Przejdź do treści

Podatek cukrowy od 2021 r. Co to znaczy dla każdego z nas (i dla naszego zdrowia)?

Podatek cukrowy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą podatek cukrowy. Oznacza to, że na producentów napojów słodzonych i napojów alkoholowych w opakowaniach o małej objętości (czyli tzw. małpek) nałożona zostanie dodatkowa opłata.

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy został wprowadzony, by promować prozdrowotne wybory konsumentów. Po raz pierwszy plany związane z nową ustawą pojawiły się pod koniec 2019 roku. Ustawa przeszła przez Sejm dwa miesiące później, jednak ostatecznie nie zatwierdził jej Senat.

Ze względu na pandemię prace dotyczące podatku cukrowego wstrzymano. Pod koniec sierpnia temat wrócił. 27 sierpnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę cukrową.

Ustawa cukrowa

Od stycznia 2021 r. dodatkową opłatą objęte zostaną napoje słodzone cukrem oraz te ze słodzikiem w składzie. Według rządu, dzięki nowej ustawie do budżetu trafi 3 mld wpływu. Polska nie jest pierwszym i nie jest jedynym krajem, w którym wprowadzono taki podatek.

Co wprowadzenie podatku cukrowego oznacza dla nas, konsumentów? Jak czytamy w raporcie GOV „Cukier, otyłość – konsekwencje”, w USA czy w Meksyku po wprowadzeniu podatku, spożycie cukru spadło nawet o kilkadziesiąt procent. To dobra wiadomość.

Zbyt duża ilość cukru w diecie jest przecież przyczyną nadwagi, otyłości, próchnicy zębów czy problemów z sercem.I chociaż nie powinnyśmy całkowicie rezygnować z cukru, warto pamiętać, że w tym przypadku im mniej, tym lepiej.

Pętla wisielcza z żelka

Dopłaty z podatku cukrowego

O ile podrożeją napoje słodzone cukrem? Za litr napoju z cukrem bądź substancją słodzącą w składzie producent zapłaci o 50 groszy więcej. Napój ma w składzie kofeinę, guaranę bądź taurynę? Producent będzie musiał dopłacić kolejne 10 groszy.

Istnieje jeszcze opłata zmienna, czyli dopłata 5 groszy, jeśli ilość cukru w 100 mln będzie większa niż 5 gramów. Dopłaty dotknęły także napoje alkoholowe o małej objętości. Do każdej wódki 40 proc. w butelce od 100 ml producent dopłaci 1 zł, do butelki 200 ml – 2 zł. Jeżeli chodzi o wino sprzedawane w opakowaniach 250 ml, za każde z nich producent dopłaci 88 groszy.

W związku z tym od 2021 roku wyżej wymienione produkty będą zdecydowanie droższe. Ma to zniechęcić Polaków do kupowania słodzonych napojów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Według dostępnych danych, mieszkańcy naszego kraju codziennie kupują 3 mln tzw. „małpek”. Podwyższone ceny mają więc walczyć z rozwijającym się w Polsce alkoholizmem.

Jak dodaje też rząd, wpływ z ustawy cukrowej mają być przeznaczane na profilaktykę i leczenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: