejsza), a na nich rosną bardzo drobne listki, ledwie widoczne gołym okiem.

Właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny – na co będzie najlepszy? Otóż ziele skrzypu polnego przede wszystkim kojarzy się z korzystnym wpływem na włosy, skórę i paznokcie. Zawiera ono bowiem krzemionkę (krzem), która jest łatwo przyswajalna przez organizm i wykorzystywana do budowy komórek wspomnianych elementów ciała. Skrzyp polny na włosy i paznokcie jako suplement diety można spotkać w formie tabletek, kapsułek z ekstraktem, herbatek. Znany jest także specjalny preparat przeciw wypadaniu włosów – olejek łopianowy ze skrzypem polnym.

Co na zły nastrój, PMS i bóle głowy? Szafran!

Skrzyp polny jest ponadto bogaty w kwasy organiczne (w tym witaminę C – kwas askorbinowy), sterole roślinne, saponiny oraz najważniejsze – polifenole. Te ostatnie to związki o charakterze antyoksydantów i odpowiadają za właściwości przeciwutleniające skrzypu polnego. Do polifenoli tego ziela zalicza się na przykład: apigenina, kwercetyna, kemferol. Sprawiają one, że zawarte w skrzypie polnym witaminy E i C nie ulegają szybkiemu utlenianiu (uszkadzaniu) pod wpływem różnych szkodliwych dla rośliny czynników. W organizmie człowieka zaś polifenole przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu, który w nadmiarze prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, nowotworów i uszkodzeń tkanek na poziomie komórkowym.

W badaniach wykazano jeszcze inne ciekawe właściwości, jakimi charakteryzuje się skrzyp polny. Zastosowanie tej rośliny może dotyczyć też infekcji bakteryjnych, bowiem skrzyp polny ma efekt przeciwbakteryjny i przeciwdrobnoustrojowy. Dotyczy to głównie bakterii takich szczepów, jak Staphylococcus epidermidis i Escherichia coli, a olejek ze skrzypu polnego dodatkowo może przeciwdziałać grzybom, w tym Aspergillus Niger (odpowiedzialnym między innymi za infekcje ucha, choroby płuc) oraz Candida albicans (wywołującym grzybicę układu pokarmowego).

Chcesz uwolnić się z objęć PMS? Może ci w tym pomóc Ashwagandha

Niektóre źródła wskazują też na działanie uspokajające, sedatywne skrzypu polnego oraz wpływ przeciw lękowy porównywalny z niektórymi środkami farmakologicznymi o takiej aktywności. Jednak te właściwości skrzypu polnego dotyczą ekstraktów z rośliny stosowanych w dość dużych dawkach (rzędu kilkuset miligramów na kilogram masy ciała).

Skrzyp polny – jak stosować?

Surowcem zielarskim, a więc wykorzystywanym w sposób leczniczy, jest cała część nadziemna ziela skrzypu polnego. Po zebraniu jest on suszony, a następnie można go wykorzystywać w formie naparu albo odwaru, jako herbata. Skrzyp polny w tej postaci można spożywać 2-3 razy w ciągu dnia, używając każdorazowo około jednej łyżki suszonego ziela. Tak przygotowany napar można też stosować zewnętrznie, bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do kąpieli.

Skrzy polny – jak działa?

Skrzyp polny to powszechne w Polsce ziele znane głównie z korzystnego wpływu na skórę oraz wpływu na zdrowe włosy i paznokcie. Może jednak sprawdzić się też w celach moczopędnych, przeciwobrzękowych, ponadto ma łagodne działanie przeciwzapalne. Zaleca się stosowanie go w formie naparów, odwarów albo okładów.

 

Bibliografia:

  • Al-Snafi, Ali. (2017). The pharmacology of Equisetum arvense-A review. IOSR Journal of Pharmacy 2017; 7(2): 31-42. 7. 31-42.
  • Przygoński K. i wsp.: OCENA AKTYWNOŚCI PRZECIWUTLENIAJĄCEJ ZIELA SKRZYPU POLNEGO (Herba equiseti). BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012, 3, str. 507–512.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: