Przejdź do treści

Ryż to podstawa twojej kuchni? Sprawdź, czy podczas gotowania nie popełniasz tych błędów

Ryż to podstawa twojej kuchni? Sprawdź, czy podczas gotowania nie popełniasz tych błędów Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ryż – która z nas nie jadła go chociaż raz? To bardzo popularna roślina zbożowa, którą spożywać można na wiele sposobów. Szacuje się, że ryż jest podstawą wyżywienia dla 1/3 populacji ludzkiej. Szczególnie popularny jest w krajach azjatyckich, gdzie jest uprawiany. Gotowanie ryżu może wydawać się bardzo prostą czynnością, ale często okazuje się, że po gotowaniu jest posklejany, zbyt miękki i prawie pozbawiony smaku… Jak temu zapobiec i ugotować idealny ryż?

Gotowanie ryżu – to nie taka prosta sprawa

Wrzucenie do wody, posolenie, zagotowanie, odcedzanie – proces gotowania ryżu wydaje się bardzo prosty…, ale jest tak tylko pozornie. Jeśli lubisz ryż i stanowi on podstawę twojej kuchni, warto sprawdzić, czy nie popełniasz błędów, które negatywnie wpływają na smak i konsystencję ryżu.

Jeśli z kolei nie przepadasz za ryżem… może warto zastosować się do naszych rad i dać mu ponowną szansę? Źle przygotowany ryż nie jest smaczny, ale jeśli zostanie ugotowany we właściwy sposób, może stać się ulubionym dodatkiem do różnych dań.

Ryż - jak go wykorzystać? / istock

10 błędów, które popełniasz gotując ryż

  1. Nieodpowiedni garnek. Do ugotowania ryżu nie jest potrzebny ryżowar, wystarczy odpowiedni garnek. Wybieraj garnki z grubym dnem – dzięki temu podczas gotowania temperatura rozprowadzana jest równomiernie. Garnki z cienkim dnem mogą powodować przypalanie ryżu na dnie.
  2. Gotowanie bez pokrywki. Garnek to nie wszystko, ważna jest także pokrywka – musi ona być idealnie dopasowana. Dzięki temu para nie będzie uciekać z garnka, a ryż ugotuje się równomiernie. Nie podnoś pokrywki w czasie gotowania.
  3. Gotowanie każdego rodzaju ryżu tak samo. W sklepach wybierać można pośród różnych rodzajów ryżu. Biały, brązowy, paraboliczny, basmati czy arborio to tylko niektóre z dostępnych opcji. Każdy z tych rodzajów ryżu różni się stopniem oczyszczenia, kształtem, wcześniejszym przygotowaniem i wartościami odżywczymi, więc każdy z nich wymaga innego sposobu gotowania. Na przykład ryż brązowy jest najmniej oczyszczony i najbardziej wartościowy odżywczo, ale wymaga większej ilości wody i dłuższego czasu gotowania. Arborio z kolei używany jest tradycyjnie do przygotowania risotto, ponieważ po ugotowaniu jest bardziej kremowy, ale nie rozpada się. A ryż długoziarnisty po ugotowaniu jest sypki. Sprawdź dokładnie, jakiego rodzaju ryżu używać i jak powinien być przygotowany do spożycia.
  4. Zapominasz o płukaniu ryżu. Jeszcze przed przystąpieniem do gotowania, ryż należy przepłukać pod chłodną, bieżącą wodą tak długo, aż woda po płukaniu będzie czysta. Ten zabieg pomaga usunąć z ziaren ryżu skrobię, która powstaje podczas ocierania się ziarenek o siebie w opakowaniu. Niepłukane ziarna ryżu po ugotowaniu stają się bardziej papkowate.
  5. Zbyt mało lub zbyt dużo płynu. Idealne ugotowanie ryżu wymaga użycia określonej ilości wody. Jeśli będzie jej zbyt dużo, ryż będzie rozgotowany i pozbawiony smaku, a zbyt mało wody sprawi, że nie ugotuje się on równomiernie lub przypali. Jeśli serwujesz ryż jako dodatek, zaleca się, aby na każdą porcję ryżu przypadały dwie porcje wody. Jednak jeśli masz zamiar serwować ryż z sosem lub podsmażyć go na patelni z innymi dodatkami, na jedną porcję ryżu zastosuj półtora porcji wody. Dzięki temu ryż napęcznieje jeszcze trochę, wsiąknie sos, z którym go będziesz serwować i nabierze więcej smaku.
  6. Zapominasz o soli. Odpowiednia ilość soli podkreśli smak ryżu, ale należy pamiętać o tym, aby sól dodać do wody, a nie po gotowaniu. Na każdą szklankę suchego ryżu, należy do wody dodać od pół do jednej łyżeczki soli.
  7. Dodawanie ryżu do zimnej wody. Ryż należy dodawać tylko do gotującej, osolonej wody. Jeśli wrzucisz go do zimnej lub letniej wody, to rozgotuje się on zbyt bardzo.
  8. Mieszanie ryżu. Ryż należy zamieszać tylko raz – kiedy dodasz go do gotującej się wody. Dzięki temu ziarenka oddzielą się od siebie i ryż będzie idealnie ugotowany. Nie mieszaj go jednak częściej – jedno zamieszanie wystarczy.
  9. Zbyt duży ogień. Ryż należy gotować na małym ogniu, zbyt duża temperatura i szybkie gotowanie sprawią, że ryż wydzieli więcej skrobi i będzie papkowaty. Najlepszą metodą jest przygotowanie wody na dużym ogniu, a po wrzuceniu zmniejszenie płomienia.
  10. Spożywanie od razu. Po ugotowaniu ryżu przez zalecany dla danego rodzaju czas, najlepiej dać mu chwilę na wchłonięcie całej wilgoci z pary. Zostaw ryż w garnku, bez podnoszenia pokrywki, przez kilka, kilkanaście minut.

 

Źródło: EatThis

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: